Mustafa Kantarcı Yazıları

Sivrihisar ve Uça Park

Ağaç, birçok nimet gibi, insanlara faydalı olması için yaratılmıştır. Ağaç denilen canlı, her şeyden önce, bir şifa kaynağıdır. Sadece dururken bile, bin derde devadır. Ağacın sadece dalından, budağından, meyvesinden, kerestesinden istifade edilmez. Havanın temizlenmesi, yağmurun yağması, iklimin düzenlenmesi, diğer nebatatın yetişmesi hep ağaca bağlıdır. Bir nevi ağaç, dünyadaki hayatın sağlıklı devam etmesi için mihenk taşıdır.

1962 yılında, ağaçların insanlar için, bir nimet olduğunu bilen, Rahmetli Sayın Hacı Bayram Mustafa UÇA’ nın, çabalarıyla kurulan Yeşil Sahaları İhdas ve Ağaçlandırma Derneği, tarafından başlatılan, çalışmalar sonucu, Sivrihisar’da, “UÇA PARK” meydana getirilmiştir. 135 dönüm Uça Park, Sivrihisar’ ın, taş ve kasvetli havasını, yumuşattı ve doğallaştırdı.

UÇA PARK, Sivrihisar halkının, dinleneceği, hava alacağı bir mekândır. Oturacak kanepeler, yürüyüş ve koşu parkurları, egzersiz aletleri, çay ve kahve içeceğiniz kafe, çocuklar için, oyun alanlar yanında, herkesin yararlanacağı bölümler mevcuttu. Park içsel uyumun, ruhsal dinginliğin ve sağlığın da kaynağıydı.

UÇA PARK, ağaçlar ve yeşilin rahatlatıcı, stres giderici, sinirliliği ve gerginliği azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca enerji verici, uykusuzluğu giderici, hoşgörü ve anlayışlı olmayı teşvik edici tesirleri mevcuttu. Zihnen dinlendirir, ailecek veya dost ve arkadaşlarla hoş vakit geçirilen yerdi. İlçe insanı, doğaya olan özlemini, UÇA PARK’ da gidermeye çalıştı.

UÇA PARK’ a, bugüne kadar Sivrihisar Belediyesi, yeteri kadar sahip çıkmadı. UÇA PARK’ ı, Sayın YÜKSEL UÇA, her türlü imkânsızlığa rağmen, kendi imkânları ile korudu. Korunması içinde, her türlü fedakârlığı yaptı. Yaşamının, büyük bir bölümü, bu parka hizmet yapmakta geçti. Eskişehir’ de, ikametgâh etmesine rağmen, hemen her hafta, UÇA PARK için Sivrihisar’ a gitti. Çalışmaları yerinde izledi.

UÇA PARK, Sivrihisar Belediyesi ve halkı açısından önemli bir park. Çünkü yeşil alan içinde, topografyanın gösterdiği özelliklere, bağlı olarak büyük veya küçük, tam veya yarı çevrelenmiş mekânlar yaratıldığında, birey kendini doğa ile daha yakın bir ilişkide hisseder. Çocuklara ve gençlere olduğu kadar, yetişkinlere de hareket ve spor imkânı verir.

UÇA PARK’a, Sivrihisar belediyesi, yeteri kadar katkıda bulunmalıdır Çünkü kentlerin, ağaç varlığının artırılması kadar, korunması ve doğru ağaç ve yer seçimi de önemlidir. Ağaç varlığının korunması görev anlayışı ve birtakım kötü niyetli veya ihmalkâr kişileri kontrol etmekten çok, insanlara ağaç sevgisinin kazandırılması ve kişilerin ağaç sevgilerini fiiliyata dökebilmelerine, imkân sağlamaktan geçmektedir.

UÇA PARK’a, Sivrihisar belediyesi yanında, halkı da sahip çıkmalıdır. Çünkü Yeşil kuşakların ve ormanların ve kent için, yeşil alanların, korunabilmesi, bu alanların, insanların tatil günlerinde ilgisini çekecek, mesire yerleri haline gelecek şekilde donatılıp ulaşım imkânlarının geliştirilmesi ile sağlanabilir. Uça Park, halkın tatil günlerinde dinlenip temiz hava aldığı, stresini atabildiği ve eğlendiği bir yer olabilir.

Ayrıca çocuk bahçelerinin genellikle, taşıt trafiğinden uzak, güneşli ve gölgeli köşeleri bulunan, tozsuz alanlar üzerinde düzenlenmesi, şehircilik ilkelerinin gereğidir. Park alanları içinde, yer alacak oyun elemanları, çocukların yaşlarına uygun olmalıdır. Çocuklar için gerekli tüm elemanların yanında, bu çocukları parka getiren büyükleri için oturma, okuma köşeleri, gölgelik alanlar bulunmalıdır. Bu imkânlar Sivrihisar Belediyesi tarafından, UÇA PARK’ a da kazandırılmalıdır.

Elbette UÇA PARK’ a, sahip çıkan kurum/kuruluşlarımız da var. Bu kurumlarımızdan biri de Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğümüz’ dür. Bölge Müdürümüz Sayın Recep ATEŞ, bir istek üzerine, bizzat UÇA PARK’ da inceleme yaptı ve ekibi ile birlikte, gerekli bakımı yaptı. UÇA PARK’ a, yeni bir görünüm kazandırdı.

Şu bir gerçek ki Sayın Recep ATEŞ’ in, göreve başlaması ile birlikte, Bölge Müdürlüğü’nün çalışmalarında, verim ve performans arttı. Özellikle de diğer kurum/kuruluşlarla, sivil toplum örgütleri ve halkla iyi ilişkiler kuruldu. Ekibini iyi örgütledi ve motive etti. Çalışmaları sürekli değerlendirdi ve aksaklıkları da zamanında giderdi. Başarı ve başarısızlıkları, ekibi ile paylaştı. Ekibi ile ilgili eğitim çalışmalarını, gündemde tuttu.

UÇA PARK, estetik açıdan olduğu kadar, iklim kontrolü, erozyon kontrolü ve çevre kalitesinin arttırılması vb. yararları sebebiyle, Sivrihisar insanının yaşamındaki rolü büyüktür. O nedenle de Sivrihisar Belediyesi, ilçede parkların, oluşturulması yanında, UÇA PARK’ ın, işlevlerinin koruması için, düzenli bakımını, korunmasını, ışıklandırılmasını ve temizliğinin yapılmasını sağlanmalıdır.

UÇA PARKI’ ın, mimarı, Rahmetli Hacı Bayram Mustafa UÇA, “Çiçekleri, ağaçları severim. Dokunana, kırana küserim.” diyerek, ağaca olan sevgisini, mısralara dökmüştü. Ruhu Şad, Mekânı Cennet olsun…

***

Mustafa KANTARCI
24.09.2014

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar ve Uça Park