Haber Arşivi

Sivrihisar Lobisi

manset dergi sev 1 - Sivrihisar Lobisi

SİYASETTE SİVRİHİSAR LOBİSİNİN AYAK SESLERİ

Sivrihisar Eğitim Vakfı Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri geçtiğimiz günlerde gazetemize ziyarette bulundular. Söz konusu ziyarete SEV Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Kalır ve beraberinde Yönetim Kurulu Üyeleri Yavuz Ayva, Mustafa Kara, Pınar Barış Özkaptan, Ahmet Emel, Ali Safa Şen ile Mustafa Kemal Biçerli katıldı.

SEV ismini son dönemde oldukça sık duymaya başladığımız bir gerçek. Bunun gerekçesi de vakfın hemen her konuda hızla artan ivmesi. Ne var ki asıl unsurun dur durak bilmeyen, liyakat sahibi ve oldukça dinamik bir yönetim kurulu oluşturmalarından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri için çiçeği burnunda desek yanlış olmaz. Görevlerine başlayalı yaklaşık 6 ay olsa da kısa sürede şehrin en önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olmayı başardılar.

Sivrihisar Eğitim Vakfı Başkanı (SEV) Bekir Kalır ve ekibini bu konuda takdir etmemek elde değil. Vakfın amacı öncelikli olarak eğitim ve öğretim hizmetlerine destek olmak ve bu konuda başarılı lakin maddi imkanları kısıtlı öğrencilere burs sağlamak.

Bununla birlikte hemşeriler arasında birlik ve dayanışmanın geliştirilmesinden, Sivrihisar’ın kültürel ve geleneksel değerlerinin yaşatılmasına kadar pek çok görevi de üstlenmiş durumda.

Önümüzdeki süreçte vakfın sadece asli faaliyet alanlarında değil hemen her konuda etkisini fazlasıyla hissedeceğimize şüphe yok. Bu noktada Eskişehir siyasetinde de bir indikatör görevi üstlenirse şaşırmayın derim.

Sayın Kalır ve yönetimi bu tempoyla devam ederlerse kısa bir süre sonra Eskişehir’in yöresel tek lobisi diyebileceğimiz Mihalıççık’tan sonra bir Sivrihisar lobisi de siyaset terminolojisine girecektir. Ne diyelim? “Ayaklarına taş değmesin” diyelim. – Murat Keskin –

sehir gazetesi - Sivrihisar Lobisi

26 Haziran 2021 Cumartesi günü Eskişehir Atışkan Otelde yapılan vakıf genel kurul toplantısı açılış konuşması.

Değerli divan, çok kıymetli Hazırun, hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Hoş geldiniz. Sivrihisar Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı 11. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Çok yakın zamanda kaybettiğimiz Başkanımız Naci Şakar büyüğümüze, yine bu yılın başında kaybettiğimiz Yavuz Besler büyüğümüze, bugüne kadar vakfımızda kurucu üye olmuş, yönetim kurullarında görev almış, üye olarak katkı vermiş, rahmet-i rahmana kavuşan büyüklerimize Allah’tan rahmet eylesin, ruhları şad olsun.

Emanetiniz bizde, emanetinizi en iyi şekilde temsil edip daha yukarıya taşımak için aşk ile şevk ile azim ile çalışmaya gayret ediyoruz. Allah bizi bu yolda mahcup etmesin.

Vakıf nedir? Vakıf Allah ve insan sevgisinden doğmuş mukaddes bir müessesedir. Vakıfların toplumda ilgi görmesinin sebebi, Dünyada Zikr-i Cemil ahirette Allah’a kurbiyet yani dünyada güzel bir şeklide anılmak, ahiret te de Allah rızasını ermek şeklinde özetlenmiştir.

Şu an bu salonda bulunan veya çeşitli nedenlerden dolayı burada bulunamayan lakin kalpleri bizlerle beraber olan çok kıymetli büyüklerim, arkadaşlarım, dostlarım, kardeşlerim hepimizin gayesi Allah rızasını kazanmak değil midir?

Bizlerin amacı fertler arasında yardımlaşma ve dayanışma vasıtası olarak karşılıklı sevgi bağının kurulmasını sağlamak, kişisel olarak da dünyevi ve uhrevi hayır ve saadete vesile olmaktır.

