Blogspot

Sivrihisar’da Hayat

– Sivrihisar Hakkında Bir Öğretmenin Gözlemi –

Yaklaşık olarak 4 yıldır Sivrihisar’ da yaşıyorum. Öğretmenliğe ilk başladığım yer burası. Dünyanın merkezi olarak kayıtlarda yer almasına rağmen Nasrettin Hoca’ dan günümüze dek pek bir değişim gösterdiğini söylenemez. Tabiki burada yazdıklarım benim kendi fikirlerimdir. Tamamen gözlem ve yaşantılarıma dayanarak yazıyorum. Şu an yaz tatilini geçiriyorum. Patlamak üzereyim, nedenini yazımı okuyunca anlarsınız sanırım…

Sağlık Hizmetleri
Hasta olmak için her hafta çarşamba gününü beklemeniz gerekir. Sivrihisar’da Çarşamba günleri pazar kurulur ve köylüler de şehre gelir. Sanırım bunu düşünerek çarşamba günü doktorlar Eskişehir’ den gelirler. Eğer perşembe hasta olduysan vah halinize. Ya dayanacaksın çarşambaya kadar yada Eskişehir’ e sevk edileceksin. Devlet hastanesi var ama içinde imkanlar yok. Bazı tahliler yapılır

Eğitim
Sivrihisar İlçesinde çok sayıda eğitim kuruluşu var. Her telden okul var sadece Fen lisesi yok. Sanırım onuda yaparlar yakında. İlköğretim okulu nerdeyse her mahallede var. Ama okul bu kadar çok olunca öğretmen sıkıntısı da o kadar fazla. Dershane ise bir tane var oda geçen yıl açıldı. İlçe ilk öğretimde başarılı sonuçlar alıyor. Osman Gazi Üniversitesine bağlı Sivrihisar Meslek Yüksek Okulu da ilçemizde eğitim vermektedir.

Alışveriş
Sivrihisar’da BİM, Migros yada benzeri şekilde hiç bir tane büyük alışveriş merkezi yok. En büyüğü yaklaşık 300 metrekaredir. Yani bakkal ve süpermarketler var. Haftada bir kerede çarşamba günleri halk pazarı kuruluyor. Ordada fazla çeşit olmaz. Elektronik, parfümeri, tekstil tarzı alışverişlerinizde en iyisi il merkezlerine tatillerde gidince yapmak. Bir kaç dükkan var onlarda fiyat açısından rakipsiz olunca anlayın artık…

Ulaşım
Sivrihisar’da ulaşım katır ve faytonlarla yapılır dermişim. Yok o kadar da geri değil tamı tamına 1 adet belediye otobüsü var. Eğer okullar kapalı ise otobüs çalışmaz yaya olarak yada şahsi aracınızla gideceksiniz. Otobüs sadece saat başı hareket eder mesai saati son servis yapılır 5′ ten sonra çalışmaz. Eğer sabah misafirliğe giderseniz dikkat edin de arabası olanlara gidin yoksa ya erken oturmaya son vereceksiniz yada ev sahibi sizi gece bırakacak. Trafik çok gelişmiştir her vatandaş saygı bilincini kaptığı için ilçede bir adet dahi trafik ışığı yoktur. Boşuna elektrik yakmasın diye sanırım, zaten uyan yok… Tabi ki parası olanlar için ticari taksiler var. Ha burada öğrenci 25 kr, tam ise 1TL otobüs fiyatı idi en son. Ve en son yolculuğumda şoförün tepesinde yolculuk ediyordum… Sırf bu yüzden sıkıntıya girdim ve kredi çekip araba aldım. Eskişehir, Ankara ve Afyona yakındır. Sıkılınca dört yoldan binin gidin.

İş Olanakları
Genelde yerli halk çiftçi, merkezde ise üretim yok sadece memura dayalı iş yerleri var. Küçük dükkanlar. Gençlerin çoğu yol boylarındaki dinlenme tesislerinde çalışırlar. Bir dönem bende atanmadan çalışmıştım. Her çeşit dükkandan bir tane vardır. Evde çocuk bakabilirsiniz, bayanlar genelde bunu yapıyor. Başkada etrafta fabrika olmadığı için işçi olarak oralarda çalışamazsınız. Mermer fabrikaları ve Hastavuk var unutmadan.

