Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar’ın Düşman işgalinden Kurtuluşunun 99. Yılı

SİVRİHİSAR’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN!

Sivrihisar’ın Kurtuluşunun 99. Yıl dönümü dolayısıyla 20 Eylül 2020 Pazar günü kutlama mesajları yayınlandı.

Bu yıl virüs salgını nedeniyle geçen yılki gibi tören etkinlikleri yapılmadı.

Sivrihisar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Naci Şakar, Sivrihisar’ın Yunan İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Tarih süresince pek çok medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivrihisar, Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden olma özelliği sonucu, Yönetim, Eğitim, Kültür, Askeri ve Sosyal yönden hep ilk sırada yer almıştır. İlk çağlarda Sivrihisar ve Çevresinin Trak asıllı bir kavmim yaşadığı tarihi kaynaklarda belirtilen yazılı ve belgeli bilgiler (M.Ö 1300-600) yıllarında buranın Etilerden başlayarak “Salipa” “Spalya” “Abnustula” “Justinapolis” “Sibrihisar” “Seferihisar” “Amuriye” “Mamuriye” ve “Sivrihisar” olarak tanınan tarih süresinde, 8 isimle anılan ilk yerleşim merkezi olarak bilinmektedir. Bu isimler Coğrafyada yaşayan Lidyalılar, Frigler, Hititler, Roma ve Bizans sonra, Selçuklar zamanında önemli bir askeri üst ve uç beyliği konumunda olduğu Eğitim, Kültür ve İmar alanında adeta eyalet merkezi gibi önem kazanmıştır.

Sivrihisar Osmanlı imparatorluğu döneminde Anadolu’nun en önemli, Eğitim, Kültür alanında ilim ve irfan merkezi konumunda altın çağını yaşamıştır. 17 Medresedeki ünleri sınırlarımızı aşan İrfaniye, Cafer-i Tayyar, Seyit Nurettin, Alemşah, Sefi Bey ve Aziziye medreselerde yetişenler devlete istikamet veren devlet adamları yanında, İlim, Bilim, Filozof, halk ve hak alimleriyle ün kazanmıştır. Aldıkları eğitimle pek çoğu dünya genelinde isim yapmış değerli büyüklerimiz YUNUS EMRE, NASREDDİN HOCA, SİNAN PAŞA, ŞEYH BABA YUSUF, AZİZ MAHMUT HÜDAİ, KARA HAYRETTİN PAŞA, PROF. MEHMET KAPLAN’la nedenli gururlansak hakkımızdır.

Fatih Sultan Mehmet Han tarafından döneminin ünlü Alimlerinden Nasreddin Hocanın torunu Hızır Bey Çelebi’den İstanbul’un Fethi için ne zaman, hareket edilmesi konusunda görüş ve fetvasını istemiştir. Fetihten sonra İstanbul’un ilk kadısı olma şerefine laik görülmüştür. 1875 yılında Sultan I. Abdulaziz döneminde, İstanbul’un kadısı Seyyıd Şeyh Osman Afif Hz. leride Sivrihisarlıdır.

1. Cihan Savaşı sonunda Anadolu’muz galip devletler tarafından işgal edilmeye başlanmış, 19 Mayıs 1919 da M. Kemal PAŞA’nın Samsuna çıkıp, kurtuluş meşalesini ateşlemesi ile başlayan, Ya İstiklal Ya Ölüm sloganı, yurdun dörtbir tarafında istilacılara karşı mukavemet hareketleri başlamış, 4 Eylül 1919 günü M. Kemal PAŞA ve vatansever kader arkadaşları Sivas’ta yapılan toplantılar sonucu Anadolu’nun her köşesinde yurdun işgalden kurtarılması için, öncelikle birlik ve beraberlik meşalesi olan MÜDAFAA-İ HUKUK cemiyetlerinin kurulması kararı alınmıştır. Sivas kongresinden 44 gün sonra 17 Ekim 1919 Cuma günü, Ankara Müftüsü RIFAT BÖREKÇİ Sivrihisar’a gelir. Varlığıyla onur duyduğumuz Anadolu’nun ahşap direkli en büyük camisi olan Ulu Cami’deki etkili ve muhteşem vaaz-ı sonunda, yüzlerce kişinin katıldığı toplantıda Anadolu’da ilk MÜDAFAA-İ HUKUK cemiyeti ilçe halkının temsilcilerinden 19 mütevelli heyet tarafından kurulmuştur.

Kurulan cemiyet kısa sürede, temin ettikleri çeşitli ihtiyaç maddelerini öncelikle, istilacılara karşı koyan Maraş, Antep, Urfa halkına ulaştırmışlardır. Kurtuluş savaşı süresince, gerek genelde gerekse Sivrihisar cephesinde düşmanla savaşanların yanında olmuş 6 Ocak 1920 de, Heyeti Temsiliye namına Mustafa Kemal tarafından onur belgesi verilmiştir.

