Haber Arşivi

Sivrihisar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

SİVRİHİSAR’IN KURTULUŞUNUN 100. YILI COŞKU İLE KUTLANDI.

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında Belediyemiz tarafından hazırlanan kutlama programı kapsamında Milli mücadelede önemli bir yere sahip Zaimağa Konağı ziyaret edildi. 100. Yıl korteji ile devam eden kutlama programı Hükümet Meydanında gerçekleşen resmi tören ile devam etti. Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda açılış konuşmaları, halk oyunları gösterile ve mehteran takımı gösterileri sergilendi.

Gerçekleştirilen törende değerli Eskişehir Milletvekillerimiz Prof. Dr. Nabi AVCI, Metin Nurullah SAZAK, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet ATAÇ, Sivrihisar Kaymakamımız Hüseyin SAYIN, Garnizon Komutanımız Ali İNCİ ve ilçemizin değerli kurum amirleri ve çok sayıda vatandaşımız katılım sağlayarak, Sivrihisar’ımızın 100. Yıl coşkusuna ortak oldular. Hükümet Meydanında ki programın ardından Şehitlerimiz anısına Ulu Cami’de belediyemiz tarafından okutulan Mevlidi Şerif ve helva ikramımız ile program son buldu.

sivrihisar 100 yil - Sivrihisar'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

SİVRİHİSAR 99. KURTULUŞ YILINI  KUTLADI.

Sivrihisar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıldönümü dolayısıyla 20 Eylül 2020 Pazar günü kutlama mesajları yayınlandı.

sivrihisar 99. kurtulus yili - Sivrihisar'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Bu yıl virüs salgını nedeniyle geçen yılki gibi tören etkinlikleri yapılmadı.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, sosyal medya hesabında yayınladığı mesajında: “Güzel İlçemiz Sivrihisar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yılı Kutlu Olsun. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları Olmak Üzere Tüm Şehit ve Gazilerimizi Saygı, Rahmet ve Minnetle Anıyor, Sonsuz Şükranlarımı Sunuyorum.” dedi.

Sivrihisar’ın Düşman işgalinden Kurtuluşunun 99. Yılı Kutlu Olsun.

***

SİVRİHİSAR’IN 98. KURTULUŞ YILI COŞKUYLA KUTLANDI

sivrihisar 98 kutlama - Sivrihisar'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Sivrihisar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yıldönümü dolayısıyla 20 Eylül 2019 Cuma günü kutlama töreni yapıldı.

Kutlama programına Eski Bakanımız ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Sivrihisar Kaymakamı Alparslan Kılıç, Sivrihisar Hava Meydan Komutanı Ali İnci, Sivrihisar Belediye Bakanı Hamid Yüzügüllü ve çok sayıda protokol, vatandaş ve öğrenci katıldı.

98. yil kutlama - Sivrihisar'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Atatürk Anıtına çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’mızın okunmasını müteakip günün anlam ve önemi hakkında konuşan Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü “Ne mutlu ki bize Sivrihisar’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü birlik, beraberlik içerisinde gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Sivrihisar; vatanı, milleti ve bayrağı için gerektiğinde malını, gerektiğinde canını feda eden kahramanlar diyarıdır.

Prof. Dr. Nabi Avcı “Sivrihisar’ın kurtuluşu diğer kurtuluş törenlerinden farklı olarak ayrı bir özelliği var. Çünkü TBMM Hükümetinin Gazi Mustafa Kemal Paşa Başkanlığında Ankara dışında yapılan ilk ve tek toplantı Sivrihisar Zaimağa Konağında yapılmıştır. Dolayısıyla bu Sivrihisar’ın Kurtuluş Savaşı tarihimizdeki müstesna yerini de vurgulayan çok anlamlı bir örnektir. Ayrıca, Sivrihisar İstiklâl mücadelemize, milli mücadeleye sadece canlarıyla, kanlarıyla, Şehitleriyle, Gazileriyle değil aynı zamanda TBMM ordusuna bir uçak bağışlayarak da katılmıştır.

