Arşiv

Sivrihisar Oda Başkanlıkları

SİVRİHİSAR ODA BAŞKANLIKLARI

Sivrihisar Ziraat Odası

1964 yılında kurulmuştur. Kurucu üyeleri: Nurettin Tuncel, Fahri Aral, Kamil Çörtoğlu, Necati Yazıcıoğlu, Ahmet Kırlı, Tahsin Ünsal, Hüseyin Dinçer, Ethem Topçu, Halil Dumlu, Mehmet Koksal, İsmet Solak, Niyazi Altınsoy, Mustafa Özdemir, Cafer Yücel, Hamdi Kabal, Ali Dedebağı, Muzaffer Akbaş, Şevket Kapılı, Hakkı Aklan. Ziraat Odasının; 11 315 üyesi vardır. Türkiye Ziraat Odaları Birliğine bağlı bir kuruluştur.

Sivrihisar Ziraat Odası; Meslek hizmetleri görmek, mesleki açıdan genel menfaatlere uygun olarak, çiftçilik mesleğinin gelişmesini sağlamak, çiftçilerin hak ve menfaatlerini korumak gibi gaye ve hizmetleri vardır.

Sivrihisar Ziraat Odası, üyelerinin menfaati ve kamu yararına gördüğü hizmetlere maddi ve manevi destek verir. Bu manada; Sivrihisar’da Bağ-Kur İrtibat Bürosunun açılmasına destek vermiştir. Ayrıca, 20 000 Ton’luk çelik silo’nun Sivrihisar’a yapılmasını teşvik için Kınık yolu güzergahında 120 dönümlük araziyi satın alarak, çelik silo yapımına tahsis etmiştir. Şu anda, Çelik silonun inşaatı tamamlanmış olup, 2015 hasat mevsiminde alımlara başlayacaktır.
Sivrihisar Ziraat Odası Başkanı: Hüseyin Özyılmaz’dır.

Sivrihisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası

Odanın tarihçesi; 1965 yılında önce Şoförler Cemiyeti olarak kurulmuş, sonra Şoförler Derneği adını almış, 1985 yılından bu yana da Sivrihisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası olarak hizmetini sürdürmektedir. İlk kuruluşu olan Şoförler Cemiyetinin kurucu başkanı; Süleyman Anık. Kurucu Üyeler: Mehmet Karaer, Süleyman Eroğlu, Hüsamettin Yardımcı, Hüseyin Darıcı’dır.

Dernek başkanı ve sonra oda kurucu başkanı olan Süleyman Anık, 33 yıl aralıksız başkanlık yapmış ve bu süre içinde 53 şoför esnafının konut sahibi olmasını sağlamış ve Sivrihisar Şoförler Odasına modem bir hizmet binası kazandırmıştır. Süleyman Anık’ın, Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından yapılan dinlenme tesislerinin Sivrihisar’a yapılmasında da payı büyüktür.

Sivrihisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ilde Esnaf Birliğine, merkezde de federasyona bağlıdır. Oda’nın 196 üyesi vardır. Üyelerinin mesleki yönden gelişmelerini sağlamak, hak ve menfaatlerini korumak için hizmet verir.

1998 yılından bu yana, Sivrihisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası başkanlığı devam etmekte olan Erdal Turan’ın dönemine; Eğitim Salonunda mesleki toplantılar düzenlenmektedir. Oda’ya çekici-kurtarıcı araç ve cenaze nakil aracı alınmıştır.

Sivrihisar Demirciler Bakırcılar ve Arabacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası

1952 yılında dernek olarak kurulmuş, 1992 yılında oda olmuştur. Dernek kurucuları: M.Kemal Kaynakçı, Osman Kavalcı, Osman Söker, Mustafa Tombak, Kemal Hızlı.

Dernek ve Oda Başkanlığı yapanlar: Hafız Yurdanur (1967), Rifat Soysal (1974), Remzi Eren(1979), M. Kemal Kaynakçı( 1984), Arslan Söker(1990), Hamdi Kaynakçı(1993), Hüseyin Çeliker( 1999), Öner Özbay (2005), H.İbrahim Koç (2009), Yavuz Çetin (2014) Odanın bağlı olduğu birlik: Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği. Federasyonu: Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu’dur. Oda’nın Sivrihisar’daki 51 değişik meslek grubundan 149 üyesi vardır. Oda, üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak ve mesleki yönden gelişmelerini sağlamak maksadı ile kurulmuştur. Yavuz Çetin’in oda başkanlığı devam etmektedir.

Sivrihisar Bakkallar Esnaf Odası

Oda’nın temeli 1956 yılında kurulan dernekle atılmış, 1992 yılında Oda’ya dönüşmüştür. Oda’nın üyeleri arasında Günyüzü ve Kaymaz esnafları da bulunmakta olup, bakkallar, bayiler, sebzeciler, kahveciler, lokantacılar gibi değişik 57 meslek grubundan toplamda 315 üyesi vardır. Oda’nın gayesi üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak, mesleki yönden gelişmelerini sağlamaktır. Oda, birlik olarak; Eskişehir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliğine, Federasyon olarak; Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonuna bağlıdır. Oda başkanlığı yapanlar; Mustafa Ançı, Ömer Gökdemir, Yavuz Uzungel, Kemal Yağcı, Mesut Ayva, Fikret Özüdüzgün, Ömer Süngü, İ.Murat Ançı olup, İ.Murat Ançı’nın oda başkanlığı devam etmektedir.

Sivrihisar Terziler Esnaf ve Sanatkarları Odası

1954 yılında kurulmuştur. Kurucu üyeleri: Ali Kavas, Necati Zamangil, İbrahim Kaya, Muzaffer Gıcı ve Cafer Ergür. Terziler Derneği, 1992 yılında Oda’ya dönüşerek, ilçede faaliyet gösteren berberler derneği üyeleri ve ayakkabı esnafları ile birleşmesi sonucu, kayıtlı üye sayısı 159’a ulaşmıştır. Oda, Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne ve Türkiye Terziler Konfeksiyocular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu’na bağlıdır. Sivrihisar Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, üyelerinin mesleki yönden gelişmeleri ve üyelerinin hak ve menfaatlerini koruma gayesi için çalışır. Daha önce Muzaffer Aydın, Şahin Akbaş oda başkanlığı yapmışlardır. Şu anda Mehmet Ali Anlar’ın oda başkanlığı devam etmektedir.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Oda Başkanlıkları