Sivrihisar Haberleri

Sivrihisarlı Şair Yasemin Özyurt

BAYAN ŞAİRDEN ŞİİR DOLUSU KİTAP

esyoder - Sivrihisarlı Şair Yasemin Özyurt

Sivrihisarlı şair Yasemin Özyurt’un yazdığı şiir kitapları, Eskişehirli Şairler, Yazarlar, Ozanlar Derneği (EŞYODER) binasında tanıtıldı.

Şair Yasemin Özyurt’un yazmış olduğu Alem İçinde Alem, Hazan Vakti ve Gri Geceler adlı şiir kitapları yayınlandı. Özyurt’un biyografisi, şairlik hayatı ve eserlerinin tanıtılması, sanatçıyı duygulandırdı. 

Eskişehir Şairler Yazarlar Ozanlar Derneği (EŞYODER) Başkanı Şair Ertuğrul Şakar da, şair Yasemin Özyurt’un derneklerine üye şair olduğunu belirterek yaptığı açıklamada, “Şair Yasemin Özyurt’un şiirleri, çok uzun olmayan ve dört kıtayı geçmeyen tadımlık sözcüklerle doludur. Şiirleri hece vezni ve dörtlük ağırlıklıdır. Görsellik ve renk ön plandadır. Allah ve peygamberlik sevgisi, yüreğinden hiç eksik olmaz. Büyük parkları ve yeşilliği sever. Akvaryumdaki balıkların özgür olmasını ister.

Şairimiz tabiat ve doğa aşığıdır. Şiirleri, sembolizmin etkisindedir. Şair, şiir yazarken gecelere sığınır. Şiirlerinin çoğunu, geceleri gelen ilhamla yazar. Şiirlerinin birçoğu; tabiat güzelliğinin, yeşilliğinin ürünüdür. Şairin kalbi ilahi bir sevgi çanağıdır. Bazen parka çıkar, tabiat içerisinde düşünmeyi ve şiir yazmayı sever” ifadelerini kullandı.

Şiir, anlatılamayan duyguların, düşüncelerin, hayallerin anlamlı kelimelere dökülerek güzellik bulmasıdır. Benim için artık, nefes almak kadar önemli olan şiir yazmak, hayatın gayelerinden birisi oldu. İlk şiir kitabımın hazırlanmasında Eskişehir Şairler Derneğine mensup şairlerden çok yakın ilgi ve destek gördüm. Duygularımı şiir severlerle paylaşmaktan dolayı mutluluk duyacağım. Şair Yasemin Özyurt yeni eserlerinden oluşacak bir kitap daha hazırlayacağını da sözlerine ekledi.

Şair Özyurt, şiir yazmaya küçük yaşlarda başladığını belirterek; “1967 yılında Eskişehir iline bağlı Sivrihisar ilçesinde doğdum. Şiire ortaokul yıllarımda hobi olarak başladım. Bu hobi zamanla bende bir tutku halini aldı. Bunda Eskişehirli şairleri tanımam ve demeğe üye olmamın büyük önemi vardır. Şiirlerimde hece ölçüsünü kullandım. Şiirlerimi, insanlardan, doğadan, hayvanlardan, parklardan, çocuklardan ilham alarak yazdım” dedi.

* * *


BAŞKADIR ŞAİRİN DÜNYASI

Hayaller gizlenir sözlerde,
Başkadır şairin dünyası
Şiirler canlanır özlerde,
Başkadır şairin dünyası.

Güzeli aşıkla uçurur,
Gazeli rüzgarla savurur,
Hayali arzuyla kavurur
Başkadır şairin dünyası

İnsanı kucaklar severek,
Sevgiyi gösterir öperek,
Umuda yolcudur gülerek
Başkadır şairin dünyası.

Şairler hayalde koşarken,
Sevgiler güllerle coşarken,
Şiirler dillerde yaşarken,
Başkadır şairin dünyası

ŞAİRİM BEN

Gözden dökülünce yaşlar hüzünle,
Anılar yakar kavurur hazanla,
Şairim ben, saf sevgiyi arayan,
Çırpınırım çaresizce hüsranla.

