Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar’ı Dünyaya Tanıtacağız

Sivrihisar’ı Dünyaya Tanıtacağız! 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Sivrihisar Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Nasrettin Hocayı Anma Etkinlikleri ’ne katıldı.

sivrihisari dunyaya tanitacagiz - Sivrihisar'ı Dünyaya Tanıtacağız

Anma etkinliklerine, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamit Yüzügüllü, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ve siyasi parti il başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Bakan Eroğlu ile Avcı, ilk olarak Sivrihisar ilçesinde bulunan Nasrettin Hoca Kültür Parkı içerisinde bulunan Nasrettin Hoca ve kızı Fatıma Hatun’un temsili kabirlerini ziyaret edip dualar etti. Daha sonra parkta incelemelerde bulunan her iki Bakan, Nasrettin Hoca anıtının önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Bakan Eroğlu ve Avcı ardından park içerisine fidan dikimi yaptı.

Programın açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Nasrettin Hocanın deyimiyle ‘dünyanın merkezinde’ bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Nasrettin Hocanın filozof bir insan olduğunu aktaran Eroğlu, Nasrettin Hoca’nın bazı kıssalarını anlatarak sözlerine başladı. Nasrettin Hocanın Türk kültürüne katkısının büyük olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Sivrihisar’a 51 Milyon Tl’lik Yatırım

Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Sivrihisar’a birçok yatırım yaptıklarını anlatan Bakan Eroğlu, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Sivrihisar ilçesine Nasrettin Hoca Barajını inşa ettik. 7 bin 800 dekar arazi modern sulama sistemiyle sulanacak. DSİ’ye talimat verdim orada hem sulama hem de balıklandırma yapılacak. Sivrihisar’a 51 milyon liralık yatırım yaptık. İnşallah yapımı devam eden diğer tesislerimiz de en kısa sürede açılacak. Bunun dışında ağaçlandırma çalışmalarımız var. İnşallah Sivrihisar’ı yemyeşil yapacağız. Nasrettin Hoca anısına 3 bin sedir fidanı dağıtacağız” dedi.

Bakan Veysel Eroğlu, Nasrettin Hocanın eşeğe ters binişinden esinlenip, “Aman fidanları ters dikmeyin” ifadelerini kullandı.

Sivrihisar, Kültür Turizminin Çekim Merkezlerinden Biri Olmaya Çoktan Hak Kazanmış Bir Şehrimiz

Ardından konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı ise, Nasrettin Hocanın Anadolu hikmetinin en önemli temsilcilerinden birisi olduğunu ifade etti. Bakan Eroğlu’nun da vurguladığı gibi Nasrettin Hocayı mizah figürü olarak algılamanın çok yanlış ve haksız bir değerlendirme olacağını vurgulayan Avcı, “Nasrettin Hoca, kıssalarını fıkra olarak alsak da, aslında çok katmanlı derin hikmetler içeren ve öyle okunduğunda da gerçekten bize hayatın çok farklı yönlerini açan, kapılarını açan bir hazine. Dolayısıyla Nasrettin Hocayı üniversitelerimizin, düşünürlerimizin, yazarlarımızın bu gözle daha derinlemesine değerlendirmelerinde büyük fayda vardır.

Nasrettin Hoca’dan nerede söz açılsa ondan öğreneceğimiz bir şeyler var. Ben Belediye Başkanımız Hamit beye böyle bir etkinlik düzenlediği için, Nasrettin Hocamıza gösterdiği bu vefa için, Sivrihisar’a yaptığı katkılar için çok teşekkür ediyorum. Onun da söylediği gibi gerçekten Sivrihisar, her şeyiyle, tabiatıyla, kültürel zenginlikleriyle, vakıf eserleriyle ve insanıyla elbette kültür turizminin çekim merkezlerinden biri olmaya çoktan hak kazanmış bir şehrimiz. İnşallah önümüzdeki dönemde Sivrihisar’ımızın bütün bu özelliklerini el birliğiyle bütün Türkiye’ye ve bütün dünyaya tanıtma fırsatımız olur. Böylece Sivrihisar hak ettiği turizm cazibe merkezi olma unvanını bu vesileyle pekiştirmiş olur İnşallah” dedi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’ya da teşekkürlerini ileten Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gerçekten Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecinde ajans yönetim kurulu başkanı olarak sayın valimiz, sadece Sivrihisar’a değil, Eskişehir’in bütün ilçelerine, Eskişehir merkezde ve bütün ilçelerinde gerçekten çok kalıcı kültürel eserle imza attı. Sivrihisar da bunların arasında. Ben kendisine bu vesileyle bütün bu süreç boyunca, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği süreci boyunca devam eden süreçlerde Eskişehir’imize yaptığı hizmetler için, kazandırdığı zenginlikler için, değerler için hepinizin huzurunda bir kere daha çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamit Yüzügüllü tarafından Bakan Avcı’ya minyatür takdim edildi. Bakan Eroğlu’na ise Nasrettin Hoca minyatürünü Bakan Avcı hediye etti.

***

Eskişehir Sivrihisar Haberleri

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'ı Dünyaya Tanıtacağız