Makale ve Yazılar

Sivrihisar İzlenimleri

– Sivrihisar İzlenimleri –

Herhalde “Kökü Derinde Bir Çınar” deyimini en çok hak eden ilçelerimizden biri Sivrihisar; nasıl olmasın ki ta Etiler’den, Frigler ’den, Bizans’tan, Selçuklu ve Osmanlı’dan beri bir kültür ve ticaret merkezi olagelmiş… Sinesinde Nasreddin Hocalar, Yunus Emreler, İstanbul’un ilk şehremini Hızır Beyler, Selman-i Farisiler, Türk edebiyatının üstatlarından Mehmet Kaplanlar yetiştirmiş… İnsanlık, güldürürken düşündürmeyi Nasreddin Hoca’da, Hak ve halk sevgisini Yunus Emre’de, adaleti Hızır Bey’de görmüş…

Ulu Camisi, tarihi kilisesi, Zaimağa Konağı, Tarihi hamamları, Saat Kulesi, Pessinus Antik Kenti ile bir tarih hazinesi… Geleneksel yemekleri; bamya çorbası, kelem dolması, ev baklavası, su böreği ve arabaşı… Sivrihisar cebesi, İncili küpesi, kilimleri ile bir kültür deryası… İşte bütün bunlar bir araya gelince, bir de yolların kesiştiği yerde, Nasreddin Hocamızın deyimiyle Dünyanın Merkezinde olması eklenince Sivrihisar’ın hem bir turizm merkezi hem de ticaret merkezi olmaması için hiçbir sebep yok.

Biz de, 2004 yılında göreve başladığımızdan bu yana sadece bu potansiyeli harekete geçirdik. Önceliğimiz her zaman olduğu gibi eğitim oldu, çünkü eğitim olmadan hiçbir şey olmayacağını artık herkes biliyor. Bu çerçevede son üç yıl içinde ilçeye devlet – vatandaş işbirliği ile 15 derslikli bir Anadolu Lisesi, 18 derslikli bir Anadolu Öğretmen Lisesi ve 380 yataklı bir Orta Öğretim Öğrenci Yurdu kazandırdık. Yine Özel İdare kaynaklı 18 derslikli bir İlk Öğretim Okulu ve 5 derslikli 100 öğrenci kapasiteli bir Anaokulu yapıldı.

Anadolu Öğretmen Lisesi 2007-2008 öğretim yılında hizmete açıldı. Sırada Anadolu Ticaret Lisesi var. Bugün Sivrihisar eğitim alanında çok iyi bir yerde. Okul öncesi eğitim oranımız %30 ki Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Okullaşma oranı %100, sınıflarımız ortalama 24 kişi. İlçenin önümüzdeki 20-30 yıl okul ve derslik ihtiyacı yok.

Yıllardır bakım ve onarımı yapılamadığı için kullanılamayan İlçe Spor Salonumuz Özel İdareden sağlanan 150.000,00 YTL ödenek ile onarılmış, zemini sentetik kaplanmış, pencereleri PVC yapılmış, çatısı değiştirilmiş ve gençlerimizin hizmetine sunulmuştur. Salon faaliyete geçince kamu kurumları arası, gençler arası ve de okullar arası çeşitli turnuvalar düzenlenmiştir. Ayrıca Belediyemiz tarafından bir halı saha, yine Osmangazi Üniversitesi tarafından bir kapalı halı saha yapılarak gençlerimizin hizmetine sunulmuştur.

Diğer taraftan tarihi değerlerimizi canlandırma çalışmaları hızla devam ediyor. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda Bakanlar Kurulu’nu Ankara dışında ilk topladığı mekan olan Zaimağa Konağı’nın onarımı sayın Valimizin Özel idareden aktardığı kaynakla tamamlandı. Zaimağa Konağı Belediyemizce Kültür Evi olarak hizmete sunulacaktır. Diğer tarihi evlerin restorasyonları devam etmektedir.

Sivrihisar için hayati önem taşıyan Sivrihisar Organize Sanayi Bölgesi konusunda çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu proje hayata geçirildiğinde Sivrihisar, kültürel ve tarihi değerlerinin yanında, sanayi için de bir cazibe merkezi olacaktır.

Cumhuriyet tarihimizin belki en başarılı projelerinden biri olan KÖYDEŞ projesi, ilçemizde de başarıyla uygulanmaktadır. Bu sayede ilçemizde son üç yıl içinde 75 km. birinci kat asfalt yapıldı. İçme suyu, kanalizasyon, yer altı ve yerüstü sulama projeleri başarıyla uygulandı ve uygulanmaya devam ediliyor.