15 Mayıs 1919 da İzmir’i işgalle başlayan, Yunanistan hızlı bir şekilde Anadolu işlerine ilerlemekte bu duruma Osmanlı devleti hiçbir şekilde tavır koyamıyor. Ancak bölge insanları, tüm imkansızlıklara karşı, düşmanla savaşmakta ve onların ilerlemesine engel olmaya çalışmaktalar. 23 Nisan 1920 de kurulan, Büyük Millet Meclisi öncelikle Anadolu’yu düşman İstilasına karşı koymak amacıyla, Mustafa Kemal ve Vatansever kader arkadaşlarıyla kısa sürede, Şanlı ordumuzun oluşması için olağanüstü çalışmalarda bulundular. Oluşan kahraman ordumuz 6 Ocak 1921 ve 1 Nisan 1921 tarihlerinde, düşmanı İnönü Savaşlarında, ilerlemelerini durdurup Ülkenin MAKUS talihi burada gerçekleştirilmiştir. 20 Temmuz 1921 de Eskişehir’in yunanlılar tarafından işgali sonucu, 16 Ağustos 1921 de (Kurban Bayramının ilk günü) düşman Sivrihisar’ımızı işgal etmiş. Kesilen kurbanlarımız en seri şekilde Sakarya Cephesindeki askerlerimize ulaştırılmıştır. Bu dönemde Belediye Başkanımız olan Hekimin Osman olağanüstü gayret ve çalışmaları sonucu tüm imkanlarımızla ordumuza destek olmuşlardır.

22 Ağustos 1921 ile 13 Eylül 1921 tarihleri arasında, 22 gün 22 gece süren Sakarya Savaşları sonucu, 14.7.1683 ikinci Viyana kuşatmasından sonraki tüm savaşlarda yenilen, Osmanlı imparatorluğu “238 yıl sonra ilk kez Kahraman ordumuz tüm imkansızlıklara rağmen kesin bir savaş ve zafer kazanmıştır. Düşmanı geri püskürten ordumuz 20 Eylül 1921 günü, 35 gün işgal altındaki Sivrihisar düşmandan kurtarılmış. Kurtuluş günü halk yeniden bayram sevinç ve çoşkusu ile Sivrihisar’ımızın düşman istilasının kurtuluşunu yaşamıştır. Sivrihisar cephesinde düşmana karşı savaşan ve üstün başarılar sağlayan, Büyük Millet Meclisi Hükümetinin, Diyarbakır Millet Vekili ve Nafia Vekili olan, 24-25 Mart 1922 de Sivrihisar Zaim Ağa konağındaki toplantıya katılan Fevzi Bey (pirinççizade) Sivrihisar cephesindeki başarısından dolayı, TBMM Hükümeti tarafından, kırmızı, yeşil şeridli istiklal madalyası ile onurlandırılmıştır. (Resmi gazete 6.6.1927 tarih 603 nolu karar)

Her tür ve en üstün övgüye laik kahraman ve fedakar Sivrihisar halkı kurtuluşundan, 7 gün sonra 27 Eylül 1921 de aralarında toplandıkları 4000 TL ile bir uçak alıp, şanlı ordumuza armağan etmişlerdir. Aynı halk, 1927 de 35 bin TL karşılığı 2. Bir uçak alıp 2.12.1927 de törenle ordumuza teslim edilmiştir.

Sakarya’da kazanılan zaferden sonra, Anadolu’yu işgal eden güçler (İngiltere, Fransa, İtalya) ateşkes çağrısı için görüşme yapmak istediler. TBMM teklifi değerlendirmek için Bakanlar kurulunu ilk kez Ankara dışında (Sivrihisar’da) yapılmasını uygun gördüler. 24-25 Mart 1922 tarihinde, 16 Bakandan oluşan kabinenin 11 bakanı Mareşal Fevzi Çakmak’ın başkanlığında, konuyu görüşürler. 25 Mart 1922 günü toplantıya Atatürk’de dahil olur. Alınan karar “istila güçleri Anadoluyu terk etmediği sürece ateşkes kabul edilmeyecektir.” Sonucu çıkmıştır. Karar Ankara’daki elçiliklere iletilir.

Atatürk bu toplantıda önemli bir tavır koyarak, ayakta ve hiddetli şekilde güney yönündeki Yunan komutanına, hitaben “Hacı iliadıs seni bu topraklara geldiğine pişman edeceğim” der.

