Makale ve Yazılar

Sivrihisarlılar Hız Kesmemeli

Sivrihisarlılar Hız Kesmemeli

Bazı kişiler veya kurumlar derinden çalışır. Sağa sola karışmadan sadece işlerini yaparlar. Böyle kurum ve kişilerin haberleri de gazetelerde veya televizyonlarda köşelere saklanır. Sadece bu haberleri iyi gazete okuyucuları görürler. Bu haberlerin kahramanlarının dertleri zaten medyada yer almak değil, iş yapmaktır.

Eskişehir’in şehir merkezine turist geliyor. Günü birlik turlarla da olsa, hafta sonları sokağa çıktığında Eskişehirliler yerli turistlerle karşılaşabiliyor. İlçelerimizdeki turizm potansiyeli ise henüz değerlendirilemiyor. Ancak, yakın zamanda Sivrihisar ve Seyitgazi, Han ilçelerimiz başta olmak üzere var olan turizm potansiyelinin değerlendirileceğine inanıyoruz.

SİVRİHİSAR İDDİALI

Eskişehir’in Odunpazarı bölgesindeki tarihi evleri konuşurken, bu tarihi evlerden belki de 100 kat daha tarihi öneme sahip Sivrihisar evlerini konuşmuyoruz. Sivrihisar’daki önemli tarihi yapılar Ulucami, Kilise başta olmak üzere Ballıhisar’dan söz edenimiz çok az olduğunu görüyoruz. Sivrihisar’ın bu dönem belediye başkanlığı görevini ilçe halkının desteği ile üstlenen Hamid Yüzügüllü ciddi çalışmalar yapıyor. Tarihi eserlerin korunmasında ve geliştirilmesinde önemli görev yapan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu müdürü Süleyman Ekşi’nin de Sivrihisarlı olması bir şans olarak karşımıza çıkıyor.

Kurulun müdürü Süleyman Ekşi, çeşitli üniversitelerdeki akademisyenlerden oluşan kurul üyeleri ile birlikte Sivrihisar ilçemizi ziyaret etti. Belediye Başkanı Yüzügüllü, Ekşi ve kurul üyelerine ilçede başlatılan sokak iyileştirmeleri, saat kulesi, kilise, Ulucami başta olmak üzere pek çok tarihi yerini gösterdi. Restorasyonu başarı ile yapılan eserler kadar yapılamayanları da kurul üyelerine göstererek desteklerini istedi.

Başta Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı’nın, kurulun destekleri ile Sivrihisar yakın gelecekte bir turizm kenti olacaktır. Başkan Yüzügüllü, turizm konusundaki çalışmalarla ilgili sorulara şu yanıtı veriyor: “İlçemiz her döneme ait mimari eserleri ile kültürel açıdan zengin turizm potansiyeline sahip olmuştur. Bizde ilçemizi cazibe merkezi yapmaya çalışıyoruz.”

Kısacası, Sivrihisarlılar ilçelerini turizm merkezi haline getirmek için yaptıkları çalışmaları hızlandırdı. Bu işten ise ilçe halkı daha da zenginleşerek çıkacaktır.

basin haberleri - Sivrihisarlılar Hız Kesmemeli
Makale – 20 Ocak 2017
CAN HACIOĞLU
2 Eylül Gazetesi

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisarlılar Hız Kesmemeli