Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Lavanta Bahçeleri

Söğütönü yolu, Tarım Kredi siloları yanı. Enlem: 39.440593, Boylam: 31.507130

– SİVRİHİSAR ve HALKIMIZ İÇİN –

Kıymetli büyüklerim ve Sivrihisar sevdalısı hemşehrilerim! Sivrihisarımızı ilgilendiren bu konuya duyarlı olursanız çok sevinirim, aynı zamanda bu Sivrihisar’ı ilgilendiren ve ilçemize gelir kapısı ve ziyaretçi akını getirecek bir konu.

Arazi müsait geliri güzel bakımı az su istemiyor bir kök 20-25 yıl çiçek veriyor arpa buğday gibi zahmetli ve masraflı değil Sivrihisar’a ayrı bir turist akını geleceğine eminim. 250 kişinin yaşadığı köye yılda yüz-binlerce lavanta tarlalarını görmeye gelen yerli yabancı turistte bonusu.

Türkiye’nin lavanta cenneti: Lavantaların mis gibi kokusunu soluyacağınız bir yer, yanı başınızda keşfedilmeyi bekliyor. Mor çiçeklerle bezeli, uçsuz bucaksız lavanta tarlalarını düşleyince sizin de aklınıza ilk Fransa’nın güneyindeki Provence bölgesi geliyor değil mi? Gün batımının sıcak renklerine kavuşan lavanta tarlalarının fotoğraflarını görünce orada olmak isteyeceksiniz.

Torosların eteğinde, Isparta’nın yaklaşık 50 km uzağına kurulu ve yalnızca 250 kişinin yaşadığı bir köy hayal edin. Bu köyün adı Kuyucak Köyü ve Türkiye’deki lavanta üretiminin % 90’ı bu köyden sağlanıyor. Korkuteli Kuyucak köyü 250 nüfuslu küçük bir köy, 1971 yılında Fransa’dan bir vatandaş Lavanta fideleri getirip 15 dönüm yere dikiyor ve gayet güzel verim alıyor ve bunu gören köylüde bu işe başlıyor, şu anda 3000 dönümü bulmuş ve Türkiye’nin lavanta ihtiyacının % 80 ini karşılıyor. Daha önce bu köye uğradım ve biraz araştırma yaptım. Velhasılı bu lavanta neden bizim Sivrihisar ve köylerinde yetişmesin diye düşündüm ve Sivrihisar lavanta bahçesine ilk lavantaları diktik.

Bunu sadece bir defa tarlaya dikiyorsun çalı gibi büyüyor yıllık hasadını alıyorsun. Yılda sadece iki defa sürülüyor, su istemiyor ilaç istemiyor gübre istemiyor masraf neredeyse sıfır. Yağı çıkarılıyor ve kilosu 300 ila 500 ₺ arası 60 kg’dam 1 kg. yağ çıkıyor ayrıca tohumu satılıyor köylüden edindiğim bilgiye göre 13 ₺ kilosu bu arkadaşın 30 dönüm yerinden 2.5 ton çıkmış ayrıca demet demet yapıp AVM’lere satıyorlar.

Migros bir demetini 3.5 ₺ den alıyor kozmetik mamulleri oluyor şampuan, sabun, kolonya, krem v.s. Lavantanın hem lokumu hem dondurması yapılıyor. Sıcak suda ada çayı gibi içilebiliyor ve mideyi rahatlatıyor. Ayrıca ilaç Sanayinde kullanılıyor. Isparta’daki fabrikalar bunu yaş işlenmemiş şeklinde kg’nı 1.5 tl. den almış. Köyde her evin önünde lavanta ürünleri tezgahı var. Çiçek zamanı Haziran ve Temmuz ayları yerli yabancı ziyaretçi akınına uğruyor kimi fotoğraf çekiniyor kimi tarlaları geziyor, kimi de alış veriş yapıyor. Yani uzun lafın kısası lavanta bu köye hayat vermiş üstelik bizde olduğu gibi büyük arazilerinde yok.

Şimdi gelelim sadede, yıllarca ektiğinin karşılığını alamadığından şikayet eden ve mazota, gübreye, tohuma, ilaca para yetiştiremeyen 300-400 dönüm arpa buğday ekipte bankalara kooperatiflere borçlanan köylümüz neden bu lavantayı denemez.

SİVRİHİSAR’DA NEDEN OLMASIN ?

Gözümün önünde 5-6 bin dönüm Yeniköy, Kepen ve Oğlakcı yol boylarında lavanta tarlaları canlanıyor. Hele o tarlaların güzelliğini görmek için gelen yerli ve yabancı turistler. Zaten tarihi ve kültürü birde Nasrettin’i, Yunus’u alimleri ile maneviyatın ve Dünyanın merkezi Sivrihisar beni çok heyecanlandırıyor.

Gelelim en önemli noktaya sevgili memleket sevdalısı hemşehrilerim! bizim halkımız bilmediği işe birileri teşvik etmezse yada öncülük yapmazsa gözü kesmez, girmez tâki paranın kokusunu alana kadar. Benim arazim olsa öncülük yapmak için bu işe gireceğim iki üç fidan getirdim evin önüne diktim gelişmesini incelemek için.

Bu konuda sizin gibi büyüklerimizden ve memleket sevdalısı hemşehrilerimizin, memleketimizin menfaati ve geleceği için destek bekliyorum. Bu işe Belediyemiz mi, İlçe Tarım Müdürlüğü mü yoksa Kaymakamlık mı öncü olur teşvik eder. Ben sadece bu köydeki halkla konuştum biraz araştırdım bu konunun bilimsel olarak daha detaylı araştırılması ve teşvik edilmesi gerekir belki. Korkuteli Kaymakamlığı, Ziraat odası ilçe tarımdan gerekirse bu köye gidilerek yerinde incelemek gerekir.

Kıymetli hemşehrilerim sizde bu memleketin bir evladı ve memleketini çok seven kişiler olarak naçizane yardım bekliyorum. Bizim en büyük ödülümüz aynen Kuyucak köyüne 1971 yılında ilk fideyi getiren Zeki beyin köy halkından aldığı dualar olacaktı. Kıymetli vaktinizi ayırdığın için sonsuz Şükranlarımı ve saygılarımı sunarım.

LAVANTADAN NELER YAPILIYOR

Lavanta Balı: Lavanta balı üretimi Keçiborlu İlçesine bağlı Kuyucak Köyündeki lavanta bahçelerinden sağlanmaktadır. Lavanta balı hoş kokusu, tadı ve hafifliği ile diğer ballardan ayrılmakta ve tercih edilmektedir. Lavanta balı; doymuş yağ, kolesterol ve sodyumu düşük olduğundan güzel ve lezzetli bir baldır. İçerdiği aminoasitler, mineraller ve C vitamini açısından zengindir. Kolay kana karıştığı için asimilasyon etki yaparak enerji seviyesini yükseltir.

Lavanta balı yumuşaktır, narindir, hassas bir tadı vardır. Romalılarda; “Lavare” temizlemek anlamına gelmekte, lavanta balının da karaciğeri temizleyici etkisi olduğuna inanılmaktaydı.

Lavanta çiçeğinden nektar alarak doğal olarak arılar vasıtasıyla üretilen lavanta balı karaciğere iki kat antioksidan destek sağlar. Lavanta balı, boğaz ağrılarına fayda verirken anti-bakteriyel özelliği sayesinde kendini yüzyıllarca koruyabilir. İçerdiği yüksek lavanta poleni sayesinde hızlı kristalize olma özelliğine sahiptir. Bu hızlı donması, lavanta balının içeriğindeki polenin ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir

Lavanta balı antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklerine sahiptir. Gece yatmadan alınan bir veya iki tatlı kaşığı lavanta balı sağlıklı bir uyku ve rahatlama sağlamaktadır.