Belediye Başkanımız Hamid Yüzügüllü ‘nün girişimleriyle Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı beyle yaptığımız görüşmeler sonucunda Türk Hava Yolları filosuna katılacak ilk uçağa Sivrihisar isminin verileceğinin müjdesini buradan veriyorum, dedi.

98. yil mehter - Sivrihisar'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Milletvekili Sazak ve Kaymakam Kılıç’ın protokol konuşmalarını takiben halk oyunları ve Eskişehir Kültür Derneği Mehteran Takımı gösterisi coşku ile izlendi. “Kurtuluştan Kuruluşa Sivrihisar” fotoğraf sergisi gezildi. Cuma namazından önce restorasyonu tamamlanan Aziz Mahmud Hüdayi Cami dualar eşliğinde ibadete açıldı. Şehitlerimizin ruhuna Kur’an’ı Kerim Tilaveti ve Mevlit okundu. Namaz çıkışı vatandaşlara etli pilav ve helva ikramında bulunuldu. Akşam, Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi Alanında “Grup Gece Yolcuları” konseri ve havai fişek gösterisi düzenlendi.

***

SİVRİHİSAR’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLAMA PROGRAMI

09:30 Zaimağa Konağı Ziyareti

– Zaimağa Konağının Kurtuluş Savaşındaki Yeri Anlatısı
– Bayrak Töreni
– Atatürk Heykeli Önüne Karanfillerin Bırakılması
– Nutuk’ta Sivrihisar Dinletisi
– Kırmızı-Beyaz Balonların Gökyüzüne Bırakılması

10.00 Sivrihisar 98. Yıl Zafer Yürüyüşü

10:30 Resmi Tören ve Kutlama Programı (Hükümet Meydanı)

– Mehteran Takımı Gösterisi
– Halk Oyunları Gösterileri
– Fotoğraf Sergisi

12:30 Restorasyonu Tamamlanan Aziz Mahmud Hüdai Camisi İbadete Açılışı

Mevlidi Şerif – Cuma Namazı – Helva İkramı

20.00 Grup Gece Yolcuları Konseri

Havai Fişek Gösterileri

sivrihisarin kurtulusu 98. yili - Sivrihisar'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

20 EYLÜL 2019 SİVRİHİSAR'IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98.YILI KUTLU OLSUN…

Sivrihisar İşgale Boyun Eğmemiş, Özgürlük İçin Ölmeyi Yeğlemiş Kahramanlar Diyarıdır. Güzel Sivrihisar'ımızın #20Eylül Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yılını İlçemizde Coşku İle Kutluyoruz, 20 Eylül Cuma Günü Kahramanlar Diyarı Sivrihisar'da Buluşmak Dileğiyle…#20Eylül2019#HamidYüzügüllü#SivrihisarBelediyeBaşkanı#SivrihisarBelediyesi#İlçemizeDeğerKatıyoruz

Sivrihisar Belediyesi paylaştı: 13 Eylül 2019 Cuma

Video ve bilgiler Sivrihisar Belediyesi sayfasından alınmıştır.

Kurtuluş günleri şehir ve kasabaların düşman işgalinden kurtarılışının yıl dönümleri olarak kutlanan kendilerine has günlerdir. 1922 yılının zaferlerle dolu Ağustos ayından sonra Eylül ayı ilçemizin de içinde bulunduğu pek çok yerin kurtuluş vakti olmuştur. Sivrihisar açısından önemli bir gün de 20 Eylül’e rastlayan Sivrihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşudur.

