Genel Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Uça Park

KAYALARI YEŞERTEN KÜLLÜKLERİ GÜLLÜK YAPAN ADAM HACI BAYRAM MUSTAFA UÇA VE SİVRİHİSAR UÇA PARK

sivrihisar ucapark 1 - Sivrihisar Uça Park

Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed! (SAV), Allah’ın (c.c) yarattığı kâinata hikmet, rahmet ve sevgi nazarıyla bakmış ve tabiatın korunmasına büyük önem vermiştir. Ağaç dikme ve yeşillendirme faaliyetlerinde bulunacak kadar, onları korumak ve sahiplenmekte sünnettir. Peygamberimiz (SAV) genel olarak ağaçların gereksiz yere kesilmesini ve bitkilere zarar verilmesini yasaklamıştır. Zaruri ihtiyaç halinde kesilen ağacın yerine yenilerinin dikilmeleri şartını koymuştur.

Bir kimse bir ağaç diktiğinde Yüce Allah, mutlaka bu ağacın meyvesi ve gölgesi oldukça sevap yazar ve sadaka olarak bunu değerlendirir. (İbn Hanbel) Ağaç Cenab-ı Hakkın eşsiz sanatının tecellisidir. “Kıyamet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fide bulunsa, kıyamet kopmadan onu dikebilirse hemen yapsın” diyerek ağacın ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır.

Atalarımızın peygamberimizin takdirine mazhar olan Fatih Sultan Mehmet; “Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim” diye ferman çıkarmıştır. Elleriyle hocası Akşemsettin hazretleriyle birlikte servi ağaçları, çınarlar dikmiştir. Onlardan bugüne Fatih Ormanı ve 700 yıllık çınarlar hatıra kalmıştır.

Vatanımızın kurtarıcısı Aziz Atatürk’te ağaca ve ormana çok önem vermiş “Ağaçsız orman ve ağaçsız toprak vatan değildir” diyerek ağacın ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır. Bu hususu Mart 1922 -1. Dönem 3. Yasama yılı konuşmasında da öne çıkarmıştır.

Nezihe Araz, Atatürk ile ilgili bir anekdotun da Atatürk’ün ağaca ve  taçlandırmaya verdiği önemi ondaki doğa sevgisinde şöyle dile getiriyor; Çankaya Köşkü’nden meclis binasına giderken o günün Ankara’sında bir tek iğde ağaç, vardır. Mustafa Kemal her gün ağacın önünden geçerken arabayı yavaşlatıyor ve ağacı selamlıyor.

Bir gün; Bakın bu benim derken, o ağacın yerinde olmadığını görüyor büyük bir telaşla otomobili durdurup iniyor Buradaki işçilere “Ne oldu buradaki ağaca ? “Diyor. “Efendim yolu genişletmek için ağacı kestik” cevabını alıyor. Arabasına dönen Mustafa Kemal ağlamaya başlıyor “bunun başka yolu yok muydu?” diye.

İstanbul’un eski vali ve belediye başkanlarından Muhittin Üstündağ ve Afet İnan’la birlikte boğazda bir motor gezisinde Salacak önlerinden geçerken; “Bu güzel yerleri ağaçla bir kat güzelleştirmek için İstanbul Belediye Başkanı olmak istiyorum.

Büyük Atamız hayatı boyunca ağaca, yeşile, çevreye büyük önem vermiştir. Çölde vaha olan Atatürk Orman Çiftliği ‘de bunu gösteriyor. Ama bugün bu eser ne halde heyhat? “Yeşil bir çimene, bolluk dolu bir vatana kavuşmak istersen; ağaç dikmeyi en borç bil.” “Çiçekleri ağaçları severim, dokunana, kıranlara küserim.” “Ağaç dikmek ibadettir.”

İşte atalarından aldığı ilhamla H. Bayram Uça bu ibadeti yerine getirme azmi ve inancı ile UÇA PARKI meydana getirme istemi, Ulu Camiye beş vakit namaza gittiğinde Sivrihisar ormanlarının kesilen 67 direğini gördükçe daha da artmıştır.

***

Av. İbrahim Demirkol – 2021

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Uça Park