Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar’da Tarih Ayağa Kalkıyor

BASINDA SİVRİHİSAR – 27 Ocak 2017 tarihli sabah.com.tr/de Sivrihisar ilgili yayınlanan haberler

Sivrihisar’da Tarih Ayağa Kalkıyor

Sivrihisar Belediyesinin Askeri Hastane projesi bitmek üzere. Yıkılmaya yüz tutmuş olan ve atıl bir durumda bulunan hastanenin restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Eski Askeri Hastane, bundan sonra çok amaçlı konferans salonu olarak hizmet verecek.

Sivrihisar Belediyesi tarihine sahip çıkmaya devam ediyor. 2014 yılında Tarihi Kentler Birliği, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında büyük ödülün sahibi olan Askeri Hastanenin projesi tamamlandı. Yıkılmaya yüz tutmuş olan ve atıl bir durumda bulunan hastane için restore çalışmalarında sona gelindi. Restorasyon çalışması sonrası ilçe büyük bir konferans salonuna kavuşacak. Eski Askeri Hastane için hazırlanan projede kongre, seminer, çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Sivrihisar ilçesi büyük bir kültür merkezine haline gelerek kültürel etkinliklerini tarihle iç içe yaşayacak.

BÜTÇESİ BİR MİLYON 900 BİN TL

Restorasyonu gerçekleştiren Kaan Restorasyon Müdürü Doğan Ünsal ilçeye kazandırılan kongre merkezi çalışmalarını SABAH’a anlattı: “2016 yılının Şubat ayında ihalesi yapılan ve 2016 Aralık ayında tamamlanan bu projenin toplam bütçesi bir milyon 900 bin TL civarındadır. Bu restorasyon ve onarım çalışması sonucunda Sivrihisar ilçemizde bulunan atıl halde olan tarihi binayı çok amaçlı konferans salonu olarak geri kazanmış olduk. Çalışmalarımız boyunca orijinal hiçbir detayına dokunmadan aslına uygun restorasyonu gerçekleştirdik. Yerden bağlantılı bir konstrüksiyon üzerine duvarlara dokunmadan salonu yaptık, çıkışı kolaylaştırmak amacıyla engelliler ve yaşlılar içinde tüm detayları ile düşünülmüş projeyi uyguladık. Bu yapılar son dönem Osmanlı yapılarıdır. Şimdi de bu alan içerisinde bulunan Sivrihisar eski Askerlik Şubesini kent müzesi haline getirmek için çalışmalara başladık. 2017 sonlarına doğru da bu binayı Kültür Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü denetimleri ve kontrolleriyle tamamlamayı planlıyoruz. Hastane binası önceden yangın geçirdiği için hasarlı durumdaydı. Sadece dört duvarı kalmıştı. Askerlik şubesi binasının ise fiziki durumu gayet iyi durumda olmasına rağmen restorasyon çalışmalarımız sonucu Kent müzesi haline gelecek, sonrasında yapılacak çevre düzenlemeleriyle birlikte ziyaretçilerine kapılarına açacak. Tarihimizi ve eserlerimizi seven bir firma olarak yeni işlerde de görevimizi en iyi şekilde yerine getireceğiz. Bu tarz yapılar bizim değerlerimiz ve bizler işimizin önemini biliyoruz. Bu doğrultuda ilerliyoruz. Girişimleri sonucu bölgeye böyle büyük değerleri kazandıran Eskişehir Valiliğine ve Sivrihisar Belediye başkanlığına herkesin teşekkür etmesi gerektiğine inanıyorum.”

İlçede Turizm Atağı Devam Ediyor

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ilçenin turizm hedeflerinin kendisine heyecan verdiğini söyledi. İlçenin turizm hedeflerinin kendisini heyecanlandırdığını belirten Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, “Sivrihisar’a gelenlerin mutlaka gezdikleri bir yer daha var. Kilisenin yanındaki açık hava müzesi” dedi. Bu alanın heykeltıraş Metin Yurdanur’un hazırladığı birbirinden güzel heykellerden oluştuğunu anlatan Yüzügüllü, “Atatürk’ün elinde Nutuk kitabının olduğu heykel de yer alıyor. Bu heykelleri yakın zamanda kilisenin yanındaki yolda sergilemeyi ve ışıklandırmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

10 AYDA GERİ KAZANDIK

Şoför Evleri Park Projesi ile de vatandaşlara nezih ve huzurlu bir ortam sağlandığını vurgulayan Yüzügüllü, şunları da söyledi: “Bu proje kapsamında oluşturulan Nasreddin Hoca Parkı da ilçe sakinlerinin güzel vakit geçirebileceği bir yer oldu. Çocuklar için yapılan park, Eskişehir’de en büyük park olma özelliğini taşıyor. Askeri Hastanemizi 10 ay gibi bir sürede tarihimizi yaşatarak kongre merkezi olarak geri kazandık. Şimdi sırada Kent Müzemiz var. Onu da mümkün olduğu en kısa sürede ilçemize gelen turistlerin sunumuna açacağız. Bu alandaki restorasyon ekibinde başta Kaan Restorasyon Şirket Müdürü Doğan Ünsal ve tüm arkadaşlara başarılı çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.”

Kaynak:www.sabah.com.tr/eskisehir-bolge

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar’da Tarih Ayağa Kalkıyor