Duyurular Gazete Yazıları

Sivrihisar’a Ait Tarihi Eser ve Belgeler Sivrihisar’a Dönmelidir

Sivrihisar’daki tarihi yapılardan biri olan Eski Askerlik Şubesinin Sivrihisar Belediyesi tarafından “Sivrihisar Müzesi” haline getirileceğine dair Sayın Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’den aldığımız bilgi ve “Sivrihisar’ın Sesi” Gazetesinde yayınlanan haber bizi ziyadesiyle sevindirdi. Sivrihisar’ımız için hayırlı olsun.

adil atasoy - Sivrihisar'a Ait Tarihi Eser ve Belgeler Sivrihisar'a Dönmelidir

Belediyemiz tarafından teşkil edilecek Sivrihisar Müzesine tarihi değeri olan eski eşya ve belgelerin tevdi edilmesi konusunda Belediye Başkanımızın yapmış olduğu çağrıyı çok hayırlı ve önemli bulduğumu belirtmek isterim.

Değerli Sivrihisarlıların bu konuda gerekli duyarlığı göstereceklerinden eminim.

Sivrihisar’ımızın tarihi zenginlik ve şanına yakışır bir “Sivrihisar Müzesi” teşkil edilmesini canı gönülden arzumuzdur. Müzenin teşkilinde özellikle Sivrihisar’a ait olduğu bilinmekle beraber her nasılsa Sivrihisar dışına çıkmış veya çıkarılmış başka yer ve müzelerde bulunan, Sivrihisar’a ait tarihi belge ve eserlerin vatanı aslisine, çıktıkları yere, yani Sivrihisar’a dönmesini sağlamak gerektiğine inanıyorum.

Bu konudaki görev ve sorumluluk, Sivrihisar’ı ve Sivrihisar halkını temsilen, ilçemizin değerli iki temsilcisi olan Sayın Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza aittir. Bu konuda bir ön araştırma ve tespit yapılmasının, bir envanter çıkarılmasının çok doğru ve yerinde olacağına inanıyorum.

Bu cümleden olarak, Eskişehir Arkeoloji Müzesi Envanterinde kayıtlı olduğunu bildiğimiz. Kadim Yunus Emre Vakfının Mütevellisi ailemiz büyükleri tarafından, Sivrihisar Yunus Emre Dergahı Belgelerine dayanarak Yunus Emre’ nin gerçek hayatı ve Sarıköy’deki kabri konusunda kitap telif etmek maksadıyla ve emanet olarak, zamanın Vakıflar Genel Müdürü Halim Baki Kunter’e verilen, Sivrihisar Yunus Emre Dergah ve Vakfına ait dört adet Tarihi Berat, Ferman ve muhasebe kayıt ve belgeleri söz konusu kitabın telifinden sonra kitabın basımını Sağlayan “Eskişehir Yunus Emre ve Turizm Derneği” Başkanı, Prof. Dr. Orhan Oğuz tarafından korunmak üzere Eskişehir Müze Müdürlüğüne tevdi edilmiştir. Bu durum, Sayın Prof. Dr. Orhan Oğuz’un, imzalı ve bir örneği bizde mevcut, Eskişehir Valiliğine vermiş olduğu dilekçede açıklanmaktadır.

Şu anda Sivrihisar’da modern müzecilik anlayışına uygun, her türlü güvenlik önlemleri alınmış bir müze Belediyemiz tarafından oluşturulmakta olduğuna göre, Sivrihisar’a ve onun en eski tarihine ait bu belgelerin Sivrihisar Müzesine kazandırılması ve ait olduğu yerde muhafaza ve teşhir edilmesi en tabii hakkımızdır.

Bu hususun Sayın Milletvekillerimiz, Valimiz ve özellikle Sayın Kültür Bakanımız, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız nezdinde dile getirilerek Sivrihisar’a ait tarihi eser ve belgelerin Sivrihisar’a geri dönüşünü sağlamak, Sivrihisar’ımızın değerine değer katacak, ziyaretçi sayısının artmasına, tüm Türkiye ve dünya tarafından tanınmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Saygılarımla,

Prof.Dr. Ömer Adil ATASOY

Sivrihisar’ın Sesi” Gazetesi

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'a Ait Tarihi Eser ve Belgeler Sivrihisar'a Dönmelidir