Sivrihisar Haberleri

Soyu Tükenen Canlı Sivrihisar’da Ortaya Çıktı

Sivrihisar Ahiler Balıkdamı Sulak Alanı’nda literatüre dünyada soyu tükenen canlı olarak geçen “sucul salyangoz” türünün halen yaşadığı belirlendi. Ahiler Balıkdamı Sulak Alanı’nda yürütülen çalışmada, dünyada soyu tükenmiş canlı olarak geçen “sucul salyangoz” türü bulundu.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Naime Arslan ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Deniz Anıl Odabaşı tarafından Sivrihisar ilçesindeki Ahiler Balıkdamı Sulak Alanı’nda bir süre önce su omurgasızlarının biyo çeşitliliğine yönelik araştırma başlatıldı.

Araştırmada elde edilen bulguları inceleyen bilim insanları, Türkiye’de daha önce kaydedilmemiş olan ve literatür­de dünyada soyu tükenmiş canlı olarak yer alan bir türün yaşadığını tespit etti. Yrd.Doç.Dr. Odabaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada “Theodoxus” cinsine ait olduğu belirlenen sucul canlının en yakın akrabasının 1879 yılında Fransız paleontolog Andre Tournouer tarafından Romanya sınırları içinde keşfedildiğini söyledi.

Anadolu Ajans

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Soyu Tükenen Canlı Sivrihisar’da Ortaya Çıktı