Nasreddin Hoca

Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali 2019

Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali (28-29-30 HAZİRAN 2019)

2019 renkli festival - Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali 2019

DÜNYANIN MERKEZİNDE RENGARENK BİR FESTİVAL

Nasreddin Hoca Mahallesinde bulunan Bağbaşı Göletine Maya Çalma ve Nasreddin Hocamızın doğduğu evi ziyaret etkinliği ile açılışı yapılan ve bu yıl 3. düzenlenen Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali, bir hafta boyunca geniş katılımlı, görkemli, renkli ve büyük bir coşkuyla kutlandı.

Şili, Slovakya, Polonya, Bulgaristan, KKTC, Bosna Hersek ve Türkiye’den binlerce katılımcıya ev sahipliği yapan festivalde farklı kültürler bir araya geldi.

Açılışa; AK Parti Milletvekili Prof.Dr. Nabi Avcı, MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Vali Özdemir Çakacak, Kaymakam Vekili İsmail Soykan, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Hava Meydan Komutanı Albay Ali İnci, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay İlhan Şen, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan, Albay Mustafa Arlı, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, protokol üyeleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda konuk ve davetli katıldı.

Milletvekili Avcı, Milletvekili Sazak, Vali Çakacak, Kaymakam Soykan, Başkan Yüzügüllü, Albay Şen, Albay İnci ve beraberlerindeki heyet, Nasreddin Hocamızın ve kızı Hatun Annemizin mezarlarını ziyaret edip dua ettikten sonra festival alanına geçen heyet tarafından açık hava heykel müzesi gezildi, üç farklı serginin açılışı yapıldı.

Festival alanına kurulan stantlarda sergilenen yöresel ürünler, hediyelik eşyalar ve daha niceleri katılımcılar tarafından beğeni ve yoğun ilgi gördü.

Sivrihisar Belediyesi kurduğu oyun alanlarında çocukların doyasıya eğlenmesini sağlarken, festival alanında yapılan çevre düzenlenmesi ise tek kelime ile muhteşemdi.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü “Bugün birçok ülke ve şehir Nasreddin Hocamızı sahiplense de, O 1208 yılında Sivrihisar’da doğmuş ve burada vefat etmiştir. İnsanları iyiliğe, güzelliğe hayra ve barışa davet eden hocamızın dediği gibi tebessüm sadakadır. Nasreddin Hocamız, insanlığa doğru yolu gösteren, kötülüklerden sakındıran bir velidir.

Yalnızca Dünyanın Merkezi değil, aynı zamanda Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Sivrihisar rüya gibi bir festivali geride bıraktı. Efsaneleşen bilgeliği ve filozofluğu ile Felsefi mizahın dünyadaki en büyük temsilcisi, düşünür, alim ve bilgin Nasreddin Hocamızı memleketi Sivrihisar’da düzenlediğimiz Kültür ve Sanat etkinlikleri ile andık. Bu yılda etkinliğimizi dolu dolu hazırlayarak, uluslararası bir festival daha gerçekleştirdik.

Düzenlediğimiz festivalimiz ile 3 gün boyunca ilçemizde yerli ve yabancı yaklaşık 150 Bin kişiyi ağırladık. İlçemizin tanıtımına, turizmine ve ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayarak, Kadim ilçemiz Sivrihisar’ı bir adım daha ileriye taşıdığımız inancındayım. Festivale gelen misafirlerimiz Nasreddin Hocaya dair her şey, çeşitli etkinlikler, gösteriler, sergiler, konserler ve çok daha fazlasını bir arada görme ve yaşama fırsatı buldular. Bu vesile ile bizlerden dualarını esirgemeyen, desteklerini her daim arkamda hissettiğim tüm Sivrihisarlı hemşehrilerime teşekkür eder, daha sonraki etkinliklerimizin ilçemizin tanıtımına ve ekonomisine hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim.

Festivaller, şehirlerin tanıtılmasında ve kalkınmasında önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimizi temel belediyecilik alanlarında ilerletirken diğer yandan yaptığımız festivaller ve diğer çalışmalarla turizm alanında eş değer şehirlerle rekabet edebilecek hale getirdik. Sivrihisar’ı, Türkiye’de parmakla gösterilecek, gıpta edilecek bir ilçe yapmak için gece gündüz demeden çalıştık, çaba sarf ettik ve başardık” dedi.

2019 nasrettin hoca festival - Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali 2019

AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı da “Şili’den, Polonya’dan, Bosna Hersek’ten, Bulgaristan’dan, Slovakya’dan, Kıbrıs’tan ve Türkiye’nin muhtelif bölgelerinden festivalimize iştirak eden değerli gençlerimize ve eğitmenlerimize çok teşekkür ediyorum.

Sivrihisar zaten tarihi derinliği itibari ile bu faaliyetleri çoktan hak ediyordu. Bunları önce ulusal sonra uluslararası organizasyonlarla dünyaya duyurma şerefi Hamid Yüzügüllü’ ye ait oldu. Nasreddin Hocaya ve ahvadına, Anadolu irfanının gülen yüzü olan değerli hocamıza Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Coğrafyaları vatan yapan, Şehitlerimizle birlikte Gazilerimizle birlikte işte bu tür düşünce insanlarıdır, ariflerdir, velilerdir, ilim adamlarıdır, sanatkarlardır.” dedi.

Konuşmaların ardından yurtiçi ve yurtdışından gelen halk oyunları ekiplerinin gösterileri büyük beğeni topladı. Sahnedeki gösterilerin ardından tüm grupların sahaya inip Eskişehir yöresine ait ‘Halkalı Şeker’ türküsü eşliğinde sergiledikleri gösteri çok beğenildi.

2019 nasreddin hoca festival - Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali 2019

Bu Sene ki festival etkinliğinin tarihi belli oldu. Felsefi ve Mizah Ustası Nasreddin Hocamızı anmak, anarken Sivrihisar Kültürüne ve Nasreddin Hoca’ya dair her şeyi Öğrenmek için sizleri de 28-29-30 Haziran Tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivaline bekliyoruz.

Konserler, Uluslararası Halk Dansları Gösterileri, Atletizm Yarışmaları, Gösteriler, Sergiler, Çocuk Oyunları, Sivrihisar’a Özgü Yöresel ve Organik Ürünler, Damaklara Şölen Lezzetleri ve Hediyelik Eşya Stantları ile Kısacası Her Yaşa Uygun Eğlence ve Etkinlikler Sizleri Bekliyor…

Haydi Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivaline, Bu Festival Kaçmaz.

2019 nasrettin hoca festivali - Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali 2019
International Sivrihisar Culture And Art Festival

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali 2019