Hakıklar

Sivrihisar’ın Bekçileri

Bir bakarsınız şınşırak bağlarında, bir bakarsınız gavur bağlarında bağ bekçiliği yaparlardı. Bir bakarsınız gece tüm ilçenin gece bekçiliğini yaparak ilçenin asayişini sağlarlardı.

Sevdikleri insanı çok severler sevmediklerine de kin ve inatla yaklaşırlardı. Mehmet GÜNGÖR abi onlarla her karşılaştığında “ANA BABA AYRI ÖP ÖZ GARDAŞLARIM” diye selamlardı. Hakıklarda Mehmet abiye “ALOSMAN ABİ” derlerdi. Aslında adının Ali Osman değil de Mehmet olduğunu kendi adlarının Mehmet, Kemal, Hasan olduğunu bildikleri gibi bilirlerdi. Ama Mehmet abi onların yine de “ALOSMAN” abisiydi.

Tekerlekli Sandalye

Halkımızın sevgisini gören Mehmet artık bu insanlar için yaşamalıyım diyerek ve hastane personelinin de üstün bakımları sonucunda kısa sürede iyileşmeye başladı. Yatağa bağlı yaşamaktan hoşlanmayan Aşık Mehmet Kemal’e beni hastanenin tekerlekli sandalyesine bindir de gezdir der. Kemal tekerlekli sandalyede asansörü de kullanarak tüm katları gezdirir. Aşık çok mutludur. Bu moral iyileşme sürecini hızlandırır. Yine böyle bir gün Kemal’e “Sivrihisar havasını çok özledim beni az kapı dışından baktır, dışarı çıkar da güzelim Sivrihisar havasını koklayayım” der. Sivrihisar Devlet hastanesinin Acil Servis kapısından dışarı çıkarır. Önünde merdivenler, solunda ise sedye rampası vardır. Kemal’e beni şu rampadan yavaşça indir der. Kemal de yapma Mehmet yapma der. Mehmet tekrarlar yavaş yavaş Kemalim yavaş yavaş der. Kemal rampanın oraya tekerlekli sandalyeyi getirir. Yavaşça rampadan indireyim derken sandalyenin ve Mehmet’in ağırlığıyla tutamaz ve bırakmak zorunda kalır. Mehmet o hızla saatte “200 km sürat yapan BMW”gibi karşıdaki direğe geçirir. Direk eğilmiş, tekerlekli sandalye kırılmış, Aşığın sağı solu kanlar içinde kalmıştır. Yattığı yerden Kemal’e bildiği tüm küfürleri sıralamıştır.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'ın Bekçileri