Niyazi Koca Yazıları

Sivrihisar Evrensel Değerlerin Kaynağıdır

Sivrihisar hakkında bir şeyler söylemek ve yazmak istediğinizde, onunla ilgili yazılacak, söylenecek çok şeyler bulursunuz . Yeter ki, onu anlamaya, tanımaya çalışınız. Ona bir katkınız olduğunda içinde sakladığı manevi gücünün etkisiyle size bereketini sunar, sizi büyütür, yüceltir. Onun bizlere çok şeyler verdiğini görür ve hissedesiniz.

Bize ilham verecek duygularınıza tercüman olacak, güçlendirecek o kadar çok kültürel değerlerimiz var ki ;

—Yunus Emre gibi, her mertebeye ulaşmış Allah dostumuz,
—Şeyh Baba Yusuf Hoca gibi, açık bir kalp ile gören keramet ehlimiz,
—Nasreddin Hoca gibi, güldürürken düşündüren âlim yüzümüz,
—Aziz Mahmut Hüdayi gibi emin ve güvenilir bir yolumuz,
—Hızır gibi, yetişen pirimiz,
—Sinan Paşa gibi, ilim sahibi ünlü şahsiyetlerimizi görürsünüz.

İşte bunun için, “Sivrihisar Evrensel değerlerin kaynağıdır” diyoruz. Bu topraklarda yaşamış ve yetişmiş âlim insanımız, görkemli bir tarihimiz ve kültürel değerlerimizle önemli bir kenttir. Gizemli manevi gücünü “Kırkların diyarı” olmasından, feyiz ve bereketini ise yetiştirdiği gönül ve Allah dostlarından alır.

Sivrihisar’da yetişen âlimlerimiz ilim, irfan yolunda eriştikleri makamları, yazdıkları ve yaptıklarıyla, siyasi sınırları ortadan kaldırmış, insanlar arasında birleştirici, bütünleştirici, yol gösterici bir rol üstlenmişler ve tarihe damgalarını vurmuşlardır.

Sivrihisar bizim aslımız, neslimiz, geçmişimiz ve geleceğimizdir. İnsan için yaşam ne yaşam ne kadar önemli ise, toplumlar içinde Tarih ve Kültür o kadar önemlidir. Tarihini ve kültürünü yaşamayan kişi ve toplumların geleceği de olmaz. Tarihimizi yitirdiğimiz zaman, kimliğimizi kaybederiz. Kültürümüzü yitirdiğimizde, ekonomimiz canlanamaz, geleceğimizi kuramayız. Bunların hepsini kaybettiğimiz de göçle birlikte, kimliğimiz ve kültür mirasımız da yok olur gider.

Sivrihisar’ın bu değerlerini öne çıkartarak, tanıtarak ve yücelterek ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişip büyümesi kaçınılmazdır. Toplumları birbirine bağlayan, yaklaştıran ve kaynaştıran kültürel değerleridir. Ne zaman ki, bu değerlerimizin özünden ruhundan uzaklaşmaya ve unutmaya başladık, İlçemizin çöküşü ve ilerlemeyişinin başlangıcı olmuştur.

Sivrihisar’ımızın bu günkü, durumunun daha iyi anlaşılması için, tarihine, kültürüne, dünü, bugünü ve yarını olarak bakmalı, işin özü ve ruhu yakalanırsa ezberlerin bozulabileceğini, değişimin kendiliğinden geleceğine inanmalıyız. Sivrihisar’ımızın her zamankinden daha fazla size, bize, herkese ihtiyacı var. Hepimizin gücü nispetinde yapabileceği bir hizmeti, katabileceği bir sözü mutlaka vardır.

“SİVRİHİSAR” Biz Sivrihisar’lıyız diyen, doğduğu, yaşadığı bu yere vefalı olan, onunla ödeşmeyi boynunun borcu olduğunu bilen, “Yazıcıoğlu Kayası gibi dimdik duracak” bu gücü kendisinde gören, samimi hemşehrilerini yanında görmek ister.

SAYGILARIMLA

Niyazi Koca

14.01.2011

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Evrensel Değerlerin Kaynağıdır