Genel

Sivrihisar Nasıl Bir Yer

Sivrihisar insanı nasıldır?

“Sivrihisar nasıl bir yer” başlıklı google aramalarında çıkan forum sitelerindeki yorumların çoğu olumsuz yapılmış.  “Köy gibi bir yer” “Halkı cins” “İnsanları yobaz” şeklinde genelleme yapılmış. Ülkemizin tarihi ilçelerinden biri olan Sivrihisar ve halkı hakkında yapılan ve sadece olumsuzlukları dile getirilmiş yorumlar…

Sivrihisar, Eskişehir’in en büyük ilçesidir. Bu arada, halkı da uzaylı değildir. Neresi olursa olsun bir yerde cimri kişiler olabilir bu sadece Sivrihisar’a ait değildir. Bazen tutumluluk cimrilik olarak algılanabilir.

Haddini aşan ve argoca yapılan bu yorumları okuyunca İnsan üzülüyor. Neticede Sivrihisar bu ülkenin bir ilçesi. Kendi halinde, halkının yaşadığı bir yer. İnsanı genelde iyidir. Abartmaya da aşağılamaya da gerek yok. Küçük yerlerin belli özellikleri vardır. Eleştiri yapılabilir ama bu olumsuz yorumlara katılmıyoruz. Kişi karşısındakini kendi gibi bilirmiş.

Görev gereği Sivrihisar’a gelecek olanlar korkmasınlar sakın. Yaşam şartları bir ilçe için iyidir. Gönül rahatlığı ile gelin Sivrihisar’a.

Sivrihisar İnsanı Hakkında Bir Hâtıra

Kumluyol genelde, çevredeki bağları ilçeye bağlayan, özellikle bağ bozumunda trafiği oldukça yoğundu. Kumluyol da, mezarlığın ilk dönüşünde sabahtan akşam geç saatlere kadar oturan üç kişiyi herkes tanır ve severdi.

Bunlar; HAKIK kardeşler Hasan, Kemal ve Mehmet. Kendileri ilçemizin maskotu olup, kesinlikle zararsız zihin özürlü kişilerdi. Bağ bozumundan dönen ilçe halkı bu üçlüye bolca üzüm ikram ederlerdi. Anneleri Zale kadın biriken üzümlerle pekmez kaynatır, tüm kış boyu yerlerdi. İlginç olan anımız üç kardeş elde ettikleri pekmezi kumluyol da ki Tutuklu evinde nöbet bekleyen askerlere bolca ikram etmeleriydi.

İşte başkalarının deli dediği bizim VELİ insanlarımızın davranışları oldukça düşündürücüdür.

widget logo - Sivrihisar Nasıl Bir Yer
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Nasıl Bir Yer