Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Yeniden Doğuyor

Tarihi bir yerleşimden, ‘modern bir ilçe merkezine’ yönelmiş Sivrihisar

Sakarya’nın 70 yıllık geçmişini bilenler, sıradan bir “kent gazetesi” olmadığını da bilirler. Kent merkezinin dışında bütün ili kapsayan etki alanı, hemen her döneminde il sınırlarının ötesine de uzanmıştır…

Söyleşine köklü bir gazetecilik geleneğinin sonucu olarak ilin bütünü içinde ilçelerinden haberler, gelişmeler, sonuçlar sayfalarından eksik olmadı. Doğal olarak oralarda da okunur, izlenir. Yaklaşık bir 10 yıldır sürdürdüğü “ilçe gezi­lerinin” çoğunda bulundum, izlenimlerini, gözlemlerimi, onlar adına eleştirimle birlikte, beklentilerimi seslendirmeye çalıştım. O yazıların en başına, herkesin sorguladığı şu gerçeği de ekleyerek;

-Bizim il neden başı büyük, gövdesi küçük tanımlamasıyla anılsın?..

Neden nüfusu, ekonomisiyle anılabilecek yerleşimlerimiz olmasın? il merkezi üzerindeki baskının bir bölümünü paylaşmasınlar?..

Başta Sivrihisar, Sey­itgazi, Mihallıççık olmak üzere…

Ne var-yok Sayın Başkan

Saydığım bu 3 ilçemizin başka özelliği daha var. Yerleşim tarihlerinin 100 yılların ötesine uzanması bir yana, Cumhuriyet döneminin il statüsüne kavuşturulmuş Eskişehir’in ilk ilçe merkezleri olarak yerlerini almaları…

Yıl içindeki gelişmeler, özel­likle de 18 aydaki 3 seçim ne­deniyle “ilçe gezileri” bir süredir askıya alınmıştı. Ali Baş’ın “Sivrihisar’dan başlasak” düşüncesi bana iletildiğinde samimi düşüncem şuydu;

“-Bu ziyaretler biraz sıradanlaştı. Değişen yerel değişen bir şeylere rastlanmıyor ki!.. Değişik ifadelerle aynı şeyleri tekrarlayıp duruyoruz.”

Bu düşüncelerle 2 yıl kadar önce gittiğimiz Sivrihisar’dan da bir beklentim yoktu anlayacağınız!..

Biraz karmaşık bulduğum kavşaktan, sivri kayaları arkasına almış kasabaya, yön­elecek, ilk durak Belediye binasına ulaşacak. Başkanlık makamının koltuklarına kuru­lacak, “sebep-i ziyaretimizi” özetleyip, gireceğiz konuya:

-Ne var-yok, sayın Başkan?.. Sorunlarınız nelerdir?., Altyapı-üstyapı filan!..

Genç, Dinamik, Vizyon Sahibi.

Bu klasik başlangıcın muhatabı Belediye Meclis üyesi ve Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan oldu ilkin… Kendisi, Hocamızın doğduğu “Hortu Köyü”nün, değiştirilmiş adıyla, mülga Nasrettin Hoca Beldesi’nin son Belediye Başkanı…

Nihayet, “yarı resmi” bir etkinliğe katılan;

-Asıl Başkan Hamid Yüzügüllü ile tanışıyoruz!..

Kendi adıma “tanıyoruz” nitelemesi gerçek!

İl merkezinden tanıdığım “Yüzügüllü” aile adından öte, yüzünü ilk kez görüyorum!..

Göbekten Sivrihisarlı, birkaç yüzyılın ötesinden, eşraftan… Yaşını araştırması da, ilk gözlemimden belli;

-Genç, dinamik, aydınlık!

Vizyon sahibi oluşunu, daha sonra gözlemleyeceğim…

Algılarımda ilk çelişki, AKP listesinden seçilmiş olması. Bunu da yadırgamıyor, dert etmiyorum kendime!..

Olmalı tabii, olması da gerekli. Halk tercihinin, bir türlü özümseyemediğimiz demokrasinin doğal sonucu…

Eski-yeni kent bütünleşmesi

Yazının başlığına bakarak Sivrihisar’ın “nasıl modem bir yerleşime” doğru yol almakta olduğuna ilişkin anlatımlarımı da bekliyorsunuzdur ki haklısınız!.. Bir anlamda “Sivri­hisar’da olan biteni” muhabir­lerimizin, Ali Baş’ın kendine özgü değerlendirmelerinden öğrenebilirsiniz. Ben, değerlendirme dışı mı bırakacağım?..

