Akif Yaşar Yurtdaş

Sivrihisarspor

SİVRİHİSARSPOR (2.Bölüm)

Bu bölümde; Sivrihisarspor’un gelişmesinde çok önemli hizmetleri ve katkıları olan Ahmet Atmaca abinin spor hatıralarından alıntılar yapmak ve ayrıca, Sivrihisarspor’un son dönemlerde gösterdiği başarılardan, gelişmelerden bahsetmek istiyorum.

Ahmet Atmaca abi, 1948 yılında kurulan ve Sivrihisar’ın ilk futbol takımlarından olan Yunusemrespor ve daha sonra kurulan Çelikspor’un kuruluş süreçlerine tanıklık etmiş, bu takımların zor şartlarda kurulması için gayret gösterenlerden biri olarak katkılarda bulunmuş, çilesini çekmiş, yönetimlerinde bulunmuş, oyuncu olarak kadrolarında yer almış bir kişidir. O halde gelin birlikte, Ahmet Atmaca’nın spora dair hatıralarına kısaca değinelim.

AHMET ATMACA ‘NIN HATIRALARINDAN

Ahmet Atmaca, Sivrihisar’da sporun okullarla başladığını vurgulayarak, özellikle voleybolun, okullar arası maçlar ile sevilen bir spor haline geldiğini, 19 Mayıs Bayramlarında yapılan koşuların, yangın çemberinden atlama, kule gösterilerinin de atletizmin gelişmesine katkıda bulunduğunu ve liselerin açıIlması ile de futbolun geliştiğini söyler. Ayrıca, yatılı olarak açılan Endüstri Meslek Lisesi futbol takımının Eskişehir ‘de yapılan futbol müsabakalarında çok büyük başarılar elde ettiğini, o dönemlerde Hüseyin Avni Bum ile birlikte Sıtkı Benol, Ahmet Kızıldağ ve şair Rıza Ümit gibi öğretmenlerin gayretleriyle sporun Sivrihisar’da daha da geliştiğini belirtir.

Ahmet Atmaca, Sivrihisar’da spora dair hatıralarını kaleme aldığı kitapçıkta, 1948 yılında kurulan Yunusemre futbol takımının ilçede kurulan ilk futbol takımı olduğunu, kulüp binası olarak ta, önce Kızılbel İlkokulu’nun bir bölümünde, sonra da Hasan Biçer’e ait eski bir binada faaliyetini sürdürdüğünü anlatır. Yunusemrespor futbolda ilk deplasman maçını Mihallççık ile yapar ve burçak tarlasında yapılan bu maçı 6-0 kazanır ve o gün sahada (yedeklerle birlikte); Kalede (öğretmen) Abidin Sölpüker, Ali Rıza Türkay, Mesrur Sölpüker, İsmet Cevher, Haşmet Uça, Münir Çıngır, Eyüp Çıngır, Fevzi Keten, Ahmet Atmaca, Ragıp Horozoğlu, Hasan Yedek, Ali Başerdem, Cezmi Cemal Akın ve Ertuğrul Açıkalın’ın gibi oyuncular yer almaktadır. Sonraki günlerde Emirdağspor ile yapılan maçın, çıkan münakaşalar yüzünden tamamlanamadığı, ancak, daha sonra Emirdağspor ile dostluk içinde futbol karşılaşmaları yapıldığını anlatır.

Ahmet Atmaca, hatıralarının devamında, Sivrihisar’da Çelikspor adı ile bir futbol takımının daha kurulduğunu, bu takımın maddi sıkıntıların üstesinden gelmek için kulüp bünyesinde tiyatro çalışmaları yaparak, Sivrihisar da, çevre ilçelerde bazı eserleri sahneye koyduğunu, tiyatro işinde de oldukça başarılı olduklarını söyler. Çelik spor ‘un ilk başkanı Hamdi Potoğlu ‘dur. Ecz. İlhan Ertürk’ de Çelikspor kulüp başkanlığı yapmıştır. Çelikspor takımında, kalede’ Edalı’ İsmet, Mustafa Toplan, Hasan Atmaca, Hulusi Aydemir, Hulusi Akbaş, Satılmış Sağ, Hüseyin Pamuksuz, Ömer Doğdu, Satılmış, İsmet Elcik, Ahmet Atmaca oyuncular vardır.

Daha önce belirttiğim gibi, Yunusemrespor ve Çelikspor arasında yapılan futbol maçları, bu sporun ilçede sevilmesine, gelişmesine sebep olmuştur.

Ahmet Atmaca ‘nın hatıralarından alıntılara devam edelim; Yunusemre ve Çelikspor’un futbol karşılamalarında İlçe Kaymakamı Alaaddin Özkiper hakemlik yapmaktadır. Daha sonra, Kaymakam Alaaddin Özkiper’ in öncülüğü ile bu iki takım Yunusemrespor çatısı altında birleşmiştir. Bu arada Kaymakam Alaaddin Özkiper’in bir zamanlar Beykoz futbol takımının eski oyuncularından biri olduğunu da belirtelim.

