Akif Yaşar Yurtdaş Sivrihisar Spor

Sivrihisar’da Spor

sivrihisarspor efsane takimi 2 - Sivrihisar'da Spor

– SİVRİHİSARSPOR KULÜBÜ TARİHÇESİ –

Sivrihisar’da spor’un gelişimine kısaca değinelim; Sivrihisar’da 1946 yılında futbola başlayan ilgi, 1950 ve sonraki yıllarda artarak devam eder. ‘Yunusemre Futbol Takımı’ Sivrihisar’da kurulan ilk takımdır. Daha sonra, ‘Çelikspor Futbol Takımı’ kurulur, merhum Hamdi Potoğlu uzun yıllar Çelikspor ‘un başkanlığını yapmıştır, Ecz. İlhan Ertürk’de Çelikspor’un bir dönem başkanlığını yapmıştır. Yunusemrespor ve Çelikspor takımlarının gerek kendi aralarında ve gerekse dış sahalarda yaptıkları futbol karşılaşmaları Sivrihisar’da futbola olan ilgi, sevgiyi daha da artırmıştır.

O yıllarda, özellikle ortaokul öğretmeni Hüseyin Avni Bum’un gayretleri ile Sivrihisar’da futbola duyulan ilgi doruk noktasına ulaşmıştır. Nihayet, 1972 yılına gelindiğinde, sarı, lacivert renkleri ile Sivrihisarspor Kulübü kuruluyor ve tüm branşlarda spor çalışmaları tek çatı altında toplanıyor. Mehmet Çini, o günleri ve o günlerde çekilen zorlukları, “Formalarımız yoktu, arkadaşlardan 7’şer lira topladık sarı, lacivert çubuklu formalarımızı yaptırdık, kale direklerimiz de yoktu, onları da bir inşaattan temin ettik.” ifadeleri ile anlatır.

Sivrihisarspor Kulübü’nün kurucu üyeleri arasında; Orhan Çam, Oktay Ayvaz, Lütfi Çağlar, Halil Böcü, Yalçın Yalnız, Orhan Sığın ve Şemsettin Belikırık’ın yer aldığını görüyoruz. O dönemde takımın kaptanı Abdullah Anar’dır. Adı geçen kurucu üyelerin ve takım kaptanı Abdullah Anar’ın gayretli çalışmaları ile takımın güçlü temelleri atılıyor. 1974 yılına gelindiğinde kulüp başkanlığı görevini Av. İbrahim Demirkol alıyor. Kulüp, 1976 yılında Eskişehir Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nce tescil edilerek, federe hale gelmiş ve ‘2. Amatör Küme’ de yer alarak, (o yıllarda nizami sahası olmadığı için) deplasman maçları ile zaferden, zafere koşmuş küme, kupa şampiyonlukları kazanmıştır.

Özellikle, İbrahim Demirkol’un kulüp başkanı ve merhum Avni Dizman’ın da takım kaptanı olarak Sivrihisarspor’u devir aldıkları 1974 yılından sonra, takım başarıları ile zirve yapmış, ve şampiyonluklar kazanılmıştır. Bu arada, Sivrihisarspor Genç Futbol Takımı da başarılara imza atarak, 1980 yılı Eskişehir Genç Takımlar turnuvasında şampiyonluk kazanmıştır.

Sivrihisarspor kurucu üyeleri arasında yer alan Erhan Eroğlu’nun da takımın Futbol Federasyonu tarafında amatör kümede yer almasında ve 1990 yılında da kulübün tüm branşlarda yer almasında önemli katkıları olmuştur.

Sivrihisarspor’un 1991 yılında şampiyon olan kadrosunda, Dr Özcan, Cafer Hoca, Şenol Öz, Haluk Küçük. Mehmet Çini, Niyazi Koca, Mehmet Kuzu, Kadir Danış, Murat Tozbay, Özcan Özmen, Alpay, Alaattin Altıntaş, Ömer Akyol, Göktepeli Osman ve Hasan, Mustafa Geneci ve Muaffak Uludağ yer alıyordu.

Sivrihisarspor kulübünün yetiştirdiği, Mehmet Çini, Avni Dizman, Haluk Küçük (Tatar Haluk), Coşkun, Hüsamettin Köseoğlu, Süleyman Solak gibi oyuncular profesyonel futbol takımlarına transfer olmuşlardır. Mehmet Çini ve Coşkun Eskişehirspor’da, Avni Dizman Denizlispor’da, Haluk Küçük Tirespor’da, Süleyman Solak’da Eskişehir Demirspor’da, Ahmet Özdemir Şekerspor’da oynamışlardır. Yine bu dönemlerde, Doğan Solak, Hamdi Vahit Ercan, Vatan Ercan, Hüseyin Kuzu, Sabit Öztürk. Niyazi Koca ve Erdal Boyacıoğlu gibi çok başarılı futbolcular yetişmiştir.
Sivrihisarspor’un kuruluşundan bu yana; Muzaffer Potoğlu, Avni Dizman, İbrahim Demirkol, Ahmet Bican Atmaca, Ecz. İlhan Ertürk, Fikret Aslan, Mete Danış, Yaşar Yurtdaş, Cebrail Şimşek ve Bahri Yerebakan kulüp başkanlığı görevinde bulunmuşlardır.