-Hayır, önümüzdeki gün­lerde, güncele denk gelen zamanlarda yazacağım!

Şu kadarını söyleyerek, bu “özel yazıyı” noktalayalım;

“Sivrihisar her anlamda çok umut veren bir kentleşme atağı içinde. Özellikle de müthiş bir turizm potansiyeli var. Başkan Yüzügüllü’nün vizyon olarak önüne koyduğu yatırımlar, diğer sosyal tesislerle desteklendiğinde ekonomisi, “eski-yeni kent yapısıyla” büyük ivme kazanacak..”

* * *

Bambaşka Bir Sivrihisar Olacak

Eskişehir’in en büyük ilçelerinden olan Sivrihisar, adeta yeniden doğuyor. İlçenin belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, hayata geçireceği pek çok projeyle, Sivrihisar’ın adını duyurmayı hedefliyor.

Sakarya Gazetesi ekibi Eskişehir’in en büyük ilçelerinden biri olan Sivrihisar ilçesine gitti. Ulu Cami, Ermeni Kilisesi, Zaim Ağa Konağı, Sivrihisar Evleri, Nasreddin Hoca ve daha pek çok değerleriyle Sivrihisar ilçesi yeniden doğuyor.

İlçe Baştan İnşa Ediliyor

Sakarya Gazetesi Koordinatörü Ali Baş, yazar Hüsnü Arslan, muhabirler Çağlar Özayazıcı ve Seda Uçar Kale ile birlikte Sivrihisar’a giderek incelemelerde bulundular. 21 bin 790 kişilik nüfusuyla kent merkezine 90 kilometre uzaklıkta olan Sivrihisar ilçesinin Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ilçeyi baştan inşa etmek için gerekli adımları atmış.

Genç ve Güleryüzlü Başkan

2014’ün Mart ayında başkanlığa seçilen yeni başkan Hamid Yüzügüllü, güleryüzü, genç dinamizmi ve ilçe için hemen harekete geçmesiyle kısa sürede büyük adımlar atmış. İlçenin yıllardır hiçbir şekilde gelişmediğini ve ilk iş olarak ilçenin gelişmesi ve turizm ilçesi olması için çalışmalara başlayan Hamid Yüzügüllü, adeta ilçeyi sil baştan yapmaya başlamış.

Turizm Merkezi Olacak

Sivrihisar Belediye Başkanı Halid Yüzügüllü, ilçenin turizm merkezi haline geleceğini belirterek, “İlçede yaşayan herkesin huzurlu bir yaşam sürmesini istiyorum. Yıllardır ilçeye hiçbir yatırım yapılmadı. İlçede yaptığımız restorasyon çalışmaları, müzelerle birlikte ilçeye bir ivme kazandıracağız. Sivrihisar’ı yeni baştan yaratarak insanların buraya gelmesini sağlayacağız” dedi.

Ağaç Sütunlu Cami

İlçede adını en çok duyuran eserlerin başında gelen Ulu Cami ise 67 ağaç sütunuyla görülmeye değer. 1275 yılında Mevlana’nın müritlerinden Eminiddin-i Mikail tarafından yaptırılan yapı, Anadolu’nun en büyük ahşap direkli camileri arasında yerini alıyor. Çatısını 67 adet ağaç sütun tuttuğu cami geometrik şekillerin ahenkli birleşiminden oluşan minberi ile şaheser sanat eseri olarak nitelendiriliyor.

Ulu Cami Geçmişe Işık Tutuyor

Ulu Cami’nin etrafı önceden bakımsız ve kötü iken şimdi adeta turistik bir hal halini aldı. Çevre düzenlemesi yapılarak cami etrafındaki baraka şeklindeki dükkanlar kaldırıldı. Caminin tam karşısında bulunan Alemşah Türbesi ise Selçuklu tarihine ışık tutuyor. Üstündeki figürleri eşi benzeri olmayan simgeler, şekiller içeriyor. Alemşah Türbesini Melik Şah, kardeşi Sultan Şah için 1327-1328 yılında yaptırdı.

Mesciti Olmayan Minare

Mesciti olmayan Kılıç Minare ise tarihi evler arasında ilçeye büyük bir ahenk katıyor. Kılıç Minare’nin etrafında restore edilen evlerle büyük bir tarihi önem kazanıyor. Sivrihisar’ı turizm kenti haline getirmek istediğini vurgulayan Hamit Yüzügüllü, gelen turistlerin kalması içinde ilçeye bir butik otel yapacaklarını söyledi.

