Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Eğitim Vakfının 25. Yılı

Sivrihisar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı 25. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapan Vakıf Başkanı Naci Şakar, 1991 yılından bu yana şehre hizmet vermenin mutluluğu ve heyecanını yaşadıklarını belirterek, vakfın varoluşundan bu yana, emin adımlarla yapılması gereken hizmetleri yerine getirdiğini söyledi.

Sivrihisar’da S.E.V. Muzaffer Demir Anadolu Lisesini 1993 yılında, SEV’in bünyesinde hizmet vermekte olan 320 öğrenci kapasiteli Atışkan öğrenci yurdunu 2008 yılında hizmete sunulduğunu anlatan Şakar “Örnek alınan önemli ve gurur verici bir başka hizmetimiz; 2000 yılından bu yana ihtiyaç sahibi başarılı üniversite öğrencilerine verilen karşılıksız burs yardımından şimdiye kadar 1247 öğrencimiz yararlanmıştır. Bu muhteşem tabloya sebep olan şehrimiz,Sivrihisar, Ankara ve İstanbul’daki hemşehri ve dostlarımıza en içten şükranlarımızı sunarız.

Görüldüğü gibi SEV, eğitim konusunda üzerine düşen hizmetleri yerine getirmenin, gurur ve mutluluğunu yaşamaktadır” dedi.

Vakfın, özellikle coğrafyasında yetişen ünlülerden dünyaca kabul edilen, alim, ulema, filozof, düşünür, hak ve halk büyüklerinin tanınması konusuna özel önem verdiğini söyleyen Şakar “Bu cümleden geçtiğimiz yıllardan bu yana, her Ramazan ayı ve yıl süresince Sivrihisarlı bir büyüğümüzü tema olarak değerlendirmeye çalışıyoruz.

Bu nedenle, ulularımızın özellikle genç kuşaklarca da tanınması için, kitap, broşür ve benzeri kaynaklarla zenginleştirmekteyiz. Sırası ile Şeyh Seyyid Osman Sivrihisar’i hazretlerini. daha sonra Aziz Mahmud Hüdai hazretlerini, tema olarak işledik. Bu yıl da İstanbul’un fethinden sonraki ilk kadısı ve İstanbul efendisi, Nasreddin Hoca’mızın torunlarından Hızır Bey Çelebiyi işledik. Önümüzdeki yıl ise Sadrazam Sinan Paşayı programladık.

Yıl boyunca süren etkinliğimizi, üniversitelerimizle birlikte, tanıtım toplantıları, sempozyumlar, öğrencilere dönük programlayarak sürdürmekteyiz.

Vakfımızın 25. kuruluş yılı nedeniyle, kalıcı bir eser kazandırmak için İstanbul Osmanlı Arşivleri Kurumundaki Sivrihisar’la ilgili binlerce belge ve kaynakları kitaplaştırmak için çalışmalarımız devam etmekte olup, çok önem verdiğimiz kitaba “Dünya’nın Merkezi Sivrihisar” ismi uygun görülmüştür. Eser yayınlandığında, fevkalade ilgi göreceğine inanıyoruz.” dedi.

25. YIL

Şehrimizde hizmet vermekte olan, Sivrihisar Eğitim Vakfı, her konuda, Sivrihisar’ın geçmişini, günümüzü ve gelecekteki beklentilerimizi, en üst düzeyde değerlendirmekte, özellikle tanıtım konusunda, ciddi çalışma ve uğraş vermektedir.

Vakfımız 1991 yılında kurulmuş olup, bu yıl 25. Yılını kutlama onurunu yaşamaktadır. Kuruluşundan bu yana, özellikle eğitim ve Sivrihisar’ın tarih, kültür değerlerini tanıtımı konusunda üzerine düşeni yapmanın gayretini göstermekte, göstermeyi de sürdürmektedir.

Bu yılın özelliği nedeniyle, Sivrihisar’ın tarihine, kültürüne ve tanıtımına kalıcı, yazılı kaynaklar bırakmayı hedefledik. Bu cümleden. Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Kurumuyla birlikte, 18-19 ve 20. yy’da Sivrihisar’la ilgili pek çok belgeleri kapsayan “Osmanlı Belgelerinde, Dünyanın Merkezi Sivrihisar” adlı eser hazırlanıp kamuoyuna sunulmuştur.

Ayrıca her biri alanında derya olan, coğrafyamızda yetişmiş, âlim, ulema ve ilim ehli büyüklerimizin bilinmeyen yönleriyle tanıtılması sağlanmış,

Anadolu’nun ortasında, varlığı ve önemi antik çağlara uzanan, Sivrihisar ve yöresindeki Lidya, Frig, Roma, Bizans, yakın tarihimizde, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerini kapsayan, varlıkları ölçülmeyecek kadar değerli eserlerin yurdu Sivrihisar ve de, ilim, irfan yuvası medreselerimizde yetişen, pek çoğunun ünü dünyaca kabul edilen, değerli büyüklerimizin, özellikle genç kuşaklarca tanınmasını fevkalade önemli görmekteyiz.

Bu yıl, tarihi ilçemizdeki Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin bakım, onarım ve restorasyon hizmetlerinin gündemde olması ve hızlı bir şekilde layık oldukları benliklerine kavuşması bizleri fevkalade mutlu kılmaktadır. Pek tabi bu hizmetler bir ekip ve inanışın ürünüdür. Bu konuda emek ve hizmetleri geçenleri içtenlikle kutlar, kendilerine ayrı ayrı şükranlarımızı sunarız. Hizmetlerin yapımında bizlerin yanında olan ve desteklerini esirgemeyen. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet ATAÇ, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof Dr. Öcal OĞUZ, AÜ. Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. M. Kemal BİÇERLİ, AÜ. Tarih Bölümünden Doç. Dr. Mehmet TOPAL, Vakfımız Danışmanı Orhan KESKİN, Vakfımızın Kurucu Başkanı Atilla ŞAMDAN, Yönetim Kurul Başkanlarımız Mehmet İNCİ, Yavuz BESLER, Merhum Erkan BESLER’e hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunarız. Aramızdan ayrılan mütevelli üyelerimizi saygıyla anar, Allah’tan rahmet dileriz.

Saygılarımızla. ARALIK 2016

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Eğitim Vakfının 25. Yılı