Haber Arşivi

Şubat 2016 Sivrihisar Gündemi

SİVRİHİSAR GÜNDEM YORUMLARI

Geçtiğimiz Yılda büyük heyecan ile gerçekleştirdiğimiz Sivrihisar ÇALIŞTAYI yapılmış ve büyük ilgi görmüştü. Esnaf Masalarında yapılan temaslar ve oluşturulan raporlar yetkililere ulaştırılırken Sonuç bildirgesi halen yayınlanmadı. Esnaf sorunlarını duyarlı olan belli oranlarda sadece Sivrihisar Belediyesi kısım çözüm üretmeye devam ediyor. Bunun dışında her ne kadar Sivrihisar Sosyal Ve Kültürel Dayanışma Derneği Çalıştay Raporu hakkındaki çalışmaların takibi anlamında iz sürmeye devam ediyor.

SİVRİHİSAR SOSYAL KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİ Yenilenen Genç Dinamik kadrosu ile geçmiş yönetimlere taş çıkartmaya devam ediyor. Belki atlamış olduğumuz diğer yönetimler Siyasi Seçimler nedeni ile fazla özerk olamamış ve belli oranlarda kendilerini özgür ve tabanın sesi olmaktan yana tercih kullanamamış diye düşünebiliriz.

Her ne kadar biz Sivrihisarlı Sivil Toplum Kuruluşlarını total olarak görmek istesek bile bunları Sivrihisar da olan ve Sivrihisar içinde olanlar olarak ayırmalıyız. Nedeni ise hemen açarsak, Sivrihisar içinde bulunanlar bu bölge için ne yapabiliriz kavramı içinde oldukları için bulundukları alan içinde hareket etmeleri bağımlı olarak çalışma göstermektedirler. Bu örneğe Siyasi Partiler ve bu şekilde olanlardır. Esnaf odaları ise zaten dar bir bir bütçe ile mücadele ettikleri için hiçbir şey yapamaz durumdalar. Öğrenci dernekleri zaten yok denecek kadar veya olmadığı için hesaba katmıyoruz.

Sendikalara gelirsek İktidar yanlısı ve karşısı olarak görebiliriz. En iyi Örnek ise Sağlık ve Milli Eğitime bağlı Sendikalar var ama sadece suskunluk ve sorun olmasın bizde uğraşmayalım düşüncesi sağlayanlar. Milli Eğitim Kadrosu Öğretmen açığı devam ediyor ve sadece İşçi olarak İŞ KUR desteği ile kapatılan Hizmet alımını İŞ KUR ÖĞRETMEN Açığını da kapatırsa seviniriz. Nasıl olsa atanamayan Sivrihisarlı birçok öğretmen adayımız var.

Şehir dışında kurulmuş olan Sivrihisarlı Olan ve etkinliklerle bölgesel hareket gösteren topluluklar var. Yaptıkları etkinlikler dışarıdaki kitleleri bir araya getirip çay çorba muhabbeti. Siyasilerin ve aynı mahallede oturup bir birlerini görmeyenlerin toplandıkları Arabaşı etkinliği. Bu hafta yapılan ARABAŞI ETKİNLİĞİ HAKKINDA; Öncelikle dernek yönetimine ve ATILGAN Otel Sahiplerine teşekkür ederiz. Biz dahil bir çok insan bu günde orada bulunmaktan zevk aldık. Sayın Başkanımız yaptığı teşekkür konuşmasında Geçmiş çalışmalarının hesabını sormalıydı katılanlara.

-Siyasilere Sormalısınız Sivrihisar için neler yapmayı düşünüyorsunuz?
-Sivrihisarlı Üniversitede bulunan ve Çalıştaya katılan Hemşerimize, OGÜ Meslek Yüksek Okul için ne tür hedefleri var ve Kapalı Spor Salonunu Tarihi Anıt yapmayı düşünüyormusunuz?
-Sivrihisar OTOGARI için ne Plan Yapıldı.
-Sivrihisar Köylülerin ürettikleri Ürünleri pazarladıkları alan Tarihi ve Film Platosu haline geldiğinden Halkın Pazar yerini kullanılabilir temiz bir yer düşünüyormusunuz.
-Göç önleyici ne tür eylem planınız nedir? Sivrihisar Nüfusunun 7.000-8.000 kişi arası olduğunun farkında mıyız?
-Sokak Lambalarının yanmadığını ve birçok sokağın neden aydınlatılmadığını biliyormuyuz.
-Sivrihisar’ın Anayoldan içeri girecek Yol sayısının bir olduğunu Kumlu Yol ve Kantar Yolu için plan nedir?