Ermeni Kilisesi Küllerinden Doğdu

Dağın yamaçlarında bulunan Ermeni Kilisesi ise yıllardır atıl bir vaziyette kaldı. Kilisenin içini temizleten ve ilk günkü özelliğini kaybetmeden tekrar günyüzüne çıktı.

Dağ Yamacında Açık Hava Müzesi

Kilisenin hemen yanında bulunan dağın yamaçlarında ise ziyaretçileri bir sürpriz bekliyor. Türkiye’nin en önemli heykeltraşlarından olan Metin Yurdanur Sivrihisar için birbirinden güzel heykeller yapmış. Yurdanur’un heykelleri oluşturulan patika yol üzerine konulacak ve ışıklandırması yapılacak. Atatürk’ün elinde Nutuk kitabıyla yer aldığı heykelin haricinde Şerife bacı heykeli, atı ile dereden geçen kız heykeli, halk bilimcisi Muzaffer Sarısözen, Aşık Paşa Anıtı gibi heykeller yer alıyor.

Balmumu Heykellerle Tarihi Yaşamak

24 Mart 1922’de Zaimağa Konağı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı yapılır. Bu toplantı Ankara dışında yapılan ilk Bakanlar Kurulu toplantısı olarak tarihteki yerini alır. Başkomutan Mustafa Kemal’in ve İsmet Paşa’nın katılımları ile Zaimağa Konağı’nda savaşa dair çok önemli kararlar alınır. 1922’den günümüze kadar ayakta kalmaya çalışan Zaim Ağa Konağı yapılan restore ve içine yerleştirilen balmumlarıyla Kurtuluş Savaşı anılarını canlı tutuyor. Bakanlar Kurulu toplantısında yer alan bütün bakanların balmumları bulunuyor. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumu ise büyük bir çalışmayla hazırlanıyor.

Doğal, Yeşil, Huzur Dolu İlçe

Başkan Halid Yüzügüllü, Zaim Ağa Konağı’nı ziyaret edenlerin ziyaret öncesi ve sonrası vakit geçirebilmesi için yanına küçük bir alan oluşturacaklarını, yöresel yemeklerin yapılacağı, çay, kahve ikramlarının yapılacağını söyledi. Şoför Evleri Park Projesi’nde yeşil alan oluşturularak vatandaşların vakit geçirebileceği yerler hazırlandı. Parkta kullanılan çardaklar, banklar ve diğer malzemeler Sivrihisar Belediyesi tarafından üretilerek vatandaşların hizmetine sunuldu. İlçede yapılan Hızırbey Parkı’da ilçe sakinlerinin güzel vakit geçireceği alanlar arasında yerini aldı. Çocuklar için yapılan parklar ise en büyük park olma özelliklerinden birini taşıyor. Son derece büyük kaydıraklardan kayan çocuklar gönüllerince eğleniyor.

Nasreddin Hoca İçin Anıt Mezar

Eskişehir Ankara yolunda dahi görülebilecek şekilde Nasreddin Hoca için anıt mezar yapılıyor. Anıt mezar tamamlandıktan sonra çevreyolundan geçen sürücüler de Sivrihisar’la özdeşleşmiş olan Nasreddin Hoca’nın anıtını görecek.

Gençler İçin Spor Kompleksi

Genç başkan ilçede yaşayan gençleri de unutmamış. Onlar için spor kompleksi yaparak, vakit geçirebilecekleri alan oluşturdu. Futbol sahası, voleybol, basketbol sahasının yanı sıra tenis kortu ve kapalı yüzme havuzuyla sağlıklı, sporla uğraşan nesillerin yetişmesini amaçladı. Yapılan spor kompleksinin çoğu çalışması biterken sadece çevre düzenlemesi kaldı.

Kaliteli Hizmet Yeni Binada

Eski belediye binasının az ilerisinde bir alan ise yeni hizmet binası yapıldı. Vatandaşlara en iyi hizmeti götürmeyi amaçladıklarını söyleyen Hamid Yüzügüllü, yeni hizmet binasında bir ilke de imza attı. Binanın birinci katında seramik, cam, kilim atölyeleri oluşturan Başkan Yüzügüllü, “Sivrihisar halkı verimli zaman geçirmeli” dedi. Sivrihisar’ın meşhur balıkdamının izlerine belediye binasında rastlamak mümkün. Balıkdamında yaşayan canlı türlerinin fotoğrafları henüz hizmete girmemiş olan belediye binasındaki yerlerini aldı. Hizmet binası içinde yer alan son derece büyük toplantı salonu ise dikkat çekti.

