DERNEK

Sivrihisarlılar Yeniden Oluşum Başlattılar

SİVRİHİSARLILAR KENARA ÇEKİLMİŞTİ “YENİDEN OLUŞUM” BAŞLATTILAR !

Sivrihisar Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Arslan yeni yönetim kurulu ile birlikte bir açıklama yaptı. Yeni görev alan ekip gelecek süreçte epey isminden söz ettirecek. Sivrihisarlılar deyince elbette “okumuş insan gücü” akla gelir. Yetişmiş insan kalitesi ile çok önemli bir lobi olacak olan Sivrihisarlılarda bu durum son yıllarda biraz irtifa kaybetti. Ancak yeniden bir filizlenme olduğu aşikar…

Şu anda siyaset içinde Sivrihisarlıların etkinliği oldukça azaldı. İktidar partisi AK Parti’de bu çok belirgin görülüyor. 22. Dönem Milletvekili Fahri Keskin’den sonra partide ne vekillik ne de yönetim kademesinde yeterli temsil olmadı. CHP’de ise bu durum yeni yeni hareketleniyor. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’tan sonra CHP’nin İl Başkanı Sinan Özkar da Sivrihisarlı lobisinin önemli isimleri olmaya başladı. MHP içerisinde de Sivrihisarlı izini göremiyorsunuz. Hal böyle olunca ilçenin sesini duyurmak için yeni bir hamle gerekiyordu. İşte bunu da Sivrihisar Eğitim Vakfı Başkanı Naci Şakar ve Sivrihisarlılar Derneği Başkanı İsmail Arslan ve yapıyor.

Başta da söylediğim gibi Sivrihisar bir medeniyet noktasıdır. Hititler’den Milli Mücadeleye kadar çok önemli bir medeniyet merkezi olan Sivrihisar’ın tarihini yazmaya kalksam yetmez. İlçedeki tarihi değerlerin her birisi bir kitap olacak kadar derin ve anlamlıdır. Böylesi köklü bir tarihi ve yetişmiş insan gücü olan Sivrihisarlılar bugün kent yönetiminde yeterince söz sahibi değil.

Sivrihisarlılar Derneği Başkanı İsmail Arslan Eskişehir’de 150 bin Sivrihisarlı olduğunu söylüyor. Ardından ekliyor; “Sivrihisarımızın by-pass edilerek Beylikova üzerinden Bursa ya ulaşımı sağlayacak otoyol yapılmasına karşıyız. Bu çalışmanın turizm ve ulaşım açısından gelecek vaat eden ilçemizin ve ilimizin gelişimine zarar vereceği düşüncesindeyiz. Bu projenin mutlaka Sivrihisar’ı kapsayacak biçimde gözden geçirilmesini Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden talep etmekteyiz.”

Evet bu sesin daha güçlü duyulması için Sivrihisarlılar siyasette, yerel yönetimde daha aktif olmalı. Onlar olmayınca Eskişehir’in siyasetini başkaları şekillendiriyor. Arslan’ın bu çıkışı “yeniden bir diriliş olsun” diyorum… 20.02.2016

Şehir Gazetesi

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisarlılar Yeniden Oluşum Başlattılar