Akif Yaşar Yurtdaş Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar’da Dişçilerimiz

Sivrihisar’da Dişçilerimiz

6 Mart “Dünya Diş Hekimleri Günü” bu vesile ile dişçilik konusundan ve Sivrihisar’ da hizmet veren dişçilerimizden bahsetmek istedim.

Sivrihisar’da hizmet veren dişçilerimizi araştırdığımda en eski dişçilerden, hem berberlik, hem de dişçilik yapan merhum Eyüp GÜRSÖĞÜT’ü ve yine hem sünnetçilik ve hem de dişçilik yapan merhum “Topal Sarı” namı ile anılan dişçimizi tespit edebildim.

Daha sonra, diş teknisyenlerinin, sağlık memurlarının ve Diş Hekimliği Fakültesi mezunu diş hekimlerimizin ilçemizde özel muayenehane açarak, ağız ve diş tedavisi yaptıklarını görüyoruz.

Değişik zamanlarda ilçemizde görev yapan fakulte mezunu diş hekimlerimizin isimleri şöyle ;
Zehra KILICAL, Nilgün KESKİNER.
Hasan YÜCEL, Ahmet KOÇAK, Teoman ÜNAL,
Sadettin DURUER, Emine (AY) DURUER,
Mutlu TURGUT, Ahmet ERTUĞRUL ve şu anda İlçemizdeki özel muayenehanesinde hizmet vermekte olan Atakan TEZCAN.

Dişçi yanında pratik eğitimi alarak, kalfalık alan kişilere diş teknisyeni adı veriliyor. Teknisyen dişçilerden, Abdullah KIRLI, Osman KOVAN ve Kaymazlı dişçiler Dişçi Aşık, Dişçi Tahir ve Dişçi Hakkı ilçemizde uzun yıllar dişçilik hizmetleri vermişlerdir. Yine, sağolsun İbrahim İPEK öğretmenim hatırlattı, 1950-1960 yılları arasında Sivrihisar’da, Neşet isminde (Soyadını hatırlayamadık) bir sağlık memuru dişçilik de yapmış.
***
Emektar dişçilerimiz, merhum Abdullah Kırlı ve merhum Osman KOVAN’dan kısaca bahsetmek isterim.
Her ikisi de Denizlilidir. Genç yaşlarda, Denizli’den ayrılarak Sivrihisar ‘a yerleşen dişçilerimiz Abdullah KIRLI ve Osman KOVAN Özel Diş Teknisyenleri olarak, ayrı ayrı açtıkları ruhsatlı iş yerlerinde dişçilik yapmışlardır.

İlçe merkez ve köylerinden onları tanımayan yok gibidir. Sivrihisarlı hemşehrilerinin ağız ve diş sağlığı için, yediden, yetmişe herkesin derdine derman olmuşlar, insanların ağız ve diş sağlığı için, büyük bir özveri ile hizmet vermişlerdir.

2013 yılında kaybettiğimiz ve kabri Sivrihisar Yenice Mahalle Mezarlığında olan merhum Osman KAVUN’u ve yakın tarihte, 2021 yılı Ocak ayında kaybettiğimiz merhum Abdullah KIRLI ‘yi ve ahirete intikal eden tüm dişçilerimizi rahmetle yad ediyoruz.
***

GÜNÜMÜZDE SİVRİHİSAR DİŞÇİLİK HİZMETLERİ

Şu anda, Sivrihisar Devlet Hastanesi Diş Hastalıkları Polikliniği’nde hafta içi her gün Ağız ve Diş tedavisi hizmetleri verilmektedir.

Diş Hekimi Atakan TEZCAN Sivrihisar’da açtığı özel muayenehanesinde diş beyazlatma, diş ağrısı, endodenti (kanal temizleme) gibi diş ve ağız tedavisi hizmetleri vermektedir.
***

DÜNDEN BUGÜNE DİŞ HEKİMLİĞİ

Diş hekimliği ile ilgili çalışmalar insanlığın var olduğu günden bu yana sürmektedir. İlk olarak M.Ö. 7000 yıllarında şu an Pakistan olarak bildiğimiz önceden ise Baluchistan adı verilen bölgede yapılan kazılarla Taş-Çağı toplumlarına ait çürük diş maddesini çıkarabilmek için çakmak taşı ile birlikte kullanılan kavisli tahta deliciler tespit edilmiştir. Bunun haricinde Mısır, Çin, Mezopotampaya ve Güney Amerika toplumlarında da milattan önceki dönemlere ait diş hekimliği ile ilgili bazı çivi yazıları, araç ve gereçlerin bulunduğunu da söyleyebiliriz.

