Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Kurtuluş günleri şehir ve kasabaların düşman işgalinden kurtarılışının yıl dönümleri olarak kutlanan kendilerine has günlerdir. 1922 yılının zaferlerle dolu Ağustos ayından sonra Eylül ayı ilçemizin de içinde bulunduğu pek çok yerin kurtuluş vakti olmuştur. Sivrihisar açısından önemli bir gün de 20 Eylül’e rastlayan Sivrihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşudur.

Türk tarihinde önemli bir yere sahip Sivrihisar, düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünü kutladı. Tarihi ilçede kutlamalar Zaimağa Konağının ziyaret edilmesiyle başladı.

Bu değerli konak önünde yüzlerce genç bir araya gelirken, ellerde Türk bayrakları ile kurtuluşunun kutlamalarını başlattılar. Daha sonra AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı ve Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü kurtuluşun karelerinin yansıtıldığı sergiyi açtı. Sonrasında Mehmetçiğin o dönemlerdeki üniformalarını giyen atlıların öncülüğünde başlatılan kortej yürüyüşü, Mehteran eşliğinde Ulu Cami’nin yanında son buldu. Korteji burada Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak tarafından karşılanırken, ardından Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşının ardından protokol konuşmaları yapıldı.

İlk olarak konuşan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, tarihi azimle, fedakarlık ve kahramanlık mücadeleleri ile dolu Sivrihisarımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıl dönümünü birlik ve beraberlik içerisinde gurur ve coşku ile kutluyoruz.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde başlatılan Kurtuluş Savaşımızda her türlü imkansızlığa rağmen Yüce Türk Milletimiz, Bağımsızlığımız, Şanlı Bayrağımız, Ezanlarımız uğruna varını yoğunu ortaya koymuş, işgale boyun eğmemiş, özgürlük için ölmeyi yeğlemiştir. 97 yıl önce bugün Yunan ordusu tarafından kuşatılmış ilçemizi işgalden temizleyen ecdadımızla ne kadar övünsek azdır.

***

SİVRİHİSAR KURTULUŞUNU KUTLAYACAK

Sivrihisar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. Yıldönümü dolayısıyla 20 Eylül 2018 Perşembe günü kutlama töreni yapılacaktır. Törene tüm halkımız davetlidir.

TÖREN PROGRAMI

09:30 – Zaimağa Konağı Ziyareti / Kurtuluş Sergisi Açılışı

10:00 – Kortej Yürüyüşü Atlı Süvari Birliği Eşliğinde

10:30 – Tören Başlangıcı (Hükumet Meydanı) Mehteran – Halk Oyunları

Öğle Namazı Öncesi Ulu Camide Şehitlerimiz Anısına Kuran’ı Kerim Tilaveti ve Mevlit / Helva ikramı

20:00 – Ömer Faruk Bostan, Halk Konseri ve Havai Fişek Gösterileri (Sivrihisar Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)

Sivrihisar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. Yılı Kutlu Olsun.


96. YIL KUTLAMALARI -2017- Sivrihisar’ın Kurtuluşu Kutlanıyor

Sivrihisar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı.

20 Eylül 1921 Sivrihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı tören ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Saat 10.30’da başlayan törende Hükumet meydanındaki Atatürk anıtına çelenk konuldu. Tören sonunda halk oyunları ve mehteran gösterileri yapıldı.

Akşam saat 20.00’de Sivrihisar Açık Hava Heykel Müzesi alanında sanatçı Hasan Yılmaz’ın sahne aldığı halk konseri düzenlendi. Konser, KANAL 26’dan canlı olarak yayınlandı. Ayrıca havai fişek gösterisi yapıldı ve dilek balonları gökyüzüne bırakıldı. 20.09.2017

***

95. YIL KUTLAMALARI -2016-

Sivrihisar’ın 95. kurtuluş günü kutlamaları saat 10:00 da Hükumet Konağı önünde çelenk sunma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tören kutlamaları; protokol konuşmaları, halk oyunları ve Eskişehir Kültür Derneği Mehteran takımı gösterileri ile devam etti. Öğle namazından sonra da tarihi ulu camide tüm şehitlerimiz anısına mevlit okundu.

Kurtuluş etkinliği içerisinde İhsan Biçerli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Hüseyin Kılınç’ın konuşmasını takiben Fahri Keskin Fen Lisesi öğrencisi Berkay Altınsoy tarafından Sivrihisar şiiri okundu. Sivrihisar Prof. Dr. Mehmet Kaplan Ortaokulu folklor ekibi gösterisi coşku ile izlendi. 20.09.2016


94. YIL KUTLAMALARI -2015-

Sivrihisar ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yılı törenle kutlandı. Tören, Hükumet Konağı Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşu bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, törende yaptığı konuşmada, kurtuluşumuzu coşkuyla kutlamamız gereken bir günde bir yanımızın buruk olduğunu ifade ederek son dönemde yaşadığımız şehitlerimizi bir kez daha minnetle andı. 20.09.2015

***

Facebook Sayfa