Yunusemrespor’un ilerleyen dönemlerinde de ‘Vanlı’Sadettin, İsmet Elcik, Ömer Doğdu, Ahmet Atmaca, Barbaros Avkıran gibi oyuncularla başarılı sonuçlar alındığı belirtilir.

Ahmet Atmaca, Sivrihisar Spor sahası ile ilgili olarak da, 1949 yılında, Sivrihisar’da ‘Saatçiler’ lakabıyla anılan ailenin oğlu Kemal Gülbay, Sivrihisar Tapu Dairesi’ne müdür olarak atanır, daha sonra müdürlük avantajını da kullanarak, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ‘ne başvurur ve 40 bin m2 alanı Belediyeden satın alarak, Spor Sahası olarak tescil ettirir. Sivrihisar Spor Sahası Anadolu’ da ilk tescil edilen sahalardandır. Ahmet Atmaca, hatıralarında Yunusemrespor ‘un ekonomik sıkıntılar nedeniyle, zaman zaman faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını belirtir. Yunusemrespor’da bir dönem kulüp başkanlığı yapan Ahmet Atmaca, bu görevi 1953 yında bir başkasına devreder. Yunusemrespor, yıllar sonra Sivrihisarspor adını alacaktır.

YAKIN DÖNEMDE VE GÜNÜMÜZDE SİVRİHİSARSPOR

Fatih Kuzu, yönetimindeki Sivrihisarspor 2015 yılında Eskişehir 2. Amatör küme A grupta verdiği mücadeleyi şampiyon olarak tamamlamıştır. Yine 2019 sezonunda, Fatih Kuzu yönetiminde ve Çağlar Uğurlu’nun antrenörlüğünü yaptığı Sivrihisarspor U-19 takımı Eskişehir 2. Gençler Liginde şampiyon olmuştur.

Ahmet Alper Akdemir ‘in Sivrihisarspor’un kulüp başkanlığına gelmesi ile birlikte, 2019 futbol sezonunda Eskişehir 1.Amatör Lig A grubta mücadele veren Sivrihisarspor atak yaparak play-off’a kadar yükselmiştir. Takip eden sezonda ise, ‘pandemi’ nedeni ile futbol çalışmalarına ara verilir. Başkanı Ahmet Alper Akdemir, futbol çalışmalarına zorunlu ara verilmesine rağmen, ‘Süper Lig’e çıkma hedefinden vazgeçmemiş ve teknik ekipte yer alan Halim Çal, Bilal Pakoğlu’nu ve kulüp yönetimini de yanına alarak, hız kesmeden kulüp çalışmalarına devam etmiş, ‘güç birliği’ sloganı ile yola çıkarak, hakla, sporseverlerle, kurum ve kuruluşlarla iyi ilişkiler kurmuş ve Sivrihisarsporun emin ve kararlı bir şekilde yoluna devam etmesini sağlamıştır. Sivrihisar’da kurduğu ‘Spor Akademisi’ ile Voleybol, futbol, atletizm ve güreş branşlarında sporcu yetiştirmek üzere alt yapı çalışmaları başlatmış, gençlere sporu sevdirmek için önemli merhaleler katetmiştir. Özellikle, Türkiye Bayanlar Voleybol Federasyonu’na bağlı olarak kurduğu ve 2020 yılı sezonunda, Türkiye Bayanlar Voleybol 2. Lig, Kırmızı Grup ‘ta mücadele verecek olan Sivrihisar Bayanlar
Voleybol Takımı şimdiden, 7 maçta 7 galibiyet alarak şampiyonluğun ve ‘Sultanlar Liginin en güçlü adayı olduğunu ilan etmiştir.

Sivrihisarspor’un kuruluşundan bu yana, tüm zorluklara göğüs gererek, bu kutlu mücadelesine omuz veren tüm kulüp başkanlarımızla, yöneticilere, teknik görevlilere, oyuncularına velhasıl tüm emeği geçenlere minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Aramızdan ayrılanları rahmetle yad ediyoruz.

Elbette, özellikle son dönemlerde kulübe büyük bir özveri ile maddi, manevi destek veren Cebrail Şimşek, Mete Danış Bahri Yerebakan, Vedat Oygur, Fatih Kuzu, M. Cemil Sezer’e, Belediye Başkanlarına, Dernek, oda, vakıf başkanlarına, halkımıza, esnaf, iş adamlarımız ve forma alarak Sivrihisarspor’a destek olan tüm sporseverlere sonsuz teşekkür ediyoruz.

Okul-Kulüp işbirliği projeleri ve ‘Dünyanın Merkezinde Sporun Bütün Güzelliklerini Herkese Yaşatacağız’ sloganı ile yola çıkan Kulüp Başkanı Ahmet Alper Akdemir ve ekipte, yönetimde yer alan arkadaşlarına ve takımlarda yer alan tüm oyuncularına başarılar diliyoruz.

sivrihisarspor 2 - Sivrihisarspor

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisarspor