Etkinliklerimiz Hakıklar

Sivrihisar’ın Gülleri Kitabı

Uzun yılların birikimi olan SİVRİHİSAR’IN GÜLLERİ HAKIK’LAR (AŞIKLAR) adlı kitabımı tamamlamış bulunmaktayım. Kitabımın imza günü 14 Şubat 2014 CUMA günü saat 17:30-20:00 saatleri arasında Zübeyde Hanım Kültür Merkezi (Subay Orduevi Arkası Eski Asri sineması) salonunda yapılacaktır. Tüm eş, dost, akraba ve hemşehrilerimi aileleri ile birlikte imza günüme bekliyorum. Beni yalnız bırakmayacağınıza inanıyor, saygılar sunuyorum. Necmi GÜNAY

* * *

ÖNSÖZ

Bu kitap, şimdilerde ergenlik dönemini yaşamakta olan gençlerimizin maalesef isimlerini bile bilmedikleri, ancak bir döneme damgalarını vurmuş olan nam-ı diğer “HAKIKLAR” hakkında yazılmış, hiç sıkılmadan ve elinizden düşürmeden bir solukta okuyabileceğiniz tarzda kurgulanmış bir eserdir.

Bu kitabın hazırlık aşamasında bulunma şansını, bir sosyal paylaşım sitesinde Necmi GÜNAY Bey ile tanışmam ve sohbet etmem esnasında yakaladım. Akademisyen olmam hasebiyle ikinci bir gözle kitabın incelenmesinin olası ve gözden kaçabilecek hataların düzeltilmesinde faydalı olacağını Necmi GÜNAY Bey ile paylaştım ve böyle bir eserin redakte işlemini seve seve yapabileceğimi teklif ettim. Teklifimin kabul edilmesiyle bir yandan redakte yaparken, öte yandan da çocukluk ve gençliğimde Hakıklarm yaşadığı olaylara tanık olduğum o günlere gidiverdim. Bana böylesi gurur verici bir fırsatı sunduğu için Necmi GÜNAY Bey’e teşekkür ediyorum.

Kimimizin aklına “bu kitap da nereden çıktı?” sorusu takılabilir. Hemen cevap vereyim. Küreselleşmenin tüm hızıyla yaşandığı ve manevi, kültürel, insani ve yerel değerlerimizi önemsizleştirip unutturmaya çalıştığı günümüzde bunun gibi ve devamı gelecek olan eserlere çok ihtiyacımız var.

Yoğun çalışma temposunun arasına böyle bir eseri sıkıştıran ve Sivrihisar’ımıza armağan eden Sayın Necmi GÜNAY’a teşekkür ediyor ve benzer çalışmaların devamının gelmesini temenni ediyorum. Doç. Dr. Levent GÖKDEMİR Malatya, 2014

* * *

Saygıdeğer Hemşerilerim, Değerli Okurlarım, bu kitapta sizlere hepimizin yakından tanıdığı memleketimizde yaşamış ve çok sevilmiş Âşıkları (Hakıklar) dilimin döndüğünce ve hafızamda kaldığınca anlatmaya çalıştım.

Amacım; Sivrihisar’ın bu sevimli İnsanlarını onurlandırıp onların ruhlarını şad etmek, eskiyi anmak, hafızalarda tatlı tebessümler bırakmak, onları yazarak ve ölümsüzleştirerek geleceğe taşımaktır.

Yazmaya başlarken nasıl olacak, bu insanlar hakkında bir sayfa bile yazamam derken, bir de baktım koskoca kitap oluverdi. Toplayabildiğim, anlatılanlardan dinlediğim ve kendi hafızamda kalanları yazarak bu insanları hem unutmamak ve unutturmamak, hem de bu insanlar hakkında kalıcı bir eser bırakmak istedim.

Bu eseri Nasrettin Hoca’nın mizahi anlayışı ve onun fıkraları gibi bize ilham ve ders vermesi açısından, hikâyesel formatta kurgulamaya çalıştım. Bu hikâyeler arasında okurun kafasında yaşama şansı olanlar bizle birlikte, layık olamayanlar da satırlarda yaşasın istedim.

Anlatmaya çalıştığım olayların hepsi gerçektir. İsmi geçen kişiler, olayları nakleden insanlar ve öte dünyaya göçmüş Sivrihisar’ın bilinen insanlarını olayların akışına göre bazen isimlerini değiştirerek vermek zorunda kaldım.

Hakıklar deyince herkesin anlatacağı mutlaka bir şeyler vardır. Halkımız onları öylesine benimsemiştir ki herkesin onlarla tatlı bir anısı ve sohbeti mutlaka olmuştur. Onları tanımayan yoktur. Bugüne kadar Âşıklarla ilgili herkes bir şeyler anlattı ama kaleme almak sanırım bana nasip oldu. Kendi hallerinde, hiç kimseye zararları olmayan, biraz da uyanık bu insanları ilçemin tüm insanları gibi ben de çok seviyorum.

Bu girişimime kadar yazar olmaya hiç özenmedim. Eğitimini de almadım. Hep “kâğıdı kirletmekten ve yazdığım yazıların içinde insan varsa onları incitmekten çekindim”. Hoşgörü penceresinden yansıyan, olaylardan yakalayabildiklerimi huzurlarınıza getirdim. Beni anlayacağınızı ümit ediyor, hoşgörünüze sığınıyorum. Sürç-i lisan edersem affola… Necmi GÜNAY

Kitap Yazıları >

imza1 - Sivrihisar'ın Gülleri Kitabı
imza2 - Sivrihisar'ın Gülleri Kitabı
imza3 - Sivrihisar'ın Gülleri Kitabı

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'ın Gülleri Kitabı