Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Nasrettin Hoca Bilim Şenliği Projesi

– TÜBİTAK 4007 NASREDDİN HOCA BİLİM ŞENLİĞİ –

TÜBİTAK’ın en prestijli projelerinden biri olan 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Nasreddin Hoca Bilim Şenliği” projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Projeye sağlanan destekle projenin ve ilçenin tanıtımı da gerçekleştirilecek.

TÜBİTAK’ın ülke genelinde destekleyeceği 50 proje arasında yer alan Sivrihisar Nasreddin Hoca Bilim Şenliği projesine binlerce kişinin katılması bekleniyor. Etkinlik, Sivrihisar Açık Hava Müzesinin bulunduğu alanda 26-27 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

DÜNYANIN MERKEZİ SİVRİHİSAR, BİLİMİN DE MERKEZİ OLACAK

Eskişehir’den tek seçilen proje olma özelliğini de taşıyan “Nasreddin Hoca Bilim Şenliği” projesi, Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sivrihisar Belediyesi, Hacettepe Üniversitesi Masaüstü Kutu ve Zekâ Oyunları Topluluğu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzcilik Topluluğu, Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ETTOM) ve Osmangazi Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitim Bölümü ve ilçedeki tüm okulların iş birliği ile yürütülecek.

Projeye Sivrihisar’ın ve Eskişehir’in en önemli değerlerinden ve Türk-İslam kültürü filozoflarından, büyük bilge ve gülmece ustası Nasreddin Hocanın ismi Sivrihisar ile birlikte verildi. Sivrihisar Nasrettin Hoca Bilim Şenliği ismi verilerek halkın şenlik ile ilgili aidiyet duygusunu artırıldı, bilimi Nasreddin Hoca ile birlikte ilçeye taşımak ve yaşatmak, böylelikle Bilim Şenliği’ne tüm halkın katılmasını sağlayarak yaygın etkiyi arttırmak amaçlandı. Sivrihisar Nasreddin Hoca Bilim Şenliğinde, günlük hayatla ilgili konulara yönelik olan atölye çalışmaları, söyleşiler ve bilgilendirmelerle proje bitiminden sonra katılımcıların kazanımlarını hayata geçirmesi hedefleniyor.

***

Basında Sivrihisar Haberleri

Add Comment

Click here to post a comment

logo