Güneşte yaşama sevinci bulan,
Bir dost arayarak kapılar çalan,
Şairim ben saf yüreği arayan,
Ayyaş misali hayallere dalan.

Anka kuşu gibi külünden doğan,
Umut çiçeğinden yeniden doğan,
Şairim ben saf dünyayı arayan,
Kalplere akan sevgilerle doğan.

* * *

SUNUŞ

Bilindiği gibi bugüne dek şiirin tanımı yapılamamıştır. Şiirle uğraşan her şair kendine göre bir tanım yapmıştır. Bunların içerisinde basit ve karmaşık olanlar olduğu gibi, çok güzellen de vardır. Rahmetli Ahmet Tufan ŞENTÜRK’ ün ‘ ‘Şiirin anası aşk, babası ızdıraptın’ ‘dediği gibi…

Şiirin tanımının kesinleşmemesine rağmen,şairin tanımında hiç güçlük çekilmemiştir,” Şiir yazan kişiye şair denir”denilmiş, geçilmiştir. İşte şiir yazan , şiire gönül veren şairlerimizden biriside sayın Yasemin ÖZYURT’ tun

Sevgili ÖZYURT bu yapıtıyla Eskişehir’de bulunan kadın şairlerden Sayın Rabia BARIŞ, Say m Meryem SEVİN (rahmetli),Sayın Şadiye ÖZKIR, Sayın Fevziye ŞEN,Sayın Ayşe YAMAÇ ÇEKİÇ,Sayın Zehra ÇAM,Sayın Sevgi DOĞAN,Sayın Cemile EREN, Sayın Nevin ULUSÜTÇÜ, Sayın Nurşen ŞEN, Sayın Funda AYTÖRE, Sayın Emine DEMİRHAN gibi şaireler kervanına katılmıştır.

Yine bilindiği gibi şiir yazma bir yetenek işidir. Tanrı bu yeteneği size vermişse şiir de yazarsınız, şair de olursunuz. Şiir karşılaşılan olaylar ve benzeri şeyler neticesinde duyguların söz haline getirilmesidir. Bu etkilenme ve duygulanma işi kişiden kişiye değişir. Bir bakarsınız ağlayan bir çocuk sizi etkiler,bir bakarsınız baharda açan çiçekler size dünyanın en güzel gülücüklerini yollar. Şiir bunun gibi bir şeydir işte… Görüldüğü gibi şiiri tarif etmek öyle kolay değildir. Şiirin tanımı yapılırken her sözcük üzerinde uzun uzun düşünülmesi gerekir…

Sevgili Yasemin geç kalmakla birlikte bu yeteneğini gün yüzüne çıkarma cesaretini ve çalışmasını gösteren nadir şairlerden birisidir. Bu cümleden olarak hemen şu düşüncemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki: Çok sayıda yetenekli insan yeteneği doğrultusunda eser hazırlamış, fakat çeşitli nedenlerle yayımlama olanağı bulamamıştır. Onun için bunların arasında ben Sayın ÖZYURT u şanslı sayıyorum…

Ayrıca ,şiir ,bir duygu işi olduğu gibi bir imge işidir de. İşte Sevgili Yasemin’in benim bu duygularımı pekiştiren “Bahar Gelince”isimli şiirinden bir dörtlük.

Tomurcuklandı çiçek, açtı ağaçlar,
Güneş ışığını doğaya verince.
Göz kırpar çiçeği görünce bulutlar,
Yeşillendi bahçeler bahar gelince.

Sevgili okurlar, şairi, şiirimize bir eser kazandırması nedeniyle candan kutluyor, her mısrasında kendinizi bulacağınızı sandığım bu eseri okumanızı diliyor, hem şaire hem sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum…

Muharrem KUBAT
Eğitimci- Şair

widget logo - Sivrihisarlı Şair Yasemin Özyurt
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisarlı Şair Yasemin Özyurt