Lavanta Çayı: Kurutulmuş ya da taze lavanta kaynamış suya bırakılıp, 3-4 dakika demlenmesini bekledikten sonra içilmektedir. Özellikle lavanta kokulu köyümüzde yetişen lavanta türü ‘Lavandin’ çayı 15’er günlük kür halinde içildiğinde, hepatit B ve karaciğer yağlanmasının önlenmesinde çok faydalı olduğu bildirilmektedir.

Lavanta Yağı: Ağrıyan eklemlere sürüp masaj yapıldığında romatizma ağrılarının giderilmesinde olumlu etki yaptığı belirtilmektedir. Ayrıca kullanılan şampuanın içine yalnızca bir damla eklenmesi saçların bu güzel kokuya sahip olmasını sağlayacaktır. Ayrıca lavantanın sinek kovucu etkisi de bulunmaktadır. Sıcak su içerisine birkaç damla lavanta yağı damlatıp, altından mum yakıldığında etrafa yayılan koku hem rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, hem de sinek kovucu etkisi bulunmaktadır.

Lavanta Suyu: Cildi silerek temizlemek amacıyla tonik gibi kullanılmaktadır. Cildi temizlediği, rahatlattığı ve gözeneklerin açılmasında etkili olduğu bildirilmektedir. Ayrıca saçlara canlılık ve parlaklık sağladığı, saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olduğu bildirilmektedir. Ayrıca lavanta suyu çamaşırlara güzel koku vermesi amacıyla ütü suyu olarak da kullanılmaktadır.

Lavanta Sabunu: Lavanta yağından yapılan sabunun cildi besleyici ve canlandırıcı etkisinin olduğu bildirilmektedir.

Lavanta Kurusu: Lavanta kurusu ile hem elbise ve eşyalarınızı güveden koruyabilir, hem de kalıcı kokusu ile kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Lavanta Yastığı: Lavanta yastığı, lavantanın sedatif etkisi nedeniyle özellikle uyku problemi yaşayan kişilere önerilmektedir. Ayrıca bebeklerin rahat uyuyabilmeleri içinde bebek yastığı olarak kullanılmaktadır.

Lavanta Sütü: Süt ineklerine lavantanın hasattan sonra kalan sap kısmı yedirilmekte, böylece doğal yollarla elde edilmiş farklı aromalı bir süt elde edilmektedir. Lavanta sütü farklı bir deneyim yaşamak isteyen kişilere önerilmektedir.

LAVANTA KOKULU KÖYDE NELER YAPILIR?

· Geleneksel kıl çadırda, otantik bir ortamda köy kahvaltısı (Lavanta balı, lavanta çayı, köy peyniri, zeytin, sebze vb.) ve yöreye has lezzetlerden oluşan öğle yemeği,

· Gruplara lavantanın faydalarının ve tarihçesinin anlatıldığı küçük bir rehberlik hizmeti,

· Lavanta bahçelerinde gezi (Alan tanıtım eğitimi almış kişiler eşliğinde),

· Lavanta yağı çıkarılması,

· Eşsiz manzaraların ölümsüzleştirilebileceği, ufuk çizgisi gözetilerek belirlenmiş noktalarda fotoğraf çekimi,

· Sabah erken gün doğumu, akşam gün batımı fotoğrafları çekme imkanı

· Köyde foto safariden sonra oluşturulacak lavanta fotoğraf sergisinin gezilmesi,

· Belirlenen bisiklet ve yürüyüş rotalarında dileyen misafirlerin bisiklet, dileyen misafirlerin yürüyüş yapmasının sağlanması,

· Lavanta bahçelerinde fayton turları (İsteyen misafirlerimiz için)

· Lavanta kokulu köy manzarasını eşsiz doğa ile birleştirerek fotoğraf çekim noktalarına yürüyüş

· Köyümüze has lavanta konseptli hediyelik eşyaların satışı

Dileyen misafirlerin köyümüzde ev pansiyonlarında ağırlanması,

Sadık ANILIR – 30.08.2019

***

SİVRİHİSAR LAVANTA BAHÇELERİ

Add Comment

Click here to post a comment

logo