Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Turizm Potansiyeli

Sivrihisar, Turizm Potansiyeli Yüksek Bir İlçe

Sivrihisar Belediyesi, Eskişehir’in Turizm Potansiyelinin tüm boyutları ile ele alındığı panele katılarak ilçemizi temsil etti. Tüm Boyutları ile Turizmde Doğal ve Kültürel Miras Kaynakları” adlı panel Valimiz Sayın Özdemir Çakacak’ın katılımları ile Eskişehir Anadolu Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Panelin açılış programına; Vali Özdemir Çakacak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, kamu kurum amirleri, ilçe belediye başkanları, ilgili sivil toplu kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Program öncesinde Vali Çakacak, Rektör Çomaklı ve beraberindekiler, ilçe belediyelerin kültürel varlıklarının tanıtıldığı yöresel el sanatları ve fotoğraf sergisini gezdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Çakacak, geçmişte yaşayan kültür ve medeniyetlerin Eskişehir’imize; tarihi Odunpazarı evleri, Frig Vadisi, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Sivrihisar Ulu Camii, Seyit Battal Gazi Külliyesi, Şeyh Şüceaddin-i Veli Külliyesi ve Türbesi gibi değerleri Eskişehir’in kültürel mirasının paha biçilmez eserler bıraktığını söyledi.

Bu eserlerin turizme kazandırılmasının önemine dikkat çeken Vali Çakacak, “Eskişehir, gerek kültür turizmi, gerek doğa turizmi, gerekse tarihi olanaklarıyla sahip olduğu avantajları en iyi şekilde değerlendirerek sürdürülebilir turizme ev sahipliği yapacak potansiyele sahip. Bu potansiyeli turizm ekonomisine dönüştürüp sektörde faaliyet gösteren iş insanlarımızın, iş dünyasının daha fazla gelir elde etmesini sağlayarak, ilimizin ve ülkemizin ekonomik kalkınmasına destek vermenin çabası içerisindeyiz” dedi.

Panelin açılışında konuşan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çomaklı ise Doğal ve Kültürel mirasın yeni nesillere aktarılmasının önemine vurgu yaptı. Konuşmalardan sonra program panelistlerin sunumları ile sona erdi.

Haberler

Add Comment

Click here to post a comment

Facebook Sayfa