Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar’da Bir İlk

4-6 yaş grubu çocuklar için Kur’an Kursu Açıldı.

4 6 yas kuran kursu - Sivrihisar’da Bir İlk

Sivrihisar Nasreddinhoca Camisinin zemin katı 4-6 yaş grubu çocuklar ve yetişkin bayanlar için dizayn edilerek Kuran Kursu olarak hizmete açıldı. Açılışa; Sivrihisar Kaymakamı Alparslan Kılıç, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, İl Müftüsü Bekir Gerek, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan, İlçe Müftüsü Adem Oyan, çocuklar ve vatandaşlar katıldı.

Konuşmaları müteakip hayırlı olması temennisi ile kurdele kesimi yapılarak kursun açılışı yapıldı. Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü tarafından çocuklara çeşitli ikramlarda bulunuldu. Cami Dernek Başkanı Mustafa Altan ’’Sivrihisar’da bir ilkin gerçekleştiğini belirterek, Kur’an Kursunun hazırlanmasında ve açılışında yardım eden, emeği geçen herkese teşekkür etti. –Sivrihisar’ın Sesi Gazete-

***

Haberin içeriği sosyal medyada ki gurubumuzda bazı kişiler tarafından eleştirildi. “Çişini yapamayan çocuklara kuran öğretseniz ne olacak ki? Onlar daha oyun çocuğu, bunun yerine kreş ya da ana okula açsanız daha faydalı olmaz mı?” diyen, Dernek Başkanını eleştiren, siyasi yorum yapanlar…

Güzel bir iş yapılıyor ama hemen bir yerlere çekilerek eleştiriliyor.

Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu eğitimi ile ilgili olarak yapılan araştırmada,

Öğreticilerden ve velilerden elde ettiğimiz veriler doğrultusunda, eğitime devam eden ve sayıları hızla artan bu kurslarda, birtakım eksikliklerin bulunduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen eksikliklerin süratle giderilmesi gerekmektedir ve bu görev, yalnızca kurs öğreticilerinin sorumluluğu olarak görülmemelidir. Çünkü bunların birçoğu öğreticileri aşmaktadır. Konuyla ilgili gereken çalışmalara hız verilmesi, her ne kadar uzman bir kadro tarafından hazırlanmış da olsa bu eğitim programının yeniden gözden geçirilmesi, kursların gerekli eğitim materyalleri ile donatılması ve eğitime uygun fiziksel ortamın oluşturulması, kurs öğreticilerinin yeterliklerinin sağlanması adına düzenli eğitim seminerleri ve işbirliği imkanlarının sağlanması gerekmektedir. Bu sayede, gelecek nesillerin dini ve ahlaki ilkelerle küçük yaşlardan itibaren tanışması ve bu doğrultuda sağlıklı bir eğitim alması sağlanabilecek, ailelerin de büyük bir memnuniyetle karşıladığı 6 yaş grubu eğitiminde istenilen kalite yakalanarak önemli bir boşluk doldurulmuş olacaktır.

Yakın zamana kadar, devlet tarafından organize edilen okulöncesi eğitim kurumlarının programlarında, çocuğun gelişimi açısından önemli bir boşluğu dolduracak nitelikteki din eğitimine yer verilmemiştir. Ancak ilerleyen zamanla birlikte, gelişen ve değişen yaşam koşulları halkın bu yöndeki taleplerini arttırmış, çocukların devletin gözetimi ve denetimi altında, güvenilir eğitimciler elinde sağlıklı bir şekilde, okulöncesi dönemde din eğitimi alması gündeme gelmiştir. Bu noktada, halkı din konusunda aydınlatma göreviyle vazifelendirilen Diyanet İşleri Başkanlığı devreye girmiş ve günümüze kadar, her yaştan insana temel dini bilgilerle birlikte Kur’an öğretimi hizmeti sunan Kur’an kursları, 4-6 yaş aralığındaki çocuklar için özel olarak hazırlanmış ayrı bir eğitim hizmeti vermeye başlamıştır.

Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi (Sayı 7)

***

İslam eğitim geleneğinin oluşum sürecinde Kur’ân-ı Kerim, hem yazılışı ve okunuşu hem de anlaşılması ve aktarılması konusunda merkezi bir konuma sahip olmuştur. İslam eğitim sisteminde Kur’an, eğitim-öğretimin öznesi olmasının yanında eğitimle ilgili ilke ve kurallar belirleyen bir yapıya da sahiptir. Hz. Peygamber döneminden başlayarak günümüzde sürdürülen din eğitimine kadar bütün eğitim kurumlarının programlarında Kur’an temel oluşturmuştur. Kur’an kursları da, Kur’an-ı Kerim’i okumak ve ona uygun bir hayat yaşamak isteyen Müslümanların Kur’an eğitim ve öğretimine yönelik faaliyetlerin gerçekleştirildiği önemli kurumlardan biridir. Ayrıca yetişkin bireyler, kadınlar, gençler, çocuklar ve dezavantajlı gruplar için temel dini bilgilerin yanında, milli birlik ve beraberlik bilincinin geliştirilmesi ve manevi değerlerin özümsetilmesi amacıyla da yaygın din eğitimi yapılan eğitim-öğretim kurumudur.

Türkiye’de yaygın din eğitimi faaliyetlerini yürütmek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yetki ve sorumluluğundadır. Başkanlığın, Kur’an kursları kapsamında gerçekleştirdiği önemli faaliyetlerinden biri de, din eğitiminde yaş sınırlamasının kaldırılmasıyla birlikte, toplumun talepleri doğrultusunda uygulanmaya başlanan “4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Öğretim Programı”dır. DİB tarafından yürütülen din eğitimi hizmetinden 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları öğretim programı ile çocukların da yararlanabilmesi amaçlanmıştır. Bu itibarla 4-6 yaş (48-72 ay) seviyesindeki çocuklara İslam dininin değerlerini kazandırmak, kazandığı bu değerleri günlük hayatında kullanabilmek, Kur’an-ı Kerim’i yaş gruplarına uygun olarak tanıtabilmek, Allah’ı ve Hz. Peygamber’i sevgi temelinde tanıtarak sağlıklı bir din ve ahlak gelişimi göstermelerine katkı sağlamak amacıyla 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 10 ilde 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları için pilot uygulama başlatılmıştır. 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren “4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları Programı” Türkiye genelinde DİB tarafından belirtilen kriterlere sahip Kur’an Kursu öğreticileri tarafından bütün illerde uygulanmaya başlanmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığının en önemli yaygın din eğitimi faaliyetleri arasında yer alan 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kurslarına her geçen yıl velilerin teveccühlerinin arttığı görülmektedir. Bu talepler, hem toplumun okul öncesi döneme yönelik çocukların din eğitimi ihtiyacını ve beklentilerini göstermesi hem de 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kurslarının kısa zaman içerisinde hızla yaygınlaşması açısından önemli olduğunu göstermektedir.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, Cilt 6, Sayı 2, 2019

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar’da Bir İlk