Şu anda, Ahmet Alper Akdemir, Sivrihisarspor Kulüp Başkanlığı görevini devam ettirmektedir. Sivrihisarspor’un Genel Kaptanlığı ve teknik sorumluluk görevini de antrenör Halim Çal yapmaktadır. Ahmet Alper Akdemir başkanın ve ekibinin üstün gayretleri ile özellikle, Sivrihisarspor Kız Voleybol takımı çok başarılı bir sezon geçirmektedir.

Tabii bu arada, duyduğumuz ve bildiğimiz kadarıyla Sivrihisarspor’un kuruluşundan bu yana, kulüp çalışmalarına gönül veren, katkıda bulunan, yönetici, antrenör ve futbolculardan bahsetmek isterim. Bu isimlerden bazılarına daha önce de yer vermiş olabiliriz. Ancak, unuttuklarımız olabilir düşüncesi ile bir kere daha ele almakta fayda görürüm.

Hüseyin Avni Bum, Hulusi Bey, Yunusemre Futbol Takımında ve Sporun Sivrihisar ‘da gelişmesinde önemli görevler alan Ahmet Bican Atmaca, Öğretmen Sıtkı Benol, Rıza Ümit, Asım, Yılmaz Sermi, Mehmet Aydemir, İsmet Elcik, Dümrekli Satılmış, Hulusi Akbaş Mustafa Toplan, Komando Astsubay Yusuf Yahni, Hasan Atmaca, İsmet Atmaca, Orhan Bayramoğlu, Süleyman Sırrı, Hüseyin Pamuksuz, ‘Edalı’ İsmet Satılmış, Ömer Doğdu, ‘Grivas’, Ziya Kartal, Yüksel Keten, Harun Işık, ‘Kara’ Nevzat, ‘Sarı’ İzzet, Yavuz Yer, Hamdi Onur, İbrahim Kılıç, Mustafa Elcik, Tahsin Er, Yaşar Sevinç, Hilmi Elmas, Hüseyin Cemal Kaya, Aziz Yıldırım, Ahmet Karaoğlu, Mete Danış, Avni Dizman, Süleyman Çini, Mehmet Çini, Erhan Eroğlu, Vedat Oygur, Haluk Küçük, Fahri Danış, Süleyman Doğan, Bekir Kocaoğlu, Vatan Ercan, Hamdi Vahit Ercan, Cengiz Arın, Yılmaz, Ahmet Özdemir, Gürol, Hüseyin Kuzu, Mesut, Mustafa Çıngır, Abdullah, Feyyaz, Akif Anar, Yunus Salim Özçelik, Bekir, Hamdi, Mete Atasoy, Süleyman Solak, Ahmet Demir, Hamdi Onur, Ali Osman Daşdelen, Fatih Kuzu, Yunus Arıkaya, İbrahim Kılınç, Ahmet Karaoğlu, İbrahim Arın, Yaşar Sevinç, Şenol Öz, Selim Işık, Ali Bülent Uluyol, Mustafa Ercan Atak, Süleyman Anık, Müfit Akcan, Hüseyin Bulut, Ünal Kılınç.

Sivrihisarspor, 1995 senesinden itibaren 5 yıl kadar Sivrihisar Belediyesi’nin uhdesinde çalışmalarını sürdürür, daha sonra yine bağımsız olarak kulüp çalışmaları devam eder. Bu arada, değişik dönemlerde Kulüp başkanlığı yapan Fikret Aslan’ın ve kulübün yönetim ve antrenörlük görevlerinde bulunan Burhanettin Sarıkaya, Mustafa Binici ve Engin Çam’ın Sivrihisarspor’un başarıdan, başarıya koşması için gösterdikleri olağanüstü gayreti belirtmek isterim.

SİVRİHİSARSPOR’A HİZMET VEREN YÖNETİCİ ANTRENÖR VE OYUNCULARIMIZDAN İSMİNİ UNUTTUĞUMUZ OLMUŞSA AFFOLA, BİLDİRİLEN İSİMLERİ MEMNUNİYETLE LİSTEMİZE ALIRIZ. ALLAH’TAN MERHUMLARA RAHMET NİYAZ EDERİM. HAYATTA OLANLARA SAĞLIK VE SAADETLER DİLERİM. SİVRİHİSARSPOR’A TÜM BRANŞLARDA BAŞARILAR DİLERİM. Yaşar YURTDAŞ

NOT: Sivrihisarspor Kulübü paylaşımımdan sonra, Sevgili Kardeşim Niyazi Koca’nın konuya ilişkin çok değerli yorumunu aldım.

