Kurumlar

Sivrihisar Halk Eğitim Merkezi

halk egitim merkez - Sivrihisar Halk Eğitim Merkezi

Müdür: İrfan BAKAR
Müdür Yardımcısı: Veli TOKMAKCI
Okul Öncesi Öğretmeni: Yasemin KASAPÇOPUR

Telefon: 0222 7114276
Belgegeçer: 0222 7114276
WEB: http://sivrihisarhem.meb.k12.tr
Adres: Hızırbey Mah. Kültür Sokak No:3 SİVRİHİSAR/ESKİŞEHİR

Vizyon: Kursların ve çalışanların etkinlik ve verimliliklerini arttırmak, hizmet alanlarının geliştirilmesini sağlamak, ihtiyaçları doğrultusunda bireylere rehberlik etmek.

Misyon: Toplumun her yaş ve eğitim düzeyindeki bireylerine;
1- Enerji ve yeteneklerini ortaya çıkararak öğrenmek,
2- İş ve yaşam şekillerini geliştirmek,
3- Her zaman, her yerde uygulanabilecek bilgi ve becerileri kazandırmak, rehberlik etmektir.

sivrihisar halk egitim merkezi - Sivrihisar Halk Eğitim Merkezi

TARİHÇESİ:

1953 Yılından itibaren Bucak ve köylerde ‘HALK OKUMA ODALARI’ ve İlçelerde ‘HALK EĞİTİMİ MERKEZLERİ’ açılmaya başlanmıştır. 1960 yılında Halk Eğitimi Genel Müdürlüğünün kurulması, 1983 yılında ise bu genel Müdürlüğün Mesleki ve Teknik Eğitimi kapsamına alarak Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü haline dönüştürülmüştür.

Halk Eğitim Merkezi, 1977 yılında Cumhuriyet İlkokulunun bir bölümünde hizmete başladı. 1983 yılında yanan Yenice Okulu’na yapılan ek binalara taşındı. Halk Eğitim Merkezi bugüne kadar Sivrihisar merkez ve köylerinde giyim, nakış, kilimcilik, halıcılık, kumaş boyama, el sanatları, dil kursları, enstrüman kursları, okuma-yazma kursları, bilgisayar operatörlüğü kursları, arıcılık, sıhhi tesisat, kuaför, oto elektrik, model uçak yapımı, taş ocağı kırma operatörlüğü, ve yorgancılık gibi beceri kursları, ayrıca futbol, voleybol, Kur’anı Kerim okuma, Osmanlıca, genel kültür, 3-6 yaş çocuk etkinlikleri, hijyen eğitimi, sürü yönetim elemanı (çobanlık) aile planlaması, besin-beslenme, genel kültür-girişimcilik gibi sosyal ve kültürel kurs hizmetleri verilmektedir.

Ayrıca KOSGEB’in açtığı girişimcilik kursunu bitiren bayanlar, iş kurmak için 30.000 tl. hibe alabiliyor. Bugüne kadar çeşitli kurslarda 5610 kişiye kurs bitirme belgesi ve Okuma-yazma 1. Kademe kursunda 2111 kurs bitirme belgesi verilmiştir.

İlçemizde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü 1977 yılında Cumhuriyet İlkokulunun bir odasında zor şartlar altında faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır.

Yenice İlkokulunun yanması ile bahçesinde kalan boş baraka 1982 yılında daire şekline dönüştürülmeye başlanmış olup, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü almıştır.

1993 yılında Tek Tip Proje olarak Kurulan ve şu halen aktif olarak kullanılan kurumumuz o yıldan şu zamana kadar faaliyet göstermektedir.

GÖREV YAPAN MÜDÜRLER

Mehmet ÇİFTÇİ (Kurucu Müdür) 1977-1979

Hüsamettin ASRLAN 1979-1986

Seyit Ahmet SARI 1987-1988

İhsan KARADUMAN 1988-1993

Ünsal KOCAER 1994-2007

Şengül KILINÇ 2007-2008

Dilaver TURAN 2008-2010

Murat GÜRCAN 2010-2013

Girişimcilikte Önce Kadın Projesi

kadin projesi - Sivrihisar Halk Eğitim Merkezi

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirilen Girişimcilikte Önce Kadın Projesi kapsamında müdürlüğümüzce açılan Girişimcilik Kursları tamamlanarak 92 Kursiyerimize belgeleri teslim edilmiştir.

Çalışmanın her zaman güzel bir bedeli var. Sivrihisar Halk Eğitim Merkezi Girişindeki Karşılama Fonu verdikleri Kurslar kadar karşılamada göz dolgunluğu hissediliyor. Emeği geçenlere ve Tüm hazırlama kurslarını düzenleyen Halk Eğitim Müdürü İrfan BAKAR ve ekibine teşekkürler. Devam eden Okuma Yazma Kursu, Hasta Bakıcılığı Eğitimi, Kepçe Operatör ve Çobanlık Kursları, Kalorifer Ateşçi ve Yakıcı, Meslek Edindirme Kursları hızla ve sürekli devam ediyor.

halk egitim pano - Sivrihisar Halk Eğitim Merkezi

halk egitim personel - Sivrihisar Halk Eğitim Merkezi

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Halk Eğitim Merkezi