Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar’a Yaşlılar Evi

Sivrihisarlılar sosyal medyada bir hayli etkinler. İlçenin sıkıntılarını, sorunlarını paylaşıyorlar; böylece yetkililer üzerinde baskı oluşturuyorlar ve sorunların, sıkıntıların çözülmesini sağlıyorlar ya da çözüm sürecini hızlandırıyorlar.

Sivrihisarlıların sorun ve sıkıntılarını anında sosyal medyada taşıyan önemli isimler var. Bunları Sivrihisarlıların kendileri daha iyi bilirler. Öyle ki bazılarının kurduğu gruplar taklit edilir hale geldi. Ancak mesele bu değil!

Sivrihisarlılar sosyal medyada şimdi de ilçeye Yaşlılar Evi (Huzurevi) kurulması için tartışma başlattılar. Yaşlılar Evi için Sivrihisar Belediyesi ile Sivrihisar Kaymakamlığı’nın işbirliği yapmasını istiyorlar. Sivil toplum kuruluşlarının, bu arada özellikle Ziraat Odası’nın bu işe katkıda bulunabileceğini dile getiriyorlar, talep ediyorlar.

Biliyorsunuz köylerimizde artık daha ziyade yaşlılar kalıyorlar. Bu yüzden Sivrihisarlılar, büyük bölümü köylerden gelebilecek bakıma muhtaç yaşlılar için 150 kişilik bir Yaşlılar Evi inşa edilmesini istiyorlar.

EN AZ 8 YILDIR GÜNDEMDE!

Yapılan tartışmalardan anladığımız kadarıyla ilçeye bir Huzurevi yapılması arzusu pek yeni değil. Zira, Nasreddin Hoca Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından 13 Şubat 2007 tarihinde Sivrihisar Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına gönderilen bir yazıya rastladık. Yazıda şu ifadeler yer alıyor:
“İlçemizde faaliyet gösteren Nasreddin Hoca Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma, Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği aracılığı ile ilçemize bir Huzurevi yaptırma amacıyla Dörtyol toplu konutlarından alınan arsa için (8 bin 250 metrekare) ödememiz gereken 7 bin 500 lira paranın ödenmesi hususunda mümkünse Odanız Başkanlığınca yardımcı olunması için gereğini saygılarımla arz ederim. İbrahim Yılmaz Kılıçaslan, Yönetim Kurulu Başkanı”

Bu yazının üzerinden yakında tamı tamına sekiz yıl geçmiş olacak. Sizin anlayacağınız son günlerde Sivrihisarlıların tartıştıkları Yaşlılar Evi yapımı arzusu yeni değil; en az sekiz yıldır bu konu gündemde. Ancak tartışmalardan anladığım kadarıyla bu konuda bugüne kadar hiçbir adım atılamamış. Yapılan tartışmalar ile bir adım atılmasını sağlamaya çalıştıklarını düşünüyorum.

BİR MASA ETRAFINDA KONUŞMAK DAHA AKILLICA OLUR

Eğer Yaşlılar Evi, Sivrihisar için elzemse, yani gerekliyse yapılması için benim de bir katkım olsun diye meseleyi buradan kamuoyunun dikkatine sunmak istedim. Umuyorum ki eğer ilçeye Huzurevi yapılması için bir karara varılırsa, taraflar bunun için bir araya gelirse muhtemelen her bir taraf üzerine düşen her ne ise onu yerine getirmekten çekinmeyecektir.

Nasreddin Hoca’nın torunları en az sekiz yıldır bu işin peşindeler. Bundan sonra da vazgeçecek gibi görünmüyorlar. 30 Mart’ta seçilen yeni belediye başkanı bu konuda öncülük yapabilir. Olabilirliği, yapılabilirliği olur mu olmaz mı, önce onu tespit ettirip daha sonra gereği için ilgili kurum ve şahıslarla irtibata geçebilir. Yeni ve genç başkanda böyle bir sinerji var. Sivrihisarlıların hassas olduğu konularda üzerine düşeni yapacağına inanıyorum.

* * *

 

MEHMET ÖNEL
mehmet.onel@2eylul.com.tr

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'a Yaşlılar Evi