Akif Yaşar Yurtdaş Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Kumacık Hamamı

Tarihi Kumacık Hamamı Restorasyon Çalışmaları Başladı. 

Kumacık Hamamı’nın adı ilk defa bir vakfiye belgesinde geçiyor. 1407 tarihli bu belgeye göre Molla Hafiziddin, Kumacık Hamamı’nın dörtte bir hissesini kızı Safiyetullah’a vakfediyor.

350 metrekare alanı olan Kumacık Hamamı, kemerleri, üç eyvan, bir kubbe ve halfetli ana bölümleriyle XII. – XIII. yy. Türk hamamlarının karakteristik özelliğini taşıyor. (Kaynak: Orhan Keskin, “Bütün Yönleriyle Sivrihisar” kitabı.)

Başka bir kitapta, hamamın bulunduğu arazinin Sultan II. Murat tatafından, “Askeroğlu” sülalesinin atalarından Molla Hafiziddin’e vakfedildiği, daha önce burada “Biat Komanus” adında bir kilise bulunduğu ve bakımsızlık nedeniyle yıkılan kilisenin yerine Molla Hafiziddin tarafından Kumacık Hamamı’nın yaptırıldığını ve daha sonra hamamı kızı Safiyetullah’a vakfettiğini yazıyor. (Kaynak: Prof.Dr. İbrahim Karaca, “Yavşan Yaylası ve Askeroğlu Hanedanı” kitabı.)

Halk arasında adı “Kuma” hamamı olarak da bilinen Kumacık Hamamı, 6 asırlık ömrü içinde çok kez el değiştirmiştir. Hamamın son malikleri arasında çok sayıda (Sivrihisarlı) hissedar bulunmaktadır. Yıllarca kullanılmayan ve kaderine terkedilen hamam, her geçen yıl daha da harap olmaktadır. 1990’lı yıllara gelindiğinde dönemin Belediye Başkanı İbrahim DEMİRKOL, hamamın yıkılan bir duvarının geçici yapımı için koruma kurulu nezdinde uzun yazışmalar yapmak zorunda kalıyor.

2003 yılına gelindiğinde hamam, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca “anıtsal” yapı olarak tescil edilerek korunması gereken taşınmazlar arasında yer alıyor. Bu tarih itibariyle belediye, dernekler ve özel kişiler tarafından hamamın kamulaştırılması ve restorasyon için ilgili kurumlara çeşitli başvurular yapılıyor. 2008 yılında hamamın batı cephesinde bir başka duvar ve bitişiğindeki kemer yıkılma tehlikesi gösteriyor, belediye bu tehlikeyi bertaraf etmek için geçici onarım yapıyor.

Sivrihisar Tarihi Eserleri Koruma Derneği’nin kurucu başkanı Orhan KESKİN, dernek çalışmaları kapsamında Sivrihisar’da pek çok tarihi yapının kurtarılmasını, ayakta kalmasını sağlamıştır, aynı şekilde Kumacık Hamamı’nın da kurtarılması için büyük gayret göstermiştir. Kumacık Hamamı’nın kaybolmasına ve tarih sahnesinden silinmesine gönlü razı olmayan Prof. Dr. Mustafa Kemal BİÇERLİ de dayısı Orhan KESKİN’i yaptığı çalışmalarda yalnız bırakmamış, ona destek olmuştur. Prof. Dr. Mustafa Kemal BİÇERLİ, bu manada kurumlara yaptığı sözlü, yazılı başvurular ve siyasilerle yaptığı görüşmeler suretiyle hamamın korunmasını hep gündemde tutmuş ve bu işin takipçisi olmuştur.

Netice olarak, yapılan bu çalışmalar ve yapılan girişimler semeresini vermiş ve 2021 yılında hamamın kamulaştırılması yapılarak, restorasyonuna karar verilmiştir. Geçtiğimiz günlerde restorasyon çalışmalarına hazırlık olarak, Sivrihisar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Tarihi Kumacık Hamamı’nın restorasyon çalışmaları kapsamında hamam sahasında Jeolojik ve Jeoteknik Etüt incelemeleri de başlatılmıştır.