Aynı şekilde Sivrihisar, “Yeşil Sivrihisar” olma yolunda hızla ilerliyor. İlçenin çevresi sürekli ağaçlandırılıyor. Babadat, Koltan ve Paşakadın köylerimizde, Orman Genel Müdürlüğünce 25.000 dönüm arazi ağaçlandırılmıştır. Kaymakamlığımız, Belediye ve Orman İdaresince Ankara yolu kıyısında, Bağmatlık mevkiinde 10.000 fidan dikilerek ağaçlandırılan alan, “damlama sulama” yöntemiyle sulama yapılan ve kendi türünde ilk olan bir projedir.

Ayrıca, Kaymakamlığımız ve Hava Meydan Komutanlığınca ortak düzenlenen kampanya ile meydan içine asker, halk ve öğrencilerimizin katılımıyla 2006 ve 2007 yıllarında 30.000 fidan dikilmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaretimiz sırasında, Meclis Başkanımız, Sivrihisar’ın tarihi ve kültürel değerlerini anlattıktan sonra “Keşke herkes Sivrihisarlıyım diyebilse” demişti. Ben bir Sivrihisarlı olarak bundan büyük gurur duydum. Çünkü Sivrihisarlı hemşehrilerim beni bağışlasın ama her zaman söylediğim gibi “En büyük Sivrihisarlı“ benim.

Son dört yıldır yapmış olduğumuz çalışmalarda, bizden yardım ve desteklerini esirgemeyen, Maliye Bakanımız ve Eskişehir Milletvekilimiz Sayın Kemal UNAKITAN ’a, Sivrihisar dostu Sayın Valimiz Kadir ÇALIŞICI ’ya, eski ve yeni milletvekillerimize ve özellikle hemşerimiz Sayın Fahri KESKİN ’e, Belediye Başkanımız Sayın Yaşar YURTDAŞ ’a, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Sayın Cafer ODABAŞ ve çalışanlarına, İl Genel Meclisi Başkanı ve üyelerine, İlçemiz İl Genel Meclisi üyelerine, Sivrihisar Eğitim Vakfı’na, çalışma arkadaşlarıma ve Sivrihisarlılara çok teşekkür ediyorum.

Ahmet KATIRCI, 2004-2008 dönemi Sivrihisar Kaymakamı

***

Sivrihisar Ankara’ya çok yakın. Günü-birlik gidip gezilebilir. Sevimli bir ilçe.

sivrihisar pullar - Sivrihisar İzlenimleri

Sivrihisar Ptt Pulları

Sivrihisar hakkında çok şey yazdım, çok fazla görsel paylaştım ama anlat anlat bitmiyor. Çünkü keşfedilmeyi bekleyen çok özellik var burada. Sivrihisar’da tarihsel dokunun bozulmadığı eski ahşap Sivrihisar Evleri ‘de görülmeye değer zenginlikler arasında. Yöresel malzemelerle inşa edilen bu yapılarda; taş, tuğla, kerpiç ve ahşap ürünler kullanıldığı anlaşılıyor.

Kılıç Mescit Minaresi. Camisiz Minare, camisi yıkılmış yalnız minaresi kalmıştır. Sivrihisar Belediyesi tarafından başlatılan düzenleme ile minarenin etrafı açık havada namaz kılınabilecek hale getirilmiş. Çinili kuşakları çok güzel. Sivrihisar’ın geleneksel mimarisi ile yapılmış evlerin iyileştirme çalışmaları da bitmiş olan, bu alan ziyaretçilerini bekliyor.

Anadolu’da çok da sık karşılaşamayacağımız, farklı ve anlamlı şekiller oluşturularak inşa edilmiş binaların duvarlarındaki tuğla dizilişleri birer sanat eseri gibi. Bir kaçını yakından fotoğraflamaya çalıştım. İyileştirme çalışmaları devam eden bu güzel evler, sokaklar arasında kaybolmak istiyor insan.

Sivrihisar’da Dr. Mehmet Hayati Erdemgil ile Kurtuluş savaşı öncesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün gizli toplantılar yaptığı ve kaldığı eve giriyoruz.

hayati erdemgil - Sivrihisar İzlenimleri

Kadim Medeniyetlerin Beşiği Sivrihisar. 

Sivrihisar Evleri. Tarihin izlerinin silinmediği ender yerleşkelerden biri Sivrihisar, son dönemde başlayan restorasyon çalışmaları ile birlikte önemi ve değerinin gelecek nesillere aktarılması adına somut işler yapılıyor artık Sivrihisar’da ve ziyaretleriniz ile de bu önem kalıcılığını sağlayacak.

Sivrihisar gezisinden ayanın tozu ile gelen @lifewithbeyza’nın sayfasından Sivrihisar izlenimleri ile ilgili yazısını okumanızı tavsiye ederim ve ayrıca fotoğraf için kendisine teşekkürler.

Gezginci – Rıfat

rifat sivrihisar - Sivrihisar İzlenimleri

Eskişehir – Sivrihisar Haberleri

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar İzlenimleri