İlk yönetim kurulu toplantısı sonrasında ‘ben değil biz olacağız’ dedim. Biz ’in açılımı sadece yönetim kurulu ortak aklı ile değil, daha ötesi birleşik akıl ile hareket ederek doğru kararlar almaktı. Yeterli midir? Elbette hayır. Biz olarak yöneteceğiz derken tüm Sivrihisar paydaşlarıyla bir olmaktı maksadımız. biz büyük bir gücüz ve bu gücü harekete geçirmemiz gerekiyor. Biz olarak yöneteceğiz ki bu gücümüzü ortaya çıkaralım. Ne demek mi istiyorum? örnekler vermek isterim,

Yavuz Kaymaz büyüğüm bana öneride bulundu, kendisine teşekkür ediyorum. Prof. Dr. Salim Çıracı ile irtibata geçer misin? Sivrihisarlıdır, vakfımıza faydalı olur dedi, Yavuz abime teşekkür ediyorum., onun sayesinde sayın Çıracı ile tanıştım.

Bilmeyenler için aktarıyorum, hocamız Bilkent Üniversitesi’nde Öğretim Üyesidir. Dünyadaki en saygın 1000 bilim insanından biridir ve fizik dalında bunu indirgediğimiz dünyanın ilk 5 bilim insanından birisidir. Sağolsun, değerli hocamız hem kendisi hem de eşi için burs desteğini vakfımıza vererek katkıda bulunacağını belirtti.

Biz büyük bir gücüz derken bunu ifade etmeye çalışıyorum. Diğer bir örnek Özkan Akay abim diş tedavisi gördüğü diş hekimi Ahmet Görgün Sivrihisarlıdır, ziyaret et dedi. ziyaret ettim, vakfımızı anlattım, vakfımıza üye oldu ve 3 burs ile diş hekimimiz Ahmet bey vakfımıza destek oldu. Bu bizim gücümüze diğer bir örnektir.

Özkan abime teşekkür ediyorum. Birlikte yöneteceğiz dedik buna güzel bir örnek genç kardeşimiz Fatih Uğural ‘abi toplu mesajlaşma sistemi kursana’ dedi, hemen kurduk. Kıymetli kardeşim Fatih Uğural’a teşekkür ediyorum.

Bir başka büyüğümüz Kumacık Hamamının restorasyon sorununu dile getirmemi istedi. Bir dosya ile bu konuyu sayın valimizin bilgilerine arz ettik. Akabinde Sivrihisar Belediye Başkanımıza ilettik. Örnekleri çoğaltabiliriz işte buna ben ‘biz olmak’ diyorum. Gücümüzü buradan alıyoruz, eleştirilere açık, yönlendirmeleri talep eden, herkesi kucaklayan hepimizin vakfı olmak için çalışmaya gayret edeceğiz.

Ne yaptık rahmetli başkanımızı vefatından sonra? Tüzüğümüz gereği yönetim kurulunu topladım, ilk yedek üyemiz mimar Ali İnci’yi yönetim kurula davet ettim. Sağolsun kırmadı, kabul etti. yönetim kurulundaki arkadaşlarımız oy birliği ile başkanlığı bana tevdi ettiler. Ben de bu kutsal görevi kabul ettim.

Hemen sonra ilk ziyaretimizi, üyemiz, her dediğimiz iki demeden gerçekleştiren Tepebaşı Belediye Başkanımız, büyüğümüz, abimiz Sayın Ahmet Ataç’a gerçekleştirdik. Daha sonra Sn. Valimizi, Sn. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’i, Odunpazarı Belediye Başkanımız Sayın Kazım Kurt’u ve Sivrihisar Kaymakamız Sayın Alpaslan Kılıç ile Sivrihisar Belediye Başkanımız Sn. Hamid Yüzügüllü’ye olan ziyaretlerimizi gerçekleştirdik.

Vakfımıza hayırlı olsun ve taziye için ziyareti için gelen dernek ve parti temsilcilerine, iade-i ziyaretler gerçekleştirdik. İlk ziyaretimize hem hayırlı olsun hem de taziye için Sivrihisar Kültür Dayanışma Derneği’mizin değerli başkanı İsmail Arslan ve çok kıymetli yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız geldiler.

Bu duyarlılığından dolayı İsmail Arslan başkanıma ve yönetim kurulu üyelerimize TEŞEKKÜR ediyorum. Bu husus ‘biz olmaya’ güzel bir örnek teşkil etmiştir. Vakıf, Dernek biz biriz ve birlikte hareket edeceğiz.