Kumacık Hamamı’nın bu aşamaya gelmesinde desteklerini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Eskişehir Milletvekili Sayın Nabi AVCI’ya, Eskişehir Valisi Sayın Erol AYYILDIZ ‘a, ilgili kurumlara, Sivrihisar Belediyesi’ne, dernek ve vakıflarımıza ve özellikle özverili gayretlerinden dolayı Sayın Orhan KESKİN’e ve Sayın Prof. Dr. Mustafa Kemal BİÇERLİ’ye teşekkür ederiz.

Ayrıca, gazeteci Murat TAŞKIN başta olmak üzere “İstikbal” gazetesi “ne, Oğuz EKİCİ yönetimindeki “Sivrihisar’ın Sesi” gazetesine ve Murat SEVİMBAY yönetimindeki Sivrihisar Kültür ve Haber Portalı “Sivrihisar Web” sitesine, Eskişehir’deki dernek ve vakıflarımıza teşekkür ederiz.

Yine, sosyal medya paylaşımlarıyla konuyu gündemde tutmak, ve pozitif manada kamuoyu oluşturmak için Sadık ANILIR, Şenol Öz ve Yasin Doğan ÇILDIR kardeşlerimizin takdire şayan bir gayret gösterdiklerini belirtmek isterim.

Hamamlar, kadim kültürümüzün, sosyal hayatımızın önemli unsurları arasında yer alır. Kumacık Hamamı da Sivrihisar’da Seydi Hamam, Yeni Hamam gibi gelenek ve göreneklerimizin, özellikle geleneksel düğünlerimizin bir parçası olarak, gönüllerde yeri olan ve hatıraları ile yaşatılması gereken mekanlardandır. Dileğimiz, Yeni Hamam’ın da gündeme alınarak, en kısa zamanda restorasyonu yapılması ve yaşatılmasıdır. Sağlıcakla kalın. Yaşar YURTDAŞ

kumacik hamam ici - Sivrihisar Kumacık Hamamı

KUMACIK HAMAMI MÜZE OLABİLİR

“Kumacık Hamamı’nda Restorasyon çalışmaları başladı” haberinden sonra daha önce de dile getirdiğim bir fikri siz değerli hemşerilerimle tekrar paylaşmak istedim.

Kumacık hamamı aslına uygun bir şekilde restore edildikten sonra bir hamam müzesine dönüştürülebilir. Bu şekilde hem ilçemize yeni bir müze kazandırmış oluruz hem de turizm merkezi olan Sivrihisar’ımızda hamam kültürümüzü tanıtmış oluruz.

Ankara – Beypazarı ve Gaziantep’te bu müzelerin örnekleri vardır. (Aşağıdaki müze fotoğrafları Gaziantep hamam müzesine aittir.) Yasin Doğan Çıldır

kumacik hamam muze - Sivrihisar Kumacık Hamamı

Eskişehir Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar’ımızdaki ecdat mirası tarihi kültürel değerlerimize sahip çıkılması bizi bir Sivrihisarlı olarak çok mutlu ediyor.

Tabi. Aciliyeti olan yok olmadan kurtarılmayı bekleyen o kadar çok değerimiz var ki bunların her biri kültürümüze tarihimize kazandırılması gereken eserler. Bu seyidi hamamının geçmişini sık sık paylaşıp gündeme getirdiğimiz için buranın istimlak yapılıp kamulaştırılmasında Prof. Dr. M, Kemal Biçerli Hocamızın gayretlerini ve çabalarını biliyorum.

Tabi belediyemizden bu konulara daha duyarlı olmasını en azından Kemal hoca gibi bu işlere gönül verenlere destek olmasını istiyoruz. Evet bu vesile ile ilçemizde hayırlı olsun der değerlerimize hassasiyet gösteren sayın valimiz Erol Ayyıldız a ŞÜKRANLARIMIZI sunarım.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Kumacık Hamamı