Kurumlar

Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

sivrihisar ilce milli egitim mudurlugu - Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Eskişehir – Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

İlçe Milli Eğitim Müdürü: Eyyüp MUTLU

Telefon: 0 222 711 40 08

Fax: 0 222 711 44 41

Adres: Cumhuriyet Mah. Atatürk Bulvarı No: 45 SİVRİHİSAR

Web: http://sivrihisar.meb.gov.tr/

OKULLAR

OKUL ÖNCESİ

Yunus Emre Anaokulu

İLKÖĞRETİM

1. 2. 3. 4. SINIF OKULLAR

Atatürk İlkokulu

Cumhuriyet İlkokulu

Nasrettin Hoca İlkokulu

Hasan Karacalar İlkokulu

Hızırbey İlkokulu

Ertuğrul Yavuz Gülerce İlkokulu

İlören İlkokulu

Dümrek İlkokulu

Kaymaz İlkokulu

5. 6. 7. 8. SINIF OKULLAR

Prof.Dr. Mehmet Kaplan Ortaokulu

Hasan Karacalar Ortaokulu

Hızırbey Ortaokulu

Selmani Farisi İmam Hatip Ortaokulu

Ertuğrul Yavuz Gülerce Ortaokulu

Dümrek Ortaokulu

Kaymaz Ortaokulu

Nasrettin Hoca Ortaokulu

İlören Ortaokulu

ORTAÖĞRETİM LİSE

Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi

Aziz Mahmut Hüdai Anadolu İmam Hatip Lisesi

Sıdıka Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Nurbiye Gülerce Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

Sivrihisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Sivrihisar Eğitim Vakfı Muzaffer Demir Anadolu Lisesi

İhsan Biçerli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

YAYGIN EĞİTİM

Halk Eğitim Merkezi

***

TARİHÇE: İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sivrihisar’da 1925 yılından bu yana değişik isimlerle görev yapan bir kurumdur.

İlk yöneticisi olan Münir Çilek, 1925-1960 arası Maarif Memuru olarak görev yapmıştır. Sonra, İlköğretim Müdürlüğü adını alan kurumda sırasıyla; Hasan Ayhaner (1960-1970), Akif Yoldaş, A.Mümtaz Uğural, Sıtkı Apul, ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adını aldıktan sonra; Mustafa Altan (vekil), Ömer Erişmiş, A.Rıza Karaca (Vekil), Hakan Turgut, H.İbrahim Özbaş (Vekil), M.Kazım Yazar (Vekil), Canip Maşaoğlu (Vekil), Mehmet Çelik (Vekil), Murat Çakıcıer (Vekil), Dursun Yavuz (Asaleten), Fatih Yer (Vekil), M.Tahsin Çekiç (Vekil) İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapmışlardır.

Sivrihisar’ın beldesi Günyüzü’nün ilçe olarak ayrılmasından önce, Sivrihisar’ın 100 civarında köyü vardı ve neredeyse tamamında ilkokul vardı. Sonraki yıllarda beldelerde, köylerde ortaöğretim kurumları da açıldı. Dolayısı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görev alanı genişledi. Daha sonra, eğitim-öğretim sisteminde; taşımalı eğitim, zorunlu öğretim sürelerinin artırılması, 4+4+4 eğitim sistemi gibi esaslı değişiklikler yapıldı. Okullarda yapılan eğitim, öğretim çalışmaları, açılan okuma-yazma kursları neticesinde, Sivrihisar’da okuma, yazma oranı yüzde yüzlere ulaştı. Öte yandan, yüksek öğrenim gören öğrenci sayısında önemli artışlar kaydedildi. Elde edilen bu başarıda, bu zamana kadar görev yapan İlçe Milli Eğitim müdürlerinin payı büyüktür.

Özellikle, 2004-2014 yılları arasında, ilçemizde görev yapan, Milli Eğitim Müdürü Dursun Yavuz’un çalışma döneminde; Sivrihisar’ın eğitim, öğretim sorunlarına reform niteliğinde çözümler getirilmiş; çalışma döneminin ilk beş yılında, ilçemize kazandırılan modern okullar ve yurtlar ile okul ve yurt sorunları kökünden halledilmiş ve Sivrihisar’a okullaşmada altın bir dönem yaşatılmıştır.

Tecrübeli bir yönetici olan, olan Dursun Yavuz, ilçe yöneticileri ile birlikte hareket ederek; siyasiler, Milli Eğitim Bakanlık birimleri, bürokratlar, sivil toplum kuruluşları, Sivrihisarlı hayırsever iş adamları ve kanaat önderleri ile sıcak ve samimi görüşmeler yapmış, gerçekleştirmeyi düşündüğü projelerini onlarla paylaşmış ve yaptığı özverili bir çalışma ve takiple; tamamı hayırseverlerin katkısı ile yapılan; Mustafa Atışkan Karma Öğrenci Yurt binası, Fahri Keskin Anadolu Öğretmen Lisesi binası hizmete sunulmuştur. Yine, ‘Eğitime Destek Projesi’ çerçevesinde hemşerimiz, Muzaffer Demir’in katkıları ile SEV Muzaffer Demir Anadolu Lisesi binası hizmete sunulmuştur.

Ayrıca, tamamı devlet katkısı ile yapılan Hızırbey İlköğretim Okulu, Yunus Emre Anaokulu, Hasan Karacalar İlköğretim Okulu Ek binası, Fahri Keskin Anadolu Öğretmen Lisesi Öğrenci Yurt binası, Kaldırım Köyü İlköğretim Okulu ve Anadolu Kız Meslek Lise bahçesine yapılan öğrenci yurt binası hizmete sunulmuştur. Öte yandan, yeni okul ve yurt binalarını yapılması ile de yetinmemiş, ilçedeki eski pansiyon binasında Anadolu Ticaret Meslek Lisesi açılmıştır. Ayrıca, bu dönemde sağlanan ödenekler ile okul ve öğrenci yurtları yeni demirbaş, eğitim ve öğretim malzemeleri ile donatılmıştır.

Başarılı bir koordinatör olan Dursun Yavuz’un bu temel özelliğini, Emekli Öğretmen- Yazar Mustafa Kantarcı, 31 Mart 2008 tarihli İstikbal Gazetesindeki, ‘Gözlem’ köşe yazısının son paragrafında nasıl anlatıyor, birlikte okuyalım; “İlçede, Kaymakam Sayın Katırcı, Belediye Başkanı Sayın Yurttaş ve ilçe Eğitim Müdürü Sayın Yavuz’un işbirliği, en önemlisi de icraatlarındaki “TOPLUM KATILIMI”, “ORTAK PAYDA” ve “ORTAK AKIL” gibi kavramlar sayesinde, okullaşma oranı yükseldi. Öğretmene düşen öğrenci sayısını, ideal seviyeye getirildi. İlçede, eğitim-öğretim çalışmalarında, kalite de arttı. Kutluyoruz…”

İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak, 2014 yılında göreve başlayan M.Tahsin Çekiç de öğrencilerin eğitimde başarı seviyelerini daha da yükseltmek ve ilçenin eğitim-öğretim hizmetlerine yeni katkılar sunmak üzere çalışmalar başlatmıştır.

Kaynak: BÜTÜN YÖNLERİYLE SİVRİHİSAR 2017
Genişletilmiş 2. Baskı, Sh. 155-156
ORHAN KESKİN

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü