Sportif Havacılık

Sivrihisar Hava Gösterileri AirShow 2019

SHG AirShow 2019 –

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Necati Artan Tesislerinde bu yıl beşincisi düzenlenen Hava Gösterileri nefes kesen uçuşlara sahne oldu. Türk Yıldızları ve akrobasi pilotlarının yaptıkları uçuşlar büyük bir heyecanla izlendi. Etkinliğin ilk günü pilot lisansı bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, P-51D model özel gösteri uçağı ile uçuş gerçekleştirdi.

Gösteri yapacak uçakları beraberindeki heyetle birlikte inceleyen Bakan Pakdemirli, burada yetkililerden bilgi aldı. Pilot lisansı bulunan Pakdemirli, farkındalık oluşturmak ve havacılığı sevdirmek amacıyla katıldığı programda, pilotluğunu Lee Proudfoot’un yaptığı Ferocious Frankie isimli P-51D model özel gösteri uçağı ile Türk havacılığına destek vermek amacıyla uçuş yaptı.

İki gün süren etkinlikte; paraşüt atlayışları, paramotor, model uçak, planör, helikopter ve uçak gösterileri gerçekleştirildi, bisiklet yarışı düzenlendi. Milli akrobasi pilotu Ali ismet Öztürk ve kızı Türkiye’nin ilk profesyonel kadın akrobasi pilotu Semin Öztürk Şener’in gösterileri izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.

Jandarma Havacılık Başkanlığı pilotlarının Skorsky S-70 Helikopter gösterisi büyük bir heyecanla izlendi ve katılımcılardan tam not aldı. Dünyanın 8 süpersonik uçakla gösteri yapan tek akrobasi timi olan “Türk Yıldızlarının gösterileri tek kelime ile muhteşemdi. Sportif Havacılık Merkezinden yapılan açıklamaya göre iki gün süren etkinliği altmış-bin’in üzerinde katılımcının izlediği bildirildi.

Her geçen gün büyüyerek gelişen ve Sivrihisar’ı Havacılık Merkezine çeviren, düzenlenen etkinlikte emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

***

Oğuz EKİCİ / SİVRİHİSAR

Add Comment

Click here to post a comment

logo

Facebook Sayfa