Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar’da Muhtarlar Günü Kutlandı

19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ

Başbakanlık Makamının 19.10.2015 gün 11 sayılı genelgesi ile, bundan böyle her yıl 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak kutlanılması kararlaştırılmıştır.

Bu yıl 1. kutlanan Muhtarlar Günü için Sivrihisar Belediyesi Muhtarlıklar Müdürlüğü tarafından Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi.

muhtarlar gunu kutlama 2016 - Sivrihisar’da Muhtarlar Günü Kutlandı

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasını müteakip Sivrihisar Belediyesi Muhtarlıklar Müdürü Namık Yüzügüllü tarafından Atatürk büstüne çelenk koyuldu. Günün anlam ve önemi hakkında konuşan Sivrihisar Belediyesi Muhtarlıklar Müdürü Namık Yüzügüllü; Demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlarımız ve Muhtarlık müessesesi bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumlan arasında köprü vazifesi görmektedir. Yönetim anlayışımızda, vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır.

Osmanlının ilk kez 1829’un 19 Ekim’inde İstanbul’da başlattığı 1833’ten itibaren de Anadolu’daki mahalle ve köylerde uygulamaya koymuş olduğu muhtarlık sistemi, eski, köklü bir sistemdir. Mevcut yönetim sistemimiz içerisinde muhtarlıklar, yerel yönetimlerin çok önemli bir parçasıdır. Çünkü muhtarlarımız yerel yönetimlerin alt birimi olmaları sebebiyle aziz halkımıza çok yakın olup, onların sosyal hayatına birebir tanıklık etmektedirler. Elektrik, su, kanalizasyon gibi altyapı çalışmalarından düğün ve cenazeye kadar çok geniş bir yelpazede vatandaşın taleplerinin birinci muhatabı olan muhtarlarımız 50 binin üzerinde mevcudu olan devasa bir kurumsal yapıdır. Sorumlulukları altında bulunan mahallelerde muhtarlar “Devlettir” Devletin temsilcisidir. Dolayısıyla Devleti temsil etmekte olan muhtarlarımız, görev ciddiyetlerini daima en üst seviyede tutmak, halkla çok daha alakalı olmak, halkın sorun ve ihtiyaçlarını en kısa yoldan yetkili mercilere iletmek durumundadır. Muhtarlarımız, demokrasinin temel taşı olduklarını, Devlet – Vatandaş arasındaki köprüyü oluşturduklarını hiçbir zaman unutmamalıdır”.

Bu vesileyle tüm mahalle muhtarlarımızın “Muhtarlar Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyorum” dedi. Törene; Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Çekiç, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Necmettin Erbek, Daire Amirleri ve muhtarlar katıldı.

Haber – Foto : Oğuz EKİCİ

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar’da Muhtarlar Günü Kutlandı