Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Yardım Kampanyası Başlattı

afad bende varim - Sivrihisar Yardım Kampanyası Başlattı

Birlikten doğan güçle yaralarımızı sarmak için Bende Varım!

Son zamanlarda ülkemizin karşı karşıya kaldığı orman yangınları ve sel felaketlerinin meydana getirdiği tahribatın giderilmesi ve afetlerden zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin karşılanması amacıyla; Sivrihisar ilçemizde ayni yardım kampanyası başlatılmıştır.

Gıda malzemesi, hijyen seti, 2. El olmayan giysi-ev eşyası veya mutfak eşyası bağışlamak isteyen vatandaşlarımızın yardım toplama merkezi olarak belirlenen Sıdıka Hanım Meslek Lisesi Kapalı Spor Salonuna ulaştırmaları veya Sosyal Vefa Destek Hattı numarası 0538 044 75 45 ile irtibata geçmeleri rica olunur. –Sivrihisar Kaymakamlığı-

yardim numaralari - Sivrihisar Yardım Kampanyası Başlattı

Geçtiğimiz günlerde Antalya Manavgat’ta ve ülkemizin muhtelif yerlerinde çıkan orman yangınları sebebiyle bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımıza destek olmak ve tekrar normal hayatlarına dönmelerini sağlamak amacıyla MHP Sivrihisar İlçe Teşkilatımızın düzenlendiği canlı hayvan bağışında 170 baş hayvan toplanmış ve bugün yardım tırımız, İlçe Başkanımız Murat Işık’ın nezaretinde Manavgat’a hareket etmiştir.

Yardım tırımızın uğurlanmasına İl Başkanımız İsmail Candemir ve yönetim kurulu üyelerimiz ilçe başkanlarımız ve teşkilatlarımız da katılım sağladılar. Bu anlamlı kampanyaya ön ayak olan Sivrihisar İlçe Başkanımız Murat Işık ve yönetimine ve kısa zaman zarfında maddi manevi büyük destek veren Sivrihisarlı ve Eskişehirli hemşerilerimize teşekkür ederiz.

Bizler vatanımızın neresinde canı yanan bir insanımız varsa yüreğimizle ve tüm imkanlarımızla Milliyetçi Ülkücü Hareket Partisi olarak daima yanındayız. Biz birlikte Türkiye’yiz. Allah ülkemizi her türlü afetlerden ve felaketlerden muhafaza etsin.

mhp manavgat yardim - Sivrihisar Yardım Kampanyası Başlattı

Paylaşma ve Yardımlaşma

Yardımlaşma ve paylaşma insanın yaratılıştan sahip olduğu hasletlerden biridir. Yardım, insanın fıtratında var olan bu hasleti açığa çıkarır ve harekete geçirir. Yaradılışındaki bencilliğin etkisiyle yardımlaşma ve paylaşma hasletinin zayıflamasını ve gitgide yok olmasını önler, insana verebilme yani infak bilinci kazandırır.

Zekat ve sadaka gibi yardımlar insanı cimrilik, eli sıkılık, kibir, vurdumduymazlık, mal düşkünlüğü gibi kirlerden temizler, insanda alçakgönüllülük, cömertlik, dayanışma, destek olma, fedakârlık, hayırseverlik, infak, iyilik, merhamet, yardımcı olma, şükür gibi hasletleri geliştirir. Diğer taraftan Müslüman için sevindirdiği kişinin duasını almanın mutluluğu ise paha biçilmezdir.

Bir şeyi severek ve gönüllü olarak yapmak, o şeyin insanda bir alışkanlık haline gelmesine yardımcı olur. Artık yardım etmek insanda zevke dönüşür. Nimetleri vereni hatırlayarak, O’nun verdiğinin bir kısmını ihtiyaç sahiplerine aktarma şuuru denilebilecek bu anlayış, İslam’daki sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın temelini oluşturur.

“İnsanda bulunan huyların en kötüsü, aşırı cimrilik ve şiddetli korkaklıktır.” buyuran Peygamberimiz de ashabına daima mallarını Allah’ın rızasını kazanma uğruna harcamayı, sadaka vermeyi ve hediyeleşmeyi öğütleyerek onları paylaşmaya, yardımlaşmaya ve böylece bencilce duygularını kontrol altına almaya teşvik etmiştir.

Dünya zor durumda yangınlar seller, depremler, yanardağ patlamaları. Hepsi çok küçük bir zaman diliminde oldu. İnsanlar imtihanda. Dilleri ile söylediklerini elleri ve kalpleri ile tasdikle mükellef duruma geldiler. Şu geçtiğimiz bir kaç yıla kadar her şey tıkırındaydı. Herkesin rutin bir hayatı vardı herkes alıştığı korunaklı alanda yaşayıp gidiyordu.

Bu esnada da koltukta uzanıyor elinde telefon kumanda önünde meyvesi cipsi, bir yandan ülkesini çok sevdiğine dair twetler sallıyor. Ara sırada kandil ve cuma gecelerinde attığı paylaşımlarla ne kadar Allaha inancı olduğunu vurguluyordu.

Gel zaman git zaman önce ekonomik krizle imtihan olunduk. Millet bir afalladı. Çünkü bu milletin canına dokunacaksın. Ama malına dokunmayacaksın. Dokunursan senden kötüsü yoktur.

Elek bir sallandı. Mal merakı yüzünden ülkesine düşman olanlar döküldü. Derken, korona geldi bir de buna maddi kriz eşlik etti. Bu defa hem mal, hem iman ile imtihan olunduk. Elek bir sallandı. Yine şapır şapır döküldük.

Derken, depremler yangınlar seller, bu defa da hem mal hem can ile imtihan edildik. Elek bir sallandı dökülen dökülene.

Eşyaların ruhu yoktur ama enerjileri vardır. Evinize ne kadar çok eşya sıkıştırırsanız, o kadar çok gereksiz enerji sıkıştırmış olursunuz. Çok eşya olan evlerde insanların ruhlarının sıkılması bu yüzdendir işte.

Bir çoğumuzun Evlerinde “daha sonra mutlaka lazım olur diye bekletip, fakat yıllardır hiç lazım olmayan eşyalar mevcutsa. Yine yıllardır; “Bir gün kilo verirsem giyerim” diyerek sakladığınız bir çok kıyafetler mevcutsa. Tekrar okurum diye sakladığınız ve biriktirdiğiniz kitaplar varsa bu eşyaları, kitapları ve giysileri infak etmeniz ihtiyacı olan birilerine Allah rızası için vermektir.

Böylece hem o an sizin ihtiyacınız olmayan, bir şey, ihtiyacı olan bir başkasına ulaşmış olacak hem evinizde yeni enerjiler için yer açılmış olacak hem de Allah rızasına niyetlenerek infak ettiğiniz şey, ahirette karşınıza çıkacak.

***

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Yardım Kampanyası Başlattı