Sivrihisar Haberleri

Sivrihisarlı Kadınlarımız

SİVRİHİSAR BELEDİYESİNDEN KADINLARA BÜYÜK DESTEK! EV HANIMLIĞINDAN KÜLTÜREL MİRAS TAŞIYICILIĞINA…

Sivrihisarli bayanlar - Sivrihisarlı Kadınlarımız

Sivrihisarlı Kadınlarımız Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılığı Unvanını Aldı!

Belediye tarafından açılan sanat atölyelerinde eğitim alarak ustalaşan bayanlar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras taşıyıcısı oldular.

Sivrihisarlı Bayanlara Büyük Destek

Sivrihisar Atölyelerinde sürdürülebilirliği ön plana çıkartmak adına yapılan çalışmalarda bayanlara sadece eğitim değil, hem aile bütçelerine katkı sağlamaları açısından imkan sağlanıyor, hem de mesleğin devamlılığını sağlayabilmeleri adına Sanatçı Kartı almaları konusunda da çalışmalar yapılarak Sivrihisar Belediyesi tarafından destekleniyorlar.

5000 ustanın başvuru yaptığı Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarını Değerlendirme Kurulu, bu yıl 606 ustaya “Sanatçı Tanıtma Kartı” verilmesini kararlaştırdı.

Tanıtma kartı sahibi sanatçılar, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen sergi, festival ve kültür günleri gibi etkinliklere gönderilerek destekleniyor, böylelikle geleneksel sanatların tanıtılması sağlanıyor.

Sivrihisar’ın geleneklerini sergileyen 3 usta öğretici de ev hanımlığından çıkarak Sivrihisar Belediyesi tarafından açılan kurslarda aldıkları eğitimlerle önce ustalığa ardından da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları “Sanatçı Tanıtma Kartı” almaya hak kazandılar.

Sivrihisar Belediyesi tarafından açılan Sanat Atölyelerinde eğitim veren Saliha Demiral, Nesrin Genç ve Zeynep Duralı’da Sanatçı Tanıtma Kartı almaya hak kazanarak Sivrihisar’ın gururu oldular.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü tarafından belediye bünyesinde açılan “Sanat Atölyeleri” kurslarında bayanlara dokunan ve onları evlerinden çıkartarak yeni meslekler edinmesini sağlamak ve ev ekonomilerine katkı sağlamalarını hedefleyen Başkan Yüzügüllü, açtığı Sanat Atölyelerinde bayanların başarısıyla gururlandı.

Kültür Bakanlığı tarafından Sanatçı Tanıtım Kartı almaya hak kazanan Doll Art bebek Ustası Saliha Demiral, Kilim Dokuma Ustası Zeynep Duralı ve Flografi Ustası Nesrin Genç, Sivrihisar Belediyesi Sanat Atölyelerinin gururları oldular.

Usta öğreticiler elde ettikleri bu başarıda kendilerine destek veren ve imkan sağlayan Başkan Hamid Yüzügüllü’ye de teşekkür ettiler.

Başkan Hamid Yüzügüllü “Hocalarımızı tebrik ediyorum. Bizler demek ki burada iyi işler yapıyoruz ki meyvelerini topluyoruz. Hocalarımız Kültür Bakanlığı tarafından Sanatçı Tanıtım Kartı almaya hak kazandılar. Amacımız Sivrihisar’dan daha çok bu belgeyi alan bayanlarımızı ustalarımızı çıkartmak” dedi.

Sivrihisarli Kadinlarimiz - Sivrihisarlı Kadınlarımız

Şahin Gökdere: Şunu samimiyetle söyleyebilirim ki; bizim Sivrihisarlı kadınlarımız hem hamarat, hem tutumlu, hem de çok çalışkan ve beceriklidirler. Kadınlarımız eskilerini bile tamir eder atmaz, veya hediye eder mutlaka değerlendirirlerdi.

İktisada riayet eden fakra düşmez. (ata sözü) Ayrıca dedelerimizden duyduklarım da Sivrihisarlı gençlerimizden asker, polis, bekçi, gardiyan ve memur alımlarında vatansever, ahlaklı kişiler olduğundan tercih ediliyorlarmış.

Bu topraklara hizmet ehli olan şahsiyetleri, dünyada ses getiren ünlülerimizi bu topraklarımızın anaları doğurdu ve yetiştirdi. Tarihimizi bilirsek çok şeyler anlarız dersler çıkarırız…

Ne mutlu bizlere mayamız sağlam, özümüz peygamber ahlakıyla terbiyeli tertemiz, kökümüz sağlam çalışkanız, tutumluyuz. Selçuklunun öncü birliklerinin akıncılar kolundan gelip Sivrihisar’ımıza yerleşenlerin ilkleriyiz biz.

Burası vatanseverlerin, şehitlerin toprağı Sahabelerin, alimlerin, müminlerin diyarı atalarımın kutsal mirası emanettir bizlere ne mutlu Sivrihisarlıyız.

***

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisarlı Kadınlarımız