29 Eylül 2013 tarihinde vefat eden, değerli tarih yazarımız eserleriyle, kurtuluş savaşı sonuçları hakkında adeta ders kitabı niteliğinde eserler bırakan, Türkiye sevdalısı Turgut ÖZAKMAN’ın “Şu Çılgın Türkler“ kitabında, Sakarya Savaşının gerçekleştiği mekanları, adım, adım gezerek, kaleme aldığını, günlerce süren gezi ve çalışmaları sonucu, ziyaretimizde kendisini kutlayıp, şükranlarımızı sunarken, nasıl ki Milli Şairimiz, Mehmet Akif Ersoy “Bu Millet için bir daha İstiklal Marşı yazılmasın” dediğini hatırlatıp, ÖZAKMAN’da inşallah “Şu Çılgın Türkler” tekrar kaleme alınmasın demişlerdi. Kendisine minnet ve şükranlarımızı duyarken Allah’tan rahmet dileriz.

Günümüzün Sivrihisar’ı ise; Özellikle eğitim konusunda örnek olacak nitelikte, okur yazar oranı % 100 olup okullaşma konusu tamamen giderilmiş, Nüfusunun 3/2 oranı öğrenci, öğretmen ve Eğitimle ilgili kişilerden oluşmaktadır. Okullarımızın eğitim ve öğretimdeki başarısı ciddi boyutlarda olup, her konuda il, bölge, yurt genelindeki başarıları yanında TUBİTAK’ın eğitimle ilgili tüm alanlardaki yarışmalarında dereceler kazanan okul ve öğrencilerimizin aldıkları başarıları bizleri sonsuz mutlu kılmaktadır. Ezelden buyana, özelikle okul yapımı yanında, okullarımızın ve ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin yanında olan Eğitimin önemine inanan hayırsever hemşerilerimizi candan kutlarız. Bizlere böylesine, aziz topraklarımızı armağan eden, mutlu ve güvenli yaşamamızı sağlayan değerli Şehitlerimizi, Gazilerimizi minnet ve saygıyla anarken, ruhları şad olsun deriz.

Evliyalar diyarı Sivrihisar’ımızın 99. Kurtuluş yılını kutlar esenlikler sunarız.”

SİVRİHİSAR EĞİTİM VAKFI YÖNETİM KURULU ADINA BAŞKAN NACİ ŞAKAR

***

Sivrihisar ilçemiz 12 Ağustos 1921- 20 Eylül 1921 tarihleri arasında Yunan işgali altında kalmıştır. Yunanlılar köyümüz Ballıhisar’dan çekilirken, tüm yörede olduğu gibi, halka büyük eziyet etmişlerdir.

Yunanlılar köyümüzden çekilirken Camide tutuklu bulunanların kapıyı kırarak dışarı çıkanları taramaları sonucu Büyükbabam İlhami Ünlüoğlu’nun ağabeyi Rıfat Efendi (1882-1921) şehit olmuştur. Büyükbabam İlhami Ünlüoğlu da (1886-1974) o gün yaralananlar arasındadır.

Bu ülke için canlarını veren tüm şehitlerimize ve vatan uğrunda mücadele eden tüm gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Prof. Dr. İlhami Ünlüoğlu

***

Bir gün önce de Gaziler günü kutlandı.

gaziler gunu - Sivrihisar'ın Düşman işgalinden Kurtuluşunun 99. Yılı

“19 Eylül Gaziler Günü” kutlama törenleri kapsamında İlçemizde Atatürk Anıtına çelenk konuldu, ardından gazilerimiz ve aileleri ile bir araya geldi.

***

Kahraman ve asil Sivrihisar halkı tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen, dişinden, tırnağından artırıp bir köşeye ayırdıkları kefen paralarını, anaların ördükleri çorap paralarını toplamış, o devrin parası ile 4.000 liraya bir uçak satın alıp kahraman ordumuza armağan etmiştir. Hediye edilen Breguet-14 tipi uçak, Kurtuluş Savaşı’nda önemli görevler yapmıştır.

Sivrihisar’ın Kurtuluş Bayramının 99. yıldönümü’nde kahraman ecdadımızı, şehit ve gazilerimizi bir kere daha minnet, şükran ve rahmetle yad ediyoruz. Ecdadımızla gurur duyuyoruz. Mekanları Cennet olsun.

Bu vesile ile Sivrihisar Uçağı anıt maketini ilçemize kazandıran OTDÜ’ ne ve tüm emeği geçenlere ilçemiz adına teşekkürler ederiz. Ayrıca, maketin yapılmasında büyük emekleri geçen merhum gazeteci yazar Şener Yılmaz’a ve hemşehrimiz merhum Prof. Dr. Nihat YÜZÜGÜLLÜ’ye Allah’tan rahmet dilerim.

Saygılarımla, Yaşar YURTDAŞ

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'ın Düşman işgalinden Kurtuluşunun 99. Yılı