ARŞİV

97. YIL KUTLAMALARI -2018-

Tarihi ilçede kutlamalar Zaimağa Konağının ziyaret edilmesiyle başladı. Konak önünde yüzlerce genç bir araya gelirken, ellerde Türk bayrakları ile kurtuluşunun kutlamalarını başlattılar. Daha sonra AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı ve Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü kurtuluşun karelerinin yansıtıldığı sergiyi açtı. Sonrasında Mehmetçiğin o dönemlerdeki üniformalarını giyen atlıların öncülüğünde başlatılan kortej yürüyüşü, Mehteran eşliğinde Ulu Cami’nin yanında son buldu. Korteji burada Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak tarafından karşılanırken, ardından Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşının ardından protokol konuşmaları yapıldı.

İlk olarak konuşan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, tarihi azimle, fedakarlık ve kahramanlık mücadeleleri ile dolu Sivrihisarımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıl dönümünü birlik ve beraberlik içerisinde gurur ve coşku ile kutluyoruz.

Kurtuluş Savaşında her türlü imkansızlığa rağmen Yüce Türk Milletimiz, Bağımsızlığımız, Şanlı Bayrağımız, Ezanlarımız uğruna varını yoğunu ortaya koymuş, işgale boyun eğmemiş, özgürlük için ölmeyi yeğlemiştir. 97 yıl önce bugün Yunan ordusu tarafından kuşatılmış ilçemizi işgalden temizleyen ecdadımızla ne kadar övünsek azdır.

TÖREN PROGRAMI

09:30 – Zaimağa Konağı Ziyareti / Kurtuluş Sergisi Açılışı
10:00 – Kortej Yürüyüşü Atlı Süvari Birliği Eşliğinde
10:30 – Tören Başlangıcı (Hükumet Meydanı) Mehteran – Halk Oyunları
Öğle Namazı Öncesi Ulu Camide Şehitlerimiz Anısına Kuran’ı Kerim Tilaveti ve Mevlit / Helva ikramı
20:00 – Ömer Faruk Bostan, Halk Konseri ve Havai Fişek Gösterileri (Sivrihisar Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)

Sivrihisar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. Yılı Kutlu Olsun.

96. YIL KUTLAMALARI -2017-

Sivrihisar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı.

20 Eylül 1921 Sivrihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı tören ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Saat 10.30’da başlayan törende Hükumet meydanındaki Atatürk anıtına çelenk konuldu. Tören sonunda halk oyunları ve mehteran gösterileri yapıldı.

Akşam saat 20.00’de Sivrihisar Açık Hava Heykel Müzesi alanında sanatçı Hasan Yılmaz’ın sahne aldığı halk konseri düzenlendi. Konser, KANAL 26’dan canlı olarak yayınlandı. Ayrıca havai fişek gösterisi yapıldı ve dilek balonları gökyüzüne bırakıldı. 20.09.2017

***

95. YIL KUTLAMALARI -2016-

Sivrihisar’ın 95. kurtuluş günü kutlamaları saat 10:00 da Hükumet Konağı önünde çelenk sunma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tören kutlamaları; protokol konuşmaları, halk oyunları ve Eskişehir Kültür Derneği Mehteran takımı gösterileri ile devam etti. Öğle namazından sonra da tarihi ulu camide tüm şehitlerimiz anısına mevlit okundu.

Kurtuluş etkinliği içerisinde İhsan Biçerli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Hüseyin Kılınç’ın konuşmasını takiben Fahri Keskin Fen Lisesi öğrencisi Berkay Altınsoy tarafından Sivrihisar şiiri okundu. Sivrihisar Prof. Dr. Mehmet Kaplan Ortaokulu folklor ekibi gösterisi coşku ile izlendi. 20.09.2016

95 kurtulus toren - Sivrihisar'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

94. YIL KUTLAMALARI -2015-

Sivrihisar ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yılı törenle kutlandı. Tören, Hükûmet Konağı Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşu bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, törende yaptığı konuşmada, kurtuluşumuzu coşkuyla kutlamamız gereken bir günde bir yanımızın buruk olduğunu ifade ederek son dönemde yaşadığımız şehitlerimizi bir kez daha minnetle andı. 20.09.2015

***

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı