Gazete Yazıları Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar ve Hırnap Ağacı

SİVRİHİSAR VE HIRNAP AĞACI

hirnap agaci 300x209 - Sivrihisar ve Hırnap Ağacı

Sivrihisar ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım yönünden Buğday, Arpa vesair ürünlerin yanısıra, ileri seviyede olmasa da meyvecilik (özellikle elma bahçeleri) ve bazı köylerimizde kısmen sebzecilik ile bağcılıkla iştigal olanlar var.

1960 yılından önce Sivrihisar’da Tarım İlçe Müdürlüğü yapan Sedat beyle arkadaşlığım vardı. Sivrihisar’da meyve ekolünün gelişmesinde önemli katkısı ve payı olmuştur. Hafta sonu bilmez, Cumartesi, Pazar’ı yoktu. Sırtında eski bir meşin ceket, ayağında Ankara lastiği ile köy köy dolaşır, hizmeti köylünün, çiftçinin ayağına götürürdü. Tarımın önemli özelliklerini anlatırken “Sivrihisar coğrafyası üzerinde yetişen mahsulün, sebzenin ve meyvenin hiçbir beldeye nasip olmayan özelliği var. Sizin toprağınızdan yetişen mahsul, sebze ve meyve ince kabuklu ve leziz” derdi.

Bu tesbit ve teşhis için bir misal vermek istiyorum. Eskişehir’de iken, kızım Ayhan Tülek çarşıdan hırnap almış. Ne fiziksel olarak, ne tat olarak Sivrihisar’ımızda yetişen hırnap gibi lezzetli değildi…

hirnap hunnap - Sivrihisar ve Hırnap Ağacı

Tarihi ilçemiz Sivrihisar’da mahdut (az sayıda) Hırnap ağacında yetişen Hırnapların çok lezzetli bir özelliği var. Ancak, vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan Hırnap ağacı Sivrihisar’da mahdut ölçüdedir.

Tarım İlçe ve ilgililer Hırnap ağacını çoğaltıp geliştirmek için girişimde bulunurlarsa, Sivrihisar ekonomisine yeni bir katma değer ilave etmiş olurlar…

Ayrıca, Hırnap ağacının Sivrihisar’ın tabiat şartlarına uygun olması, soğuktan, kıştan ve don olayından etkilenme riski de yok !..

Ahmet Bican ATMACA

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar ve Hırnap Ağacı