Sokaklar Sağlıklaşıyor

Diğer yandan her sokak ve her cadde de gözünüze çarpan “Sivrihisar Belediyesi Çalışıyor” yazıları olacak. Adeta yeniden doğan Sivrihisar’ın her noktasında, her köşesinde, her bucağında çalışmalar var. Bunlardan en önemlisi de Sokak Sağlıklaştırılması. Başkan Yüzügüllü, sokakların daha güzel görünüme kavuşması için hemen hemen her sokağa sokak sağlıklaştırılması çalışmalarını yaptırıyor.

* * *

Bambaşka Bir Sivrihisar Gördüm

Sivrihisar’a bundan yaklaşık 3 ya da 4 sene önce gitmiştim. İl Genel Meclisi’nin toplantısı ilçede bulunan tarihi Zaimağa Konağı’nda yapılmıştı. Biz de bu vesileyle hem toplantıya katılmış hem de Sivrihisar’ı gezme fırsat elde etmiştik. Fakat bu kez gittiğimde karşımda bambaşka bir ilçe bul­dum diyebilirim. 2014 Yerel seçimlerinin ardından göreve gelen AK Parti’li başkan Hamid Yüzügüllü sanki ilçeye sihirli bir değnekle dokunmuş gibi. İlçenin neresine bakarsanız bir çalışma göze çarpıyor. Biri bitsin diğerine başlayalım mantığı yok. Özellikle tarihi bakımdan çok zengin bir kültüre sahip olan Sivri­hisar’da hedef turizm potansiyelini arttırmak olarak göze çarpıyor. Çalışmalara baktığınızda da bunu net olarak görebiliyorsunuz.

İlçenin merkezinde bulunan tarihi Ulu Cami’nden başlamak istiyorum. Bundan 3 sene önce gittiğimizde inanın Ulu Cami’nin girişini zor bulmuştuk. Sokağın ortasından çok dar bir yoldan girilebiliyor sağında ve solunda küçük baraka tipi dükkanlar vardı. Ama şimdi baktığımızda burası tamamen açılmış, caminin girişi genişletilmiş o dükkanlar kaldırılmış, çevresinde ise düzenleme yapılmış. Kısacası bir tarih ortaya çıkarılıvermiş.

Sivrihisar’daki başka bir tarihi değer ise kilise. Burayı da içerisi güvercinlerle dolu bir yer olarak hatırlıyordum ta ki bu gidişime kadar. Burada da bir düzenleme gerçekleşmiş kilise kendine gelmiş. Kilisenin etrafı ve tarihi saat kulesinin çevresi ise tam anlamıyla bir açık hava müzesine dönüştürülmeye hazırlanılıyor, heykeller hazır, yürüyüş yolları yapılacak ve buraya turist çek­ilmesi hedeflenecek. İlçe merkezinde de pek çok çalışma gözümüze çarptı. Gençlere yönelik spor kompleksleri, çocuklar için oyun alanları, sokak iyileştirmeleri, yeni belediye binası gibi pek çok çalışma…

Kısacası Sivrihisar baştan aşağı değişiyor ve kül­lerinden doğuyor desek pek de yanlış olmaz. Belediye Başkanı Yüzügüllü’nün hedefi büyük, ilçeye turist çekmek. Bunun için potansiyel var. Yapılması gereken bu potansiyeli ortaya çıkarmak. Ve gördük ki bu da şu anda yapılıyor. Çalışmalar tam anlamıyla bit­tikten sonra Sivrihisar’ın adına daha fazla duyacağımızdan şüphem yok. Yeter ki tanıtımı iyi yapılsın…

* * *

GEZİ NOTLARI
Sivrihisar’ın Hedefi 2017’de 300 bin Turist!