Tarihin bilinen ilk diş hekimi olan Hesi-Re döneminde tıbbın beşiği olan Antik Mısır’da yaşamıştır. Diş hekimliği çalışmalarında hatırı sayılır gelişmeleri kaydeden Mısırlılar gerek papirüsler ve gerek hiyerogliflerle diş hekimliği alanında katettikleri mesafeyi günümüze aktarmışlardır.

Protetik diş hekimliği ile de ilgilenen Mısırlıların bu konudaki ilk örnekleri Gizeh yakınlarında M.Ö. 2500 yılına ait bir mezarda bulunmuştur. Bu örnek birbirine altın telle bağlanmış alt sol ikinci ve üçüncü büyük azı dişlerinden ibarettir.
***

Yaklaşık 9000 yıllık geçmişi olduğunu varsaydığımız diş hekimliği çalışmalarının bağımsız bir meslek haline gelebilmesi tarih öncesi ve sonrası pek çok evreden geçtikten sonra, modern diş hekimliğe geçişin temellerinin atılması, 18. yüzyıl dönemlerine rastlamaktadır. Mesleğin bir bilim olarak çağdaş anlamda öğretilmeye ve uygulanmaya başlaması ise 19. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşmiştir. 20. yüzyıl ise her alanda olduğu gibi dişhekimliğinde de büyük bir teknik ve teknolojik gelişimin yaşandığı dönem olmuştur.

ÜLKEMİZDE DİŞÇİLİĞİN TARİHÇESİ

Uzun yıllar Osmanlı topraklarında diş hekimliği berberler, cerrahlar ve özellikle küçük cerrahi ile uğraşanlar ve ebeler tarafından icra edilmiştir. Bu konuda herhangi bir uzmanlık sergilememekle birlikte diş ile ilgili tedavi uygulamaları kulaktan dolma bilgilerle eğitimsiz kişiler tarafından icra ediliyordu. Sonraki dönemlerde devlet tarafından ruhsat ile icra edilmesine müsaade edilen diş tedavileri ilerleyen dönemlerde tıbbın da gelişmesiyle tıp fakültelerinde okutulmaya başlanmıştır.

Ülkemizde ilk olarak 22 Kasım 1908’de kurulan İstanbul Diş hekimliği Okulu ülkemizde çağdaş diş hekimliği çalışmalarının ilk adımı olmuştur.

DİŞ HEKİMİ ( DİŞÇİ) NEDİR

Modern Diş Hekimliğine geçildikten sonra diş hekimi tanımı daha kapsamlı bir hal almıştır. Diş hekimliği tıbbın uzmanlık alanlarından biridir. Bu mesleği icra eden doktorlar, diş, çene, damak gibi alanlarda ortaya çıkan hastalıkları tedavi eder. Diş hekimliğinin uzmanlık alanları çok çeşitlidir. Örneğin damak tedavisi yapan hekimlerin alanı ”periodontoloji”dir. Bunun dışında yüz ve çene bölgesindeki iskeletsel problemleri gideren doktorlara ortodontist adı verilir. Diş hekimliğinde ; Ağız, diş ve çene cerrahisi, Pedodonti ve Protetik Diş Tedavisi gibi alanlar vardır.

DİŞ HEKİMİ NE İŞ YAPAR

Çürük ve kırık dişleri çeker. Kök ucu rezeksiyon ve kanal tedavisi uygular. Hastanın şikayetlerini dinler, diş ve çene röntgenini çekerek hastalığı teşhis eder.

Hastayı tüketmemesi gereken besinler konusunda bilgilendirir. Damak çekilmesi teşhisi konmuş hastalara periodontal operasyonlar uygular. Diş tartarlarını temizler. Ters çıkan ve yanakların şişmesine neden olan 20’lik dişleri çeker. Ortodontik tedavi kapsamında diş teli takar. Düzenli aralıklarla dişlerin düzelip düzelmediğini kontrol eder. Hastalığın türüne göre ağrı kesici ve antibiyotik yazar. Diş eti kanamalarını önlemek için çeşitli tedavi yöntemleri uygular. Hastaların talepleri doğrultusunda porselen ve zirkonyum diş kaplama uygulamalarını tatbik eder.
***

DİŞÇİLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ.

Ahirete intikal eden tüm dişçilerimize Allah’tan rahmet niyaz ederim. Hayatta olanlara sağlık ve saadetler dilerim.

DİŞ HEKİMLERİ GÜNÜ KUTLU OLSUN

Tüm Diş Hekimlerinin Günü Kutlu Olsun…

Sağlıcakla kalın. Yaşar YURTDAŞ
***

Not: Paylaşımda isimlerini unuttuğumuz dişçilerimizin isimleri hatırlatıldığında memnuniyetle listemize eklenmektedir. İlgi gösterenlere şimdiden teşekkür ederim.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'da Dişçilerimiz