Makale ve Yazılar

Sivrihisar İçin Bakabilmek

Kıymetli dostlar!

Bir papaz, bir sarhoş ve bir mühendis ölüm cezasına çarptırılıyorlar. Üçü de cezalarının giyotinle yapılmasını isterler. Sıra ile aynı gün infaz edilmelerine karar verilir. Sıra önceliği papaza verilir. Görevli papaza sorar.

“İnfaz işlemi yapılırken yukarı mı aşağı mı bakmayı tercih edersiniz?”

Papaz cevap verir “Yüzüm yukarı doğru olsun ki ölürken yüzüm Allah’a dönük olsun”der.

Papazın isteği yerine getirilir ve yüzü yukarı çevrilir. Görevli giyotini yukarı kaldırır ve bırakır. Bıçağın hızı tam papazın boynuna yaklaştığı sırada kesilerek durur.

Bunu gören halk şaşkınlık içinde bunun bir alamet olduğunu düşünür. Bu olayın Allah’ın bir kerameti olarak düşünürler. Papaz af edilir ve serbest bırakılır.

Sırada sarhoş vardır, görevli sorar “ yüzünüz aşağı mı yoksa yukarı mı olsun”. Sarhoş az önceki durumdan etkilenmiş ve” benim de yüzüm yukarı doğru olsun?” der. Görevli giyotini bırakır tam boynuna yaklaştığı anda bıçak tekrar durur. Bu durumda Allah’tan kaynaklandığı düşünülerek sarhoş ta af edilerek serbest bırakılır.

En son sıra mühendise gelir ve görevli sorar “yüzünüz yukarı mı aşağı mı olsun?” Mühendiste yüzünün yukarı doğru olmasını ister. Görevli bıçağı yukarı kaldırmışken mühendis bağırır. “Durun bir dakika, bıçaktaki sorunun nerede olduğunu gördüm” der.

İşte dostlar ucunda kendi ölümü olsa bile bir insan gördüğü bir gerçeği atlayamıyor. Hepimiz Sivrihisar ve Sivrihisar’lıların bir araya gelememe, gelirse de birlik olamama nedenlerini biliyoruz. Ama gördüklerimiz ve bildiklerimiz karşılığında ne yapıyoruz?

Bir atasözümüz var “başlamak, bitirmenin yarısı”. Bu siteyi kurarak bir başlangıç yapalım diye düşündük. Ben değil BİZ düşüncesinin hakim olmasını ve bunun etrafında hareket ederek büyümeyi hedefliyoruz. İlk önce bir araya gelebilir ve samimiyetle birbirimize destek olursak aşılamayacak sorun kalmaz. İnsanları bir araya getirdikten sonra da bu birlikteliği perçinleyecek faaliyetlerde bulunmak ise en önemli konu. Görev hepimize düşüyor Sivrihisar için bakabilecekmiyiz? Bakıp ta geçecekmiyiz yoksa problemleri hep beraber çözecekmiyiz. Çözebilirsek hepimiz SİVRİHİSAR’lıların birlikteliğinin mutluluğunu, başaramaz isek ömür boyu bunun sızısını yüreğimizde çekeceğiz.

Saygılarımla Faruk ÖZ

Add Comment

Click here to post a comment

logo