100 yıl önce Sivrihisar, büyük bir kent merkeziydi. Cumhuriyet döneminde de bu önemini korudu…
Daha sonraki yıllarda, köyler­den, kasabalardan ve ilçeler­den büyük şehirlere başlayan göçlerden en fazla ektkilenen ilçelerin başında Sivrihisar yer aldı…
Nüfus azaldı… Genç nüfusun iş alanları kalmadı…
Yıllar sürecek derin bir kış uykusuna yattı, Sivrihisar…
Kabuğunu kıramadı… O kabuktan fırlayıp çıkamadı…

Oysa yüzlerce yıllık bir birikimi vardı, işte Sivrihisar köklerinden gelen birikimiyle birlikte silkinmeye başladığına tanık oldu…
Belediye Başkanı, Hamid Yüzügüllü, Sivrihisar’ın köklü ailelerinden geliyor. Kısa za­manda çok büyük işlere imza attığını gördük…
Doğrusunu söylemek gerekirse de şaşırdık… Sivrihisar adeta yeni baştan imar ediliyor…
Başkan Hamid Yüzügüllü, Sivrihisar’ın rotasını çizmiş. Sivrihisar, turizm ile kalkınacak. Yeniden kendisini Türkiye’ye tanıtacak. Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü bu konuda oldukça iddialı.
Hedefini belirlemiş: -2017 yılı bittiğinde Sivrihisar’a en az 300 bin turist gelecek.

Başkandan Ufak Dokunuşlar

Sivrihisarlılar, yaz geldi mi ne yapar?
Nereye gider…
Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, ilk bu eksikliği hissetmiş ilçede…
Çocukların, kadınların ilçede gidebileceği, nefes alabileceği yer yok…
Kolları sıvamış… İki tane çok harika park yapmış.
Sazova ve Kentpark’ı saymazsak, Eskişehir’de bu güzellikte park olmadığını söyleyebilirim. Özellikle çocuk oyun gruplarını seçerken başkan çok titiz davranmış…
Başkan Yüzügüllü:
-Çocuk oyun gruplarını ödül almış gruplardan seçtik, akşam oldu mu, bu parklar dolup taşıyor.
İnsanlarımız artık evlerinde oturmuyor.
Sivrihisar’ın tarihi yerlerini gezdiniz. Eğer çocuğunuz varsa, parklarda mutlaka mola verin!

Sivrihisar Ziyafeti

Yolunuz Sivrihisar’a düşerse içeceğiniz çorba, yiyeceğiniz yemek ve tatlı belli…
Böyle gezilerde genel olarak “yediğin içtin senin olsun, gezdiğini anlat” denir…
Bizim Sivrihisar ziyareti de tam da böyle…
Ama ben yediğimizi de anlatacağım…
Öğle yemeğini Zaimoğlu konağında yedik.
Menüde Sivrihisar yemekleri var…
-Bamya çorbası…
-Sivrihisar güveci…
-Kıymalı su böreği…
-Sivrihisar baklavası…
Belediye Başkanı Yüzügüllü’ye takılıyorum:
-Bu yemekleri ikram ettiğiniz siyasetçilere yaptıramayacağınız iş yoktur…
Yüzügüllü, önce gülüyor ardından bir sırrı bizimle paylaşıyor;
-Ankara’ya gittiğimde zaten su böreği ve baklavayı özellikle götürüyorum. Yolumu gözlüyorlar!

Gömü mü Buldunuz?

Başkan Yüzügüllü, göreve geldiğinde ilk olarak yeni bir belediye binası yapmaya karar vermiş.
Bina tamamlanmış… “Bugün yarın” açılışı var.
Binayı baştan sona gezdim…
Sadece bir örnek vermek is­tiyorum. Binanın içindeki kon­ferans salonu 500 metre kare… Sütunsuz, direksiz…
Eskişehir’in diğer 11 ilçesinin hiç biri bu binayı yapacak, maddi gücü bu­lamaz.
Açıkçası “hayal bile” edemez! Belediye başkanı Yüzügüllü’ye, soruyorum:
-Gömü mü buldunuz?
Başkan, “Sivrihisarlıyız, yaparız” demekle yetiniyor…

Başkan’ın Enerjisi

Hamid Yüzügüllü, ilçeye yeni bir enerji getirmiş…
Kolları sıvamış ve işe girişmiş. Siyasetle pek de ilgili değil. Zaten, kendisi aday olmamış, aday yapmışlar. Sivrihisarlılar ona güveniyor, seviyor ve saygı duyuyor…
Yüzügüllü, hızlı başladığı işi böyle devam ettirirse, Sivrihisar 4-5 yıl sonra parmakla gösterilecek bir ilçe haline gelebilir…

* * *

14.12.2015 – Sakarya Gazetesi

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Yeniden Doğuyor