Ahmet Atmaca

Sivrihisar Sempozyumu’na Sunulur

TARİHİ, KÜLTÜRÜ ve SANATIYLA SİVRİHİSAR SEMPOZYUMU’NA SUNULUR. 

Her yönüyle bir tarih ve kültür şehri olan; Frig, Roma, Bizans dönemleriyle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin medeniyetini ve kültürünü bağrında taşıyan Sivrihisar için düzen­lenen bu sempozyumu hazırlayan “Sivrihisar Kaymakamlığı, Sivrihisar Belediyesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi mensuplarına teşek­kür ediyoruz.

Her haliyle, ilmin, ülemanın harman olduğu Sivrihisar için düzenlenen sempozyumun hayırlara vesile olmasını diler saygılar sunarız.

Değerli misafirler!..
Sivrihisar ilçesi bağrından Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Hızırbey, Sinanpaşa, Şeyh Baba Yusuf, Hamdi Baba, Aziz Mahmud Hüdai, Seyit Nurettin, Şeyh Osman Afif Efendi, Hopuş Hoca gibi yüzlerce alim yetiştirmiş; tarihi dokusu ile her yanı bir müze gibi tarihi eser ve kalıntılarıyla dolu Sivrihisar çağımızın sosyo-ekonomik gelişmelerine ayak uyduramamış, ayağına gelen nimetleri siyasi ve şahsi menfaatler uğruna tepmiş, sosyo-ekonomik önünü açacak hamleleri yapamamıştır. Bu kısır döngü ve ön kesme halen sürmektedir.

Örneğin;
Eski eserleriyle, sayısız tarihi ve yöresel giyim, kuşam gibi değerleri içine alacak bir müze açılması isteğimiz, ilgililer tarafından önü kesildi. Frig, Roma, Bizans medeniyetlerinin kavşak noktasında, diğer bir ifadeyle “İpek yolu” üzerinde altı büyük şehir kalıntısının bulunduğu, bu kalıntılardan çıkan antik eserler, gizli kazı yapanlar tarafından çıkarılıp, dış ülkelerin müzelerine konmaktadır. Nitekim yakın bir zaman önce Koçaş mahallesindeki bir çeşmede bulunan Aslan heykeli kaidesiyle birlikte kayıplara karıştı. Eğer Sivrihisar’a resmi bir müze açılmış olsaydı, bu kazıların, çalıp çırpmanın önüne geçilirdi. Sivrihisar’a açılacak müze ile, ilçemiz turizm patlaması yapacak ve tarihi eserlerimizin gün yüzüne çıkmasına vesile olacaktır.

Sivrihisar ilçesi 33 medrese ile Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin bir uç ve kültür şehri olması hasebiyle, ilk gelen Salur (Kılıçlı) Türkmenleri, Orta Asya’dan mesleklerini de getirip, Sivrihisar’ı bir sanayi şehri haline getirmişlerdir. Bu cümleden; kök boya, halı, kilim, pala, seccade, heybe, çuval, yastık gibi dokuma emtianın yanı sıra, demir, bakır, araba yapımı ve deri imalatı, ağaç oyma vs. gibi meslekleriyle ün kazanmış bir belde olmuştur. Bu sanayi dallarının halen kalıntıları bir antik değer taşımakta olup antikacıların hücumuna uğramak­tadır. Bu nedenle diyoruz ki, Sivrihisar’a açılacak müze ile bu değerlere sahip çıkacağız. İlçemize açılacak olan müze barındıracağı emtia ve eserler ile İç Anadolu’nun en zengin müzesi olacaktır. Sivrihisar’da müze yeri için açık, kapalı birçok alan mevcuttur.

Sivrihisar, kültürel yönden de ileri bir durumdadır.

Merkez de; 4 ilkokul, 3 ortaokul, 8 Lise, 1 anaokulu, 1 Halk Eğitim merkezi mevcuttur. Ayrıca, ESOGÜ’ye bağlı Meslek Yüksek Okulumuz var. Ne yazık ki bu okulumuza mevcut bö­lümlere ilave olarak Elektrik ve Turizm bölümlerini açtırmaya uğraş vermemize rağmen, isteğimizin önü şahsi çıkarlar yüzünden kesilmektedir.

Komşu ilçelerin yüksek okullarında 500-600 arası öğrenci potansiyeli varken, bizim meslek yüksek okulumuzun öğrenci sayısı ne yazık ki 200’ü geçmiyor. Yaklaşık 4 yıl önce Sivrihisar Belediyesi tarafından Meslek Yüksek Okulumuza yurt yapımı için okul yanında arsa verildi. Ne hazindir ki aradan geçen sürede yurt yapımı ile ilgili bir gelişme olmadı.

12 derda deva suya sahip ve emsali az bulunan minerallerle yüklü Hamamkarahisar Çardak Termal Tesisleri, ilgisizlik sebebiyle sefilleri oynuyor. 4 yıl önce zamanın belediyesince restore edilmek üzere bir müteahhide ihale edildi. Müteahhit tesisleri yıktı, vurdu, kırdı, döktü, yüzüstü bırakıp gitti…

Kültür ve Turizm Bakanlığı, üç sene önce 5 adet Osmanlı evini restore edilmek üzere ihale etti. Müteahhit aldığı işi tamamlamadan yarım yamalak yüzüstü bırakıp gitti. Ne arayan var ne soran…

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti çerçevesinde, bunca tarihi esere ve kültürel değere sahip Sivrihisar’a çivi çakılmadı, verilen sözler lafta kaldı…

Sivrihisar’ın sorunlarını, tarihi eserlerini ve kültürel değerlerini söylemeye, yazmaya sahifeler yetmez…

Sivrihisar’ın ufkunu açacak; bir müze ve belediyemizce gerçekleşmesi kararlaştırılan Doğalgaz ve Organize Sanayi Bölgesi’nin oluşması ile 2003 yılında uygulamaya konulan SİT kapsamının yeniden gözden geçirilmesi temennisiyle, Sempozyumun ilçemiz için hayırlı hizmetlere vesile olmasını diler, saygılar sunarız.

Gazeteci – Araştırmacı – Yazar
Ahmet Bican ATMACA
Sivrihisar’ın Sesi Gazetesi
15.10.2015

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Sempozyumu'na Sunulur