Sportif Havacılık

Sivrihisar’dan Bir Yıldız Doğuyor

Babasını örnek alıp Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotu olan ve Sivrihisar’da yaptığı gösterilerle büyük ilgi çeken Semin Öztürk, Türk bayrağını yurt dışındaki gösteri ve yarışmalara katılarak dalgalandırmak istiyor.

semin ozturk sener muzede - Sivrihisar’dan Bir Yıldız Doğuyor

Sivrihisar ilçesinde Necati Artan Sportif Havacılık Tesislerinin kurulmasında öncülük eden akrobasi pilotu babası Ali İsmet Öztürk’ün yolundan giderek, akrobasi pilotu olan ve bugüne kadar 8 gösteri gerçekleştiren Semin Öztürk, yurt dışındaki etkinliklerde yer alarak Türk bayrağını dalgalandırmayı hedefliyor.

İLK UÇUŞUNU SİVRİHİSAR’DA YAPTI

Seyirci önündeki ilk uçuşunu 19 Eylül 2015’te Necati Artan Tesislerindeki hava gösterilerinde gerçekleştiren 26 yaşındaki Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akrobasi pilotu babası Ali İsmet Öztürk’ün kendisi 9 yaşındayken uçuşlara başladığını anımsattı. Babasının uçuşlarının ilgisini çektiğini anlatan Öztürk, “Ben de uçmak istiyordum. Bu uçaklarda paraşüt takma zorunluluğu var. Paraşüt bana olmadığı için üç yıl bekledim. Babamla ilk akrobasi gösterimi 12 yaşında gerçekleştirdim. Akrobasi serüvenim bu şekilde başladı.” diye konuştu.

8 GÖSTERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Öztürk, şöyle konuştu:”Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotu olmak bana gurur veriyor. Aynı zamanda büyük bir sorumluluk taşıyorum. Bu unvana layık olmaya çalışıyorum. Havada olmak güzel bir his. Kendimi gökyüzünde güçlü ve özgür hissediyorum. Bugüne kadar 8 gösteri gerçekleştirdim. 16-17 Eylül’deki Sivrihisar Hava Gösterileri’nde ikinci air şovumu sergileyeceğim. Bir gösteriye hazırlanmak için iki ay kamp dönemi oluyor. Uyku ve beslenme düzeni çok önemli. Profesyonel bir sporcunun şampiyonaya hazırlanması gibi düşünün. Akrobasi de bir motor sporu. Bu disiplin ve düzene alıştım.”

semin ozturk 1 - Sivrihisar’dan Bir Yıldız Doğuyor

“BABAM KADAR İYİ UÇMAK İSTİYORUM”

Öztürk, 360 beygir gücündeki “Pitts S2-B” uçağının çok güçlü bir motoru olduğunu vurguladı. Arkadaşlarının akrobasi pilotu olduğunu öğrendiklerinde inanamadıklarını kaydeden Öztürk, şunları kaydetti: “Öncelikle inanamıyorlar. Alıştıkça benimle uçmak istiyorlar. İçinde havacılık aşkı olan herkese akrobasiyi tavsiye ediyorum. Bundan sonra en büyük amacım, yurt dışında gösteri sunup, yarışmalarda bulunarak Türk bayrağını dalgalandırmak. Kendimi daha da geliştirmek istiyorum. Gökyüzünde babam kadar iyi uçmak istiyorum. Babam da gösteri uçağı olan Mor Menekşe’yi bana vermek istiyor. Kendimi hazır hissettiğimde Mor Menekşe ile uçacağım.”

BABA-KIZ BİRLİKTE UÇACAK

Ali İsmet Öztürk de kızının gökyüzünde yaptıklarını yerden izlemenin zor olduğunu belirterek, kızının gökte Türk kadınını temsil edip, uçmasının verdiği mutluluğu dile getirdi. Sivrihisar ilçesindeki Necati Artan Tesisleri’nde bu yıl düzenlenen 8 etkinlikte Semin’in gökyüzünde gösteri yaptığını anlatan Öztürk, “16-17 Eylül’de düzenlenecek Sivrihisar Hava Gösterilerinde de yerini alacak. Ben de gösteri yapacağım. Böylece kızımla aynı gösteride birlikte uçacağız.” diye konuştu.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar’dan Bir Yıldız Doğuyor