Ahmet Atmaca

Sivrihisar’ın Kaderi

Sivrihisar’ın Kaderi Böyle Olmamalı…

Sivrihisar ilçesi TÜRK’e yurt olandan bu yana çeşitli merhalelerden geçmiş, mübarek bir beldedir. Hacı Bayram-ı Veli Hz. ifadesi lie “Kırkların makamıdır” Bu makamların üzerinde oturan bizler, bu övgüye lâyık bir toplum olamadık!

Rahmetli Mehmet Akif Ersoy’un “Sahibi olmayan memleketin batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır” dizelerinde ifade ettiği gibi, bizler bu ilçeye sahip çıkamadık…

Cenab-ı Allah’ın verdiği nimetlerden, devletin verdiği imkanlardan yararlanamadık. Selçuklular dönemlerinde çok önemli şaheser hizmetlere ve eserlere sahip olmuşuz; Osmanlılar döneminin son yıllarına kadar da bu aksiyon sürmüştür…

Cumhuriyet’in ilk yıllarından sonra ise geriye gidiş başlamış ve devam etmektedir. Devletin verdiği her türlü hizmetlere karşı ayak uyduramayıp, şahsi menfaatlerin öne çıktığı bir ilçe olduk. Bu kısır döngü son senelerde su yüzüne çıktı.

Devlet tarafından yapılmış ve yarım bekleyen olayların birkaçını dile getirip, serzendiğim hususların ne kadar yerinde olduğunu vurgulamış olacağım…

1-Çardak Termal Tesislerini Eskişehir İl Özel İdaresinden alıp, Sivrihisar Belediyesine bir nimet kazandırdık. Keşke almasaydık da hamamın şimdiki hali perişanını görmeseydik! Emsali az bulunan bu eser üç yıl önce Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edildi. Müteahhit tesisleri yıktı, vurdu, kırdı,yüzüstü bırakıp gitti. Ne arayan var, ne soran!

2-Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sivrihisar’da değişime uğramamış beş Osmanlı evinin restorasyon ihalesini yaptı. İhaleyi alan müteahhit Aydoğan Altın’a ait evden başladı. Hepsini yarıda bırakıp gitti. Ne arayan var, ne soran!

3-Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kilise’yi restore ettirmek üzere ihale etti. Tamamlandı denemez. Birçok eksiği var. Ne arayan var, ne soran!

4-Kurşunlu Cami ’’Şeyh Baba Yusuf Cami) Vakıflarca restore edildi. Tamamlandı denilemez. Üstelik caminin ön kısmında bulunan beş asırlık Ünlü Veli Hamdi Baba ve üç sahabenin bulunduğu türbe bilinçsizce yıktırıldı… Ne yazık ki Sivrihisar ilgilileri bu yıkıma seyirci kaldı… Bu müteahhitlere restorasyon bitmiştir raporu veren yetkililerin vicdanları sızlamıyor mu ? Niçin hesap sorulmuyor ?

5-Şimdilerde ise Tarihi Ulu Cami, Vakıflarca restore ediliyor. Dört cephesinde yağmur suları duvara akıyor… Restorasyonun süresi uzatılmış. Ümit edelim ki bu restorasyon ötekilerin akıbetine uğramaz!

6-Son olarak Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi. Heryanı tarih ve kültür yapısı ile dolu Sivrihisar bu nimetten yararlanamadı.İki Selçuklu hamamı ile birkaç Osmanlı evinin restorasyonu iptal edildi…

Bir söz vardır “Kızılırmak hangi kanını sayayım” tabiri ile Sivrihisar’ın kaç kaybolmuş kanını sayayım. Zamanı geldi mi Sivrihisarlı olmakla övünürüz. Ama yapılacak hizmetleri elimizin tersiyle iter, kakarız…

Beyler!.. Başta Belediye ricalimiz olmak üzere, tüm Sivrihisarlıları, sivil ve resmi kuruluşlarımızı; bu ataletten, vurdum duymazlıktan kurtulmaya ve Sivrihisar’a sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Avcı avını kovalarsa yakalar. Yattığımız yerde av ayağımıza gelmez!..

Ahmet Bican ATMACA
Gazeteci – Yazar

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar’ın Kaderi