Daha önce vakfımıza kurucu olmuş, yönetim kurulunda görev almış, üye olmuş bir şekilde vakfımızla temas etmiş sonra çeşitli sebeplerden dolayı ayrılmış büyüklerimize ahde vefa gösterip tekrardan vakıf ile ilişkilerini kurmaya çalışıyoruz, iletişime geçiyoruz geçmeye de devam edeceğiz.

Burada mütevazi olmayacağım, hâlâ eksiklikleri olmakla birlikte vakfımızın web sayfasını Murat Sevimbay hemşerimiz ile yaptık. Bu güzel hizmet için kendisi bir bedel almadı. Huzurlarınızda kendisine teşekkür ediyorum.

Sayfamızda vakfımız ile ilgili pek çok bilgi mevcuttur. Tüzüğümüz, burs yönetmenliğimiz, burs başvurularımız, üyelerimiz, geçmiş dönem yönetim kurullarımız, Sivrihisar ile ilgili tarihi, kültürel, her anlamda değerlerimiz ve Sivrihisar ile ilgili web sayfaları, basımı yapılan son iki kitabımız Ahmet Bican Atmaca’nın Eğitim Gönüllüleri kitabı ve Op Dr. Mustafa Kılıçal’ın kitapları sayfamıza yüklenmiştir.

Bir sonraki aşamada ise web sayfamızdan kredi kartı ile dünyanın her tarafından tek seferlik veya düzenli bağış yapılabilmesi sağlamaya çalışıyoruz.

Geçen sürede sosyal medya hesaplarımız etkin olarak kullanılmaya başlanmış ve yine çok kısa sürede maksimum takipçi sayısına, 5.000 takipçiye ulaşılmıştır. Yerel basınla temasa geçilmiş vakfımızın faaliyetleri günlük gazetelerde ve internet gazetelerinde haber yapılmıştır.

Üyelerimize fayda sağlamak adına Ümit Hastanesi, Gürlife Hastanesi, ve Anadolu Hastanesi ile sağlık sözleşmeleri imzalanmıştır. Bu anlamda yeni anlaşmalar yapılmaya devam edilecektir. ACIBADEM HASTANESİ VE FİZYOMER FİZİK TEDAVİ MERKEZİ İLE GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR.

Üye sayısının artırılması, özellikle genç ve kadın üye sayısının arttırılması, çok önemli hedefimizdir. Vakfımızın bu yıl 30. kuruluş yılını kutlayacağız. Vakfımız henüz gençlik döneminde, lakin üye profilimiz orta yaş grubundadır. Şu an üyelerimizin yaş ortalaması 68’dir.

Bunun aşağıya çekilmesi için yeni üye kazanımına önem verilmekte, verilmeye devam edecektir. Bu hizmetlerin sürdürülebilirliği ve gelişmesi bakımından fevkalade önemlidir. Çünkü yeni üye vakıf için yeni gelir ve burs desteği demek bir fazla öğrenciye burs vermek demektir.

Vakfımızın şu anki üye sayısı ve aylık alınan üye bağışı 30 TL ile işletme giderleri karşılanmamaktadır. Üye aidatının daha önce 14 yıl gibi uzunca bir süre değiştirilmemiş olmasının vakfın mali durumunu zayıflattığı söylenebilir. Ayrıca üye sayısının azlığı da mali gücümüzün zayıflığının önemli bir nedenidir. Tek amacım burs için verilen her kuruşun burs olarak ihtiyaç sahibi öğrencilerimize dağıtılmasıdır .

Bunun için çözüm üretmek ve sizlerin desteğini istemekten başka çaremiz yoktur. Aidatları yeni artırmamıza rağmen aylık 30 TL giderlerimizi karşılamamaktadır. Sadece 2021 yılı için gelir-gider açığının 80.000 TL olacağını öngörmekteyim. Aylık bağış tutarı 50 TL olması halinde bu yıl için başa baş olacağı kanaatindeyim.

Diğer bi husus, öğrencilerimize bu yıl 73 öğrencimize 150 TL verdik. 150 TL nin bugünkü koşullarda çok anlamlı bi rakam olmadığı hepimizin malumudur. Burs tutarının artırılması ve bursların 9 aylık değil 12 ay verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Şunu ifade etmeye çalışıyorum, faraza altını tekrar çiziyorum örnek veriyorum siz hayırseverlerimiz 225 tl 12 aylık vermesi halinde yıllık 2.700 TL eder bunu 9 ay a böldüğümüzde öğrencilerimize vereceğimiz burs aylık 300 TL olur .

