Sivrihisar Yemekleri

Su Böreği ve Tarifi

SİVRİHİSAR SU BÖREĞİ
su boregi - Su Böreği ve Tarifi

Malzemesi:

-500 gr. Böreklik un

-3 yumurta

-Yeteri kadar sıvı yağ

-1 çay kaşığı limon suyu

-1 tatlı kaşığı tuz

-1 çay bardağı su

İçi için:

-500 gr. Yağsız kıyma

-2 adet ince doğranmış kuru soğan

-Yarım demet kıyılmış maydanoz

-1 çay kaşığı karabiber ve tuz

Yapılışı: Önce geniş bir kapta 2 yumurta + limon suyu + su karıştırılır. Üzerine un ilave edilir. Hamurun kıvamı kulak memesinden az daha katı olacak şekilde yoğrulur. Her biri ceviz kadar 18- 20 tane beze yapılır. Bezeler oklava ile börek yapılacak tepsi genişliğinde açılır. Yufkanın ikisi bir tepsi altına diğeri üstüne konacağı için bir köşeye ayrılır. Önce tepsi yağlanır, yufkanın biri tepsiye serilir.

Diğer bezeler tek tek (büyük bir tencerede kaynamakta olan suya az tuz konarak) açıldıkça yufkalar kaynar suya atılır. Geri alınır. Bu defa kaynar sudan alınan yufka diğer soğuk su dolu olan tencereye atılır. Buradan da alınan yufka kuru bir bez üzerine serilir. Yufkanın suyu emilir. Kurulanan yufkalar tepsiye kat kat serilirken aralarına yarım çorba kaşığı yağ gezdirilir. Onuncu yufkada yağ sürülmez sadece hazırlanmış börek içi konur. Sonra geri kalan yufkalar aynı şekilde aralarına yağ sürülerek üst üste konur. Daha önce ayırdığımız yufkada üzerine serilir. En son üzerine (yağ ile bir yumurta karışımı) çırpılarak sürülür.

Pişirilişi: 180 derecede 30 dakika alt ve üstü pembeleşinceye kadar pişirilir. Piştikten sonra kare şeklinde dilim dilim kesilir ve yanma ayran meyve suyu gibi içeceklerle servis edilir.

***

Sivrihisar Yemekleri – Su Börek

Tahsin ALTIN
Eskişehir İli Sivrihisar İlçesi
Merkez Folkloru -2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Su Böreği ve Tarifi