Sportif Havacılık

Sivrihisar’da Büyük Heyecan

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezinde Hava Yarışları Başladı.

Eker Havacılık sponsorluğunda gerçekleştirilen ve bu yıl ikinci kez düzenlenen Sivrihisar Air Race bugün başladı. Pilotların sıcak havaya rağmen yoğun ilgi gösterdiği yarışlar büyük heyecana sahne oluyor.

İki sınıfta gerçekleştirilecek yarışlarda pilotlar havaalanı çevresinde en kısa sürede tur atmak için yarışacak. 4 turu en kısa sürede tamamlayan pilot yarışın galibi olacak.

sivrihisar air race - Sivrihisar'da Büyük Heyecan

Uçakların hızları yerden gps cihazlarıyla kontrol edilecek. Geçen yıl deneyimli pilot Ali İsmet Öztürk, 2 dakika 30 saniye ile yarışın galibi olmuştu.

Yarışmadan notlar:

Ultralight sınıfında 2.28’lik derecesiyle Atilla Hacısüleymanoğlu birinci oldu.

8 uçağı bulunan Makine Mühendisi Hacısüleymanoğlu, kendisine ait JMB Vl3 tipi uçakla uçtu. Aynı zamanda ultralight öğretmeni olan Hacısüleymanoğlu,2011 yılında hobi olarak uçmaya başladı. Pipistre, JMB, Savage, Autogyro hava araçlarının ve rotax motorun Türkiye temsilcisi olan Hacısüleymanoğlu, Ati havacılığın da sahibi.

Eski Solotürk pilotu ve yerli üretim Hürkuş’un test pilotu Murat Keleş, TC-FSM kuyruk tescilli uçakla yarıştı. 11 yaşındaki kızı Eda Keleş ile birlikte uçan Murat Keleş, dört turu 2 dakika 21 saniyede tamamladı.

Ali İsmet Öztürk, Husky tipi uçakla 2 dakika 21 saniyelik skora ulaştı. Murat Keleş iki salise farkla yarışın birincisi oldu.

Kadın Pilotun Akrobasi Gösterisi Nefes Kesti

Akrobasi uçuşlarına kadın pilot damga vurdu. Necati Artan Tesislerindeki etkinlikte, Türkiye’nin ilk sivil kadın akrobasi pilotu Semin Öztürk’ün gösterisini izleyen vatandaşlar, gökyüzündeki “akrobasi dansı”nı dakikalarca alkışladı.

semin ozturk sener - Sivrihisar'da Büyük Heyecan

12 YAŞINDA GÖKYÜZÜNE

Gösteri sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan 26 yaşındaki pilot Öztürk, 12 yaşından beri uçuş yaptığını söyledi. Babası Ali İsmet Öztürk’ün akrobasi pilotu olmasının bu konuda en büyük avantajı bulunduğunu dile getiren Öztürk, “9 yaşındaydım ve onu örnek aldım. Yaşımın küçük olması ve paraşütün bedenime büyük gelmesi yüzünden 3 yıl bekledim ve 12 yaşında gökyüzüyle tanıştım.” dedi.

“GÖKYÜZÜ AŞKINI ERTELEMEYİN”

Öztürk, kendisi gibi gökyüzü merakı olan kadınların bir an önce karar verip, bu deneyimi yaşamaları gerektiğini ifade ederek, “Bu iş bir aşktır. Eğer gerçekten severseniz yaparsınız. Herkes yapabilir diye düşünülecek bir iş değil fakat hemcinslerime ‘Gökyüzü aşkını ertelemeyin’ diyebilirim.

Böyle bir aşkınız, isteğiniz varsa deneyimleyin. Şimdi kendimi daha fazla geliştirmek için çaba gösteriyorum. Neredeyse her gün uçuş deneyimlerim oluyor. Ekip olarak çalışıyoruz. Hedefim yurt dışında ülkemizi temsil etmek.” diye konuştu.

Gökyüzünde cesaret gerektiren şovlar yapan 25 pilotun katıldığı Sivrihisar Hava Gösterileri organizasyonu, izleyicilere eğlenceli dakikalar yaşattı.

Sivrihisar Hava Gösterileri 2017 etkinliği

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'da Büyük Heyecan