Diğer bir konu ise banka hesaplarımız ile ilgilidir. Daha önce banka hesabımız tek hesap idi. Artık banka hesaplarımız üç ayrı hesap açılmış; burs fonu, dayanışma fonu ve aidat pano gelirleri adı altında üç başlıkta toplanmıştır. Maksadımız hesaplar arasında geçişleri önlemektir. Vakfımızda artık gerek vakfın kasasında veya personelinde veya başkanın da 1 TL dahi bulunmamaktadır. her 1 kuruş banka hesaplarına girerken her bir kuruş da banka hesaplarından çıkışı yapılmaktadır .

Ramazan ayında dayanışma fonumuza 100 TL ile 10.000 TL arasında bağışlar EFT olarak yapıldı, hayırsever hemşerilerimiz tarafından vakfımıza erzak kolileri verildi. Bu bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak adına tam tamına 373 kişiye temas edildi ortalama en az 250 TL market kartı verildi, burs alan öğrencilerimizin hesaplarına bursları haricinde 300 tl yatırıldı. Hayırseverlerden Allah razı olsun. Böylesi hayırlı bir işte bizi aracı kıldıkları için şükranlarımı sunuyorum.

Hedeflerimiz büyüktür. Bu büyük hedeflere yürümek için Yüksek İstişare Kurulu kurulmasını ve bu kurulda görev alacak büyüklerimizden biz yönetim kurulu üyelerimizi yönlendirmelerini, halledemediğimiz bir durumda destek olmalarını istiyor ve amaçlıyoruz. Bu anlamda sadece bu kurul üyelerinin değil tüm üyelerimizin görüş ve yönlendirmelerini talep ediyoruz.

Eğer kıymetli hazırun bu yönetim kuruluna onay verir ise ne yapacağız?:

Vakfın işletme gelir ile giderlerini karşılayacak bir yapıda olmasını sağlayacağız.

Bunun için az önce ifade ettiğim gibi en son 2008 yılında 15 TL olan aylık aidat adı altındaki bağışlarınızı 30 TL ye çıkardık. Burada artış oranı %100 gibi görünse de bunun yeterli olmadığını yine az önce belirtmiştim.

Bu anlamda önemli bir gelir kaynağımız olan iş yeri açılışları, düğünler, ve cenazeler için pano gönderilmesi konusunda sizlerden ve çevrenizden daha çok destek talep ediyoruz. Pano için 30 TL olan ücretimiz 50 TL ya çıkarılması tamamen gelir gider dengesinin kurulması için yapılmıştır.

Hesaplarımıza göre 250 üye sayısına ulaşmamız halinde bu sorundan kurtulmuş olacağımızı öngörmekteyim.

Bunun için sizlerin yeni üye kazanım desteği vermenizi istirham ediyoruz. Yeni üye kazanımlarında olması gereken prosedür uygulanmaktadır. Her üye kabulü yönetim kurulu üyelerin tamamının oluru ile yapılmaktadır.

Sizlerin burs için bizlere emanet ettiğiniz her kuruşu önceden olduğu gibi burs olarak ihtiyaç sahibi öğrencilerimize aktarmaya devam edeceğiz. Yapamadığımız noktada bugünkü toplantıda açıkladığımız gibi açık net bir şekilde açıklama yapacağız, sizlerden helallik isteyeceğiz.

Kişiye bağlı bir sistem değil, sistemi oturmuş kurumsallaşmış marka değeri artmış bir vakıf olmayı hedefliyoruz. Sivrihisar’ın adı geçtiği her faaliyette yer alarak layıkıyla temsil ederken, destek olunacak her konuda gücümüz yettiği kadar destek olmak istiyoruz. Bir hizmet binasına gereksinimiz var. Maalesef mevcut kirada oturduğumuz hizmet binamız bize yakışan bir yapıda değildir. Bunun değişmesi için en kısa sürede aksiyon almak istiyoruz.

EZCÜMLE, BİZ BİRLİKTE GÜCLÜYÜZ, GÜCÜMÜZ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZDENDİR. DAHA DİNAMİK, DAHA ETKİN, DAHA GÜÇLÜ, DAHA SAMİMİ SEV İÇİN ÇALIŞIYORUZ.

GELDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. HEPİNİZİ SAYGIYLA SEVGİYLE SELAMLIYORUM. İYİ Kİ VARSINIZ.

***

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Lobisi