Hakıklar

Sivrihisar’ın Muhafızları

Mahallelerinde çok sevilirlerdi ve herkesin çocuklarını, evlerini korur, göz kulak olurlardı. Mahalleye yabancıları ve şüphelendikleri kişileri sokmazlardı. Mahallenin dışında ilçeye de çoğu zaman kendilerince göz kulak olurlardı. Mesela sevdikleri birinin arabasının başında sabaha kadar nöbet tutarlar, ertesi gün okulu gözetim altına alırlardı. Çarşıyı pazarı kolaçan eder, esnafın derdine ortak olurlardı. Herkese yardım etmek için koşarlardı.

İLK SEBZE VE KELEM DOLMASI

İlçeye yeni gelen sebze ve meyvelerden ilk tadan Hakıklar olurdu. Sebzeci esnafı ilk kelemi (lahana) ve ilk karpuzu bunlara verir, bunlar da doğruca eve giderek mevsimin ilk sebze ve meyvesini yerlerdi.

Zale Ana öldükten sonra yemek pişiremez oldular. Fakat hangi komşuları, hangi yemeği güzel yapar bilirlerdi. Esnafın onlara verdiği sebze, kıyma vs.yi komşularına götürür, ev sahibi de kendi tencerelerinde pişirir, Hakıklardan biri gelir ve getirdiği tencereye yemeği boşaltırdı. Yemek almaya gelen asla Mehmet olmazdı. Çünkü Âşık Mehmet çok gururlu ve utangaç biriydi. Yemekleri almaya genelde Hasan’ı, bazen de Kemal’i gönderirdi. Bu yıllarca devam etti. Komşularının onlara olan sevgisinden yıllarca aç kalmadan hayatlarını devam ettirdiler.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014
dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'ın Muhafızları