Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Sucuk Üretim Tesisleri

Sivrihisar Sucukları ve Üretim Tesisleri.

sivrihisar sucuklari - Sivrihisar Sucuk Üretim Tesisleri

Sivrihisar kasap esnafımızın kesimini yapıp sucuğunu standartlara uygun bir şekilde üretebileceği tesisin kurulması hem kalite hem de ekonomik açıdan ilçemize büyük katkı sağlayacaktır.

Sivrihisar dövme sucuğu eski usulle baharatının kıymaya tahta teknelerde elle yoğurarak karıştırılması sucuk lezzetinin püf noktası tabi ki. Doğal beslenmiş dana etinin önemde büyük. Baharatın kıvamı ve miktarı da çok önemli. Aslında bu gelenek bizde asırlardır ecdattan kalma bir miras.

Günümüzde nüfus ve talep arttıkça seri üretime geçilerek entegre tesislerde her şeyin makine yardımı ile yapıldığı günümüzde elle yoğrularak yapılan dövme denilen lezzeti yakalamak biraz zor olsa da Sivrihisar’da kasap esnafımızın yaptığı sucuk lezzet ve kalitesi ile damaklarda ayrı bir tat bırakıyor.

Tescilinin alınması da çok önemli. Umarım bir an evvel esnafımızın hijyenik bir ortamda kesimini yapıp, sucukların üretebileceği tesisin yapılarak Dünya standartlarına uygun bir şekilde Kayseri, Afyon gibi Dünya piyasasına açılması ve bir sektör haline gelmesidir.

Sivrihisar’da üretilen sucuklara şu anda her yerden rağbet var İlçemizin dışında yaşayan hemşerilerimizin de destek verip bu kültürel mirasımız sahip çıkmalıyız.

Sadık Anılır

2 Comments

  • Duyduğuma göre Sivrihisar’ın Kasaplarındaki sucuklar Polatlı’da yapılıyormuş, eski sucukları tutmuyor. Dikkat etmek lazım yoksa meşhur sucuğu kaybederiz. Bir Sivrihisarlı olarak buna dikkat çekmek istedim.

  • Sivrihisar sucuğu bizim çocukluğumuzda daha güzeldi. Buram buram kokardı. Esnafımız bu lezzetin tadını bozmasın tek ricam bu. Afyonda da Kayseri’de de bu tat yok. Hepinize selamlar. Bol kazançlar.

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Sucuk Üretim Tesisleri