Aslında benim yapmak istediğim, ileride Sivrihisar’da sporun tarihçesini yazacak olanlara küçük de olsa bir ışık tutmak ve çok kıymetli yorumları ile katkıda bulunan dostların bilgi ve görüşlerinin değerlendirilmesini sağlamaktır. Bu manada, Niyazi Koca kardeşimin verdiği bilgileri ben de sizlerle paylaşmak istedim.

Niyazi Koca, Sivrihisarspor takımında yer almış, emek vermiş, çilesini çekmiş, tabir yerinde ise mutfağından gelen bir kardeşimiz, onun için verdiği bilgileri çok önemsiyorum ve satırına dokunmadan bir dipnot olarak aynen aktarıyorum.

Sivrihisar da sporu 1974 öncesi ve sonrası diye ayırmak lazım diye düşünüyorum. 1974 öncesinde Yunus Emre Spor ve Çelik Sporu var olduğudur. 1974 yılında kurulan ve bugün tüzel kişiliği halen devam eden ve başarıları devam Sivrihisar Spor takımımızdır.

1974 Yılında Yenice Mahallede oluşturulmuş Namı-diğer Tezek spor devamı olarak 1976 yılında Harun Işık Hocamızın Kulüp Başkanı olduğu Yunus Emre Gençlik ve Spor Kulübü kuruldu. Bu kulübün başkanlığını daha sonra Kadir Elagöz yaptı. Bu takımda oyuncular, Mehmet, Mustafa Elcik, Rahmetli Yunus Arıkaya, Yunus Yalınbaş, Hasan Kaşıkcı, Vedat Oygur, Niyazi Koca, Rahmetli Mithat Sülükoğlu, Cengiz Kalır, Abdullah Elagöz, Rahmetli Hilmi Elmas, İbrahim Sayal, Mevlüt Kılıç, Halil İbrahim Arıkaya, Hikmet Özkaya, Erdinç Kalır, Mehmet Elmas, Süleyman Arıkaya, (Kaptan) Selahattin Yalınbaş idi.

Yine İlçemizde 1976 senesinde Ahmet Onur un Karabaşlı Mahallesi Gençlerin den oluşan Çelik Sporu kurmuştur. 1977 senesinde Tezek Sporun devamı olan Yunus Emre Gençlik ve Spor Kulübü & Çelik Spor ile birleşerek Çelik Spor olarak faaliyet yürütmüştür. Çelik Sporun 1977 yılında Başkanlığını yapan Sivrihisar Tiftik Yaprağı Kooperatif Müdürü olan Ali Somuncu dur. 1977 yılında Rahmetli Gün Sazak vasıtasıyla Çelik Spor olarak İlçemiz adına ilk Eskişehir Amatör Futbol Kümede mücadele etme hakkı kazanmış ve 1978 yılında Sivrihisar Kulübü Futbolcuları da Çelik Spor Kulübü çatısına dahil olarak Eskişehir Amatör Küme futbol maçına başlatıldı.

İlk maçımız Adanın Spor ile 1-1 berabere kalındı. Bu maçta ilgili bir anıda Rahmetli Yunus Arıkaya’nın kolu kırılmış bu maçtan sonra futbolu bırakmıştı. Bu maçtan sonra Sivrihisar Futbolcu oyuncuları maçlara dahil olmadılar O Dönemde Sivrihisar Spor Başkanlığını yürüten Başkanımız İbrahim Demirkol. Sivrihisar Sporun Eskişehir Amatör kümeye dahil olmasını sağlamıştır.

Çelik Spor Kulübüne daha sonra Kurşunlu Mahalle Gençlerinin oluşturduğu Alirıza Öztekin in önderlik ettiği Yıldırım Spor oyuncularına Çelik Spor a dahil olmuş sonrasında Çelik Spor 1983 senesine kadar faaliyetlerine devam etmiş daha sonra Eskişehir Deliklitaş olarak tüzel kişiliği adı değiştirilerek bir dönem kapanmıştır.

Sevgili Başkanım 2016 senedinde bir kaç arkadaşımız ile başlattığımız Rahmetli Avni Dizman adına ve Sivrihisar Spor a hizmet edenlere vefa günü düzenlemiş bir çok arkadaşımızın bir araya gelmesi sağlamıştır. Sivrihisar da futbol denince Rahmetli Avni abiyi anmadan olmaz diye düşünüyorum. Katkıda bulunmak istedim. Saygılarımla.
NİYAZİ KOCA

sivrihisarspor efsane takimi 4 - Sivrihisar'da Spor

sivrihisarspor efsane takimi 3 - Sivrihisar'da Spor

sivrihisarspor efsane takimi 5 - Sivrihisar'da Spor

sivrihisarspor efsane takimi 7 - Sivrihisar'da Spor

sivrihisarspor efsane takimi - Sivrihisar'da Spor

sivrihisarspor efsane takimi 1 - Sivrihisar'da Spor

Yaşar YURTDAŞ
Dünden Bugüne Sivrihisar

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar'da Spor