Konaklama
Sobalı ve kaloriferli evler var. Ortalama kaloriferli evler 250 ile 450 TL arasındadır. Sobalılar ise 100 ile 250 TL arasındadır. Öğrenciler içinse fazla yurt yok bulabilirlerse ev tutup kalmaları gerekir. Yurt sayısı yetersiz bence.

Spor
Sivrihisar’da 2 adet halı saha var. Bir tanesi üniversitenin, saati 50 TL. Eğer okulun öğrencisiyseniz 25 olur. Aynen öyle. Eskiden aynı fiyattı ama rekabet olmayınca durum böyle oldu. Bizlere de protesto edip gitmiyoruz. Bu saha geniş idi, diğer saha ise eski millet vekili Fahri KESKİN tarafından yapılan .ıç kadar yer. Keşke basketbol sahası yapsalardı burayı. Yerden yüksekliği 5 metre yok uzunluğu da 30 metre anca… Şut atmaz koşmaz iseniz vede en fazla 3 kişiden kadro kurarsanız gayet eğlenceli olur. Kafes futbolu aynen, sahanın üst kısmında ise file var. Bu sahada oynamak ise bedava yinede rağbet yok. 1 tanede Sivrihisar Sporun karşılaşmalarının ve bayramların yapıldığı çim saha var. Etrafında ise moloz yığınlar var koşu parkuru olsa iyi olurdu. İlçede kapalı spor salonu mevcut. Dağ tırmanışı yapmayı seviyorsanız süper olur.

Eğlence
Evden eşiniz ve çocuklarınızla birlikte çıktığınız zaman vakit geçireceğiniz bir mekan bulmanız çok zor. Çünkü böyle bir imkan yok. Eğlence ve çay bahçesi olarak sadece Askeri Gazino var. Ona da girmek için sürekli kimlik kartı vermek gerekiyor, eğer içeride bir etkinlik varsa girmeniz imkansız. Tamamen askeri kurallar geçerlidir. Bu yaz kapri giyerek girdiğim için dışarı çıkartıldım. Sakallarınız varsa oda olmaz. Eğer kahvehanelerden hoşlaşıyorsanız bolca var onlardan, çoluk çocuk okey oynarsanız olur. Artık dumansız hava sahası olduğu için sorun olmaz herhalde. Ama daha kırosuz hava sahası oluşmadı…Hani o mahallelerde hep bir park olur ya çocuklar eğlensin diye işte onlardan burada 2 tane var. Bir tanesi ilçenin tam girişinde, diğeri de ilçenin kayalarının dibinde. İkisi de bakımsız, aralarındaki mesafe yaya olarak en az 1 saatinizi alır ve yine ailenizle her zaman rahatça gideceğiniz ortam olmuyor. Hele güneş batınca burada hayat biter.

Sanayi
Allah sizi sanayiye düşürmesin. Bir arabamı yıkatayım adamlarda kazansın dedim tam 30 TL ye patladı. Daha da uğramam. Ne yedek parça neden tamir olanakları açısından hep problem yaşadım. İtina ile ilgilenme diye bir şey yok. Basit sizinde cesaret edip yapacağınız işleri hallediyorlar, ama işin içine parça falan giriyorsa ona bakamıyorlar.

Haaaaa…. Sivrihisar çok mu kötü bence sakinlik açısından iiii. Huzur evi gibi çok sakin. Para biriktirmek için iyi bir yer. Evden işe işten eve. Amacım ilçeyi tamamen kötülemek değil, ancak tamamen yatırımdan yoksun olarak bırakılan bu ilçenin bir an önce gelişmesi gerekiyor. Bunun içinde yanlış ve eksik olanları söylemek gerekiyor. Ağlamayan bebeye süt vermezler değilmi… Bilgi Paylaştıkça Büyür.

serdar erdogan - Sivrihisar'da Hayat
Not: Sivrihisar Kız meslek Lisesi Öğretmenlerinden Serdar Erdoğan geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu vefat etti. 29 Nisan 2018 – Allah rahmet eylesin.

***

Eylül 2009
Kaynak: serdarerdogan com tr sitesinden alıntıdır.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'da Hayat