Genel

Sivrihisar Türküleri

SİVRİHİSAR TÜRKÜLERİ 2016

turkuler 2016 kapak - Sivrihisar Türküleri

1- YAVER ÖREN KÖYÜMÜZ 

*

2- KEÇE KENARI – OYUN HAVASI

*

3- DAMA ÇIKTIM YATMAYA

*

4- AHIRA DA İNEK BAĞLADIM – KEPEN HAVASI

*

5- YAĞMA YAĞMUR

TÜRKÜLERİMİZ

Türkiye’nin sözlü geleneğinde, bir ezgi ile söylenen halk şiirlerinin her çeşidine Türkü adı verilir. Türkü sözcüğü, Türk adının sonuna, ilgi eki olan Y ekinin getirilmesiyle ortaya çıkmıştır. “Türkî”, Türk’le ilgili, Türk’e özgü anlamında kullanılır. Genelde yazarları belli olmayan (Anonim), türkülerimizde aşk, özlem, hasret, gurbet, sıla, ve ölüm konuları işlendiği gibi, içinde barındırdığı eşitlik, kardeşlik, paylaşım kültürüyle halk oyunlarına da müzik anlamında altyapı hazırlamıştır. Ne var ki iletişim çağı olarak adlandırılan yüzyılımızda, Halk kültürünün sözlü boyutunu oluşturan Türkülerimiz ve de halk oyunlarımız, küreselleşme rüzgarı, teknolojinin ezici üstünlüğü, ve popüler kültürün dayatmaları karşısında maalesef unutulmaya yüz tutmuştur.

Sivrihisar belediyesi olarak, kültürel varlıklarımız içinde önemli bir yer tutan türkülerimizi gündemde tutarak, gelecek kuşaklarımıza aktarmak amacıyla bölgemize ait olan türkülerden bir demet sunuyoruz.

Böylelikle bizi biz yapan sevgi, saygı, insancıllık, kardeşlik, gibi temel değerlerimizi, birlikteliğimizi hatırlatmak istedik. Her şey gönlünüzce olsun. Hamid YÜZÜGÜLLÜ – Sivrihisar Belediye Başkanı

***

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Türküleri