Sivrihisar Haberleri Sportif Havacılık

Uçmayan Köy Kalmasın

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi yakınlarında bulunan Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’nin ‘Uçmayan Köy Kalmasın’ projesi kapsamında kadınlı-erkekli 70 kişi ücretsiz olarak uçağa bindirilip kısa süreli uçuş gerçekleştirildi.

Sivrihisar Sportif Havacılık Merkezinin sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlenen etkinliğe daha önce Sivrihisar İlçesine bağlı Yeniköy’de oturan aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 70 kişi katıldı. Daha önce hiç uçağa binmemiş olan Yeniköy sakinleri Cessna 172 tipi 3 kişilik, Ultralight tipi tek kişilik uçaklarla ve Md 500 tipi 3 kişilik helikopterle 15’er dakika süreyle uçma zevkini yaşadı.

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi proje görevlisi Işıl Görenoğlu, projeyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Uçmayan Köy Kalmasın adlı sosyal sorumluluk projemiz kapsamında Sivrihisar ilçesinin köylerinde hiç uçağa binmemiş olanları ücretsiz olarak uçuruyoruz. Projeye 7’den 70’e katılan oldu. Hiç uçağa binmemiş olan köy sakinlerini uçakla tanıştırıyoruz ve onlara uçma keyfini yaşatıyoruz. 70 kişi uçakla gezdirildi. Bu kişiler arasında korkanlar da oldu ama uçaktan herkesin mutlu bir şekilde indiğini gördük. Önümüzdeki günlerde de hava şartları müsait olduğu sürece diğer köylerden hiç uçağa binmemiş olanları projeye dahil edeceğiz. Biz, uçmayan köy kalmasın diyoruz.”

Yeniköy sakinlerinden evli 2 çocuk annesi Serpil Yüdar, ilk defa uçağa bindiğini belirterek, “Çok eğlendim, çok güzeldi. Böyle bir imkan tanındığı için havacılık merkezi yetkililerine çok teşekkür ediyoruz. Uçaktan köyümüzü izledim. Havada fotoğraf çekme ve selfie yapma imkanımız oldu. Uçağa bineceğim daha önce hiç aklıma gelmezdi. Buraya eşim ve çocuklarımla geldik” dedi.

Yeşilköy Muhtarı Hüseyin Sarıkaya da “3-5 sene önce burada bize uçağa bineceğimizi söyleselerdi inanmazdık. Bu proje ile köyümüzde uçağa binmeyen kalmadı diyebiliriz. Ancak bende biraz yükseklik korkusu var. Bu nedenle uçağa binmedim ve yerde kalmayı tercih ettim” diye konuştu.

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindeki Uluslararası Sportif Havacılık Merkezince yürütülen “Uçmayan Köy Kalmasın” projesi kapsamında 70 kişi, daha sportif uçaklarla ilk kez uçmanın heyecanını yaşadı.

Havacılık merkezi yakınlarındaki Ballıhisar ve Tekören mahallelerinde yaşayan 70 kişi, sportif uçakla havalanarak yaşadıkları toprakları yukarıdan görme imkanı buldu.

Projenin sorumlusu Işıl Görenoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, sosyal sorumluluk projesi olarak “Uçmayan Köy Kalmasın” etkinliği düzenlediklerini belirtti.

Söz konusu proje kapsamında ilçeye bağlı mahallelerde yaşayanları uçakla tanıştırdıklarını ifade eden Görenoğlu, “Bugüne kadar Yeşilköy’den 73, İstiklalbağından 135, Ballıhisar ve Tekören mahallelerinden de 70 kişi uçakla ilk kez havalanıp, köylerini yukarıdan görme fırsatı buldu.” diye konuştu.

Bedensel engelli Furkan Çalık da uçmanın keyfini yaşadı. Etkinliğin sonunda katılımcılara, “uçuş sertifikası” verildi.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Uçmayan Köy Kalmasın