Sayın Başkanımızın İsmail ARSLAN Basın Bülteni anlattığı OTOYOL Projesinin değişme Şansı olmadığını ve bu kaybımızı idame edecek seçenekler üzerinde çalışmaların yapılmasının yararlı olacağı düşüncesindeyiz.
Sivrihisar da bulunan Hayvan Çiftliklerine yaptıkları yatırım ve İstihdam için Teşekkür ederiz. Ancak Bilinmelidir ki Eskişehir Teşvik bölgesi dışında ve acilen alınmalıdır.

Pancar Paralarının ödendiği bu hafta AFYON VE KONYA’DA uygulanan KOTA CEZASI AF olduğu halde ESKİŞEHİR KOTA CEZASI Uygulanmıştır. Neden Afyon’da Bakan, Konya’da Başbakan farkı var. Bunlar unutulmamalıydı.

Son Etkinlik katılımcılarının % 50 Sivrihisar’da birinci derece bağları kalmadığı için bazı olumlu ve olumsuz sosyal kuraklıktan haberleri olmayabilir. Bu nedenle biz yine “DİMYATA PİRİNCE GİDERKEN ELİMİZDEKİ BULGURDAN OLMAYALIM”’ Sivrihisar Belediyesine Sahip çıkıp yaptıkları ve yapacakları için Teşekkür ederiz.

Sivrihisar için tüm dışarıda ikamet eden Hemşerilerimizi yapılan Park Ve Mesire, Turizm, Tarihi Konak, Camilerimiz tanıtmaya, gezmeye davet ediyoruz. 22.02.2016

* * *

Sivrihisar Kaymakamı Erdinç YILMAZ Sosyal etkinliklerle birlikte Sivrihisar ARABAŞI’nı sevdi. Her Dernek Toplantısına katılarak girişimcilik ve teşvik adına başarılara imza atıyor. katılımları için sayfamız adına teşekkür ediyoruz.
Yeni Gündem

ADAM GİBİ ADAM OLMAK
Bosder derneği dün akşam arabaşı tertip etmiş her hafta sonu yapıyorlar emeği geçenleri ayrı ayrı kutlarım inanın gurur duyuyorum o kadar kısa bir zamanda biribirine kenetlemiş bir dernek başkanı Suat ERBAY abimide sağolun var olsun. İşte bu geceleri Eskişehirde yapamıyoruz neden ala bir güzel yerimiz yok. ALLAH razı olsun RABBİM işlerini güçlerini rast getirsin her zaman hem Eskişehirde hem bozüyükte bizlere yardımlarını hiç bir zaman eksik etmediler. Yıllarca hükümet adamları hep catık kaşlı oldular halkla oturup kalkmadılar üç beş kaymakamın dışında kimse halkla oturmadı varsa yoksa kaymakamlık işte iş burda kalıyor devlet adamlığı ama yeni gelen kaymakamımız Sn. Erdinç YILMAZ bey işte adam gibi adam. Ben bu Sivrihisara neler yapabilirim diye gecesini gündüzünü şehr-i SİVRİHİSAR için harçıyor maşaALLAH bizlerde oturuyoruz akşam davete icabet etti. Sivrihisardan bozüyük’e geldi sağolsun varolun. İşte biz böyle kaymakamlar böyle valiler istiyoruz yolu açık olsun. Gecede emeği geçenleri ayrı ayrı kutlarım hepsinden ALLAH razı olsun selametle BOS.DER

KÜLTÜR GEZİSİ
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Sivrihisar’ın Bayanlarından Oluşan bir kafileyi Türkiye Büyük Millet Meclisinde Konuk etti. CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU ve Eskişehir Milletvekilleri ve Sayın Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet ATAÇ Konuklarla bizzat ilgilendiler. Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyesi İşbirliğinde düzenlenen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün Kültür Gezileri başlığı altında düzenlediği ve kültürel faaliyetlerinin yakın çevreleri tanıması kadar Ülkemizin Önemli değerlerini görmesini sağlamak amacı ile geziler düzenlemektedir. Gezip görmek, tarihi ve turistik yerlerimizi, bir başka söylemle ve Halk tabanına inmek için yapılan bu etkinlikler takdir toplamaktadır. 10.02.2016

SİVRİHİSAR’DA KAÇAK İÇKİ OPERASYONU
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü ve Sivrihisar İlçe Jandarma Komutanlığı’nın Koordineli çalışması sonucu Sivrihisar’a bağlı Kaymaz Mahallesinde 30 şişe bandrolsüz KAÇAK İÇKİ yakalandı. 01.02.2016

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde seyir halindeyken alev alan otomobil tamamen yandı.
Olay, 27.01.2016 Çarşamba gece 21.30 sıralarında ilçenin Babadat Mahallesinde meydana geldi Sürücü H.E., yönetimindeki otomobil ile seyir halindeyken, meydana gelen teknik bir arıza nedeniyle araç tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Şubat 2